Home Zahraničí MAAE oznámila nález protipěchotních min na okraji areálu Záporožské JE

MAAE oznámila nález protipěchotních min na okraji areálu Záporožské JE

FOTO - Wikimedia Commons/DENAMAX

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) objevili na obvodu Záporožské jaderné elektrárny (ZNPP) protipěchotní směrové miny. V pondělí to oznámil šéf organizace Rafael Grossi.

Podle něj tým expertů MAAE během inspekce 23. července viděl několik min umístěných v nárazníkové zóně mezi vnitřním a vnějším obvodem zařízení. Experti uvedli, že miny se nacházely v uzavřeném prostoru, kam personál elektrárny nemá přístup. Na vnitřním obvodu elektrárny nebyly nalezeny žádné miny.

»Jak jsem již dříve informoval, MAAE si byla vědoma předchozích případů min umístěných vně obvodu zařízení i na některých místech uvnitř,« uvedl Grossi v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách MAAE. Šéf organizace poznamenal, že tým expertů agentury vznesl tuto otázku v rozhovoru s představiteli elektrárny a dostal odpověď, »že šlo o vojenské rozhodnutí učiněné v souvislosti s územím kontrolovaným armádou«.

Podle Grossiho je přítomnost takových min v rozporu se zásadami jaderné a fyzické bezpečnosti. Experti agentury zároveň dospěli k závěru, že výbuch těchto min by neohrozil systémy stanice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 22. června, v předvečer Grossiho návštěvy Ruska, obvinil Moskvu z údajné přípravy teroristického útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu. Aniž by předložil jakékoliv důkazy, upozornil na to Brazílii, Indii, Čínu, USA a také země Evropy, Blízkého východu a Afriky. Šéf ukrajinského ministerstva vnitra Ihor Klymenko prohlásil, že v případě možného úniku radiace v Záporožské jaderné elektrárně Ukrajina uspořádá cvičení a nasadí štáb pro případ možného ohrožení. Konkrétně byla uspořádána cvičení v Dněpropetrovské a Mykolajivské oblasti a v Kyjevem kontrolovaných oblastech Záporožské a Chersonské oblasti.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil Zelenského prohlášení za další lež. Poradce generálního ředitele koncernu Rosenergoatom Renat Karčaa v komentáři k Zelenského výrokům o tom, že Rusko údajně připravuje teroristický útok na Záporožskou jadernou elektrárnu, vyjádřil názor, že prohlášení ukrajinského prezidenta může být známkou toho, že Kyjev připravuje teroristický útok nebo úder na jadernou elektrárnu s cílem vtáhnout NATO do ukrajinského konfliktu. Dne 23. června stálý zástupce Ruska při OSN Vasyl Nebenza, který vystoupil na zasedání Rady bezpečnosti OSN, uvedl, že Rusko je velmi znepokojeno častými tvrzeními Kyjeva, že Rusko údajně zaminovalo Záporožskou jadernou elektrárnu.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Z článku je vidět že Grossi a MAAE provádí špionáž ve prospěch USA, Britanie a NATO, tedy její členové se podílejí na mrzačení a vraždění Ukrajinců a Ukrajinek, Rusů a Rusek , včetně malých dětí
    V Iránu se členové MAAE pokusili umístit, do zařízení jaderné elektrárny naváděcí vysílačky které by umožnily letecké útoky na jaderná zařízení nebo jiná zařízení pro destrukci

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here