Home Zahraničí Maďarsko navrhuje EU, aby opustila myšlenku nucené migrace

Maďarsko navrhuje EU, aby opustila myšlenku nucené migrace

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Maďarsko navrhuje Evropské unii, aby upustila od nového plánu v oblasti migrace, protože počítá s nuceným přesídlením imigrantů z asijských a afrických zemí do Evropy. Uvedl to ve středu maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Peter Szijjártó na společné tiskové konferenci se svým tuniským protějškem Nabilem Ammarem po jednání bilaterální komise pro spolupráci v Budapešti.

Poznamenal, že Maďarsko je kvůli konfliktu na Ukrajině a probíhajícím »migračním vlnám z jihu« pod »dvojím migračním tlakem«. »Migrace nyní nabírá nový impuls, protože rozhodnutí Bruselu zavést povinnou kvótu pro jejich přesídlování do evropských zemí je prakticky pozvánkou pro migranty,« uvedl ministr zahraničí, jehož projev byl vysílán na jeho facebookové stránce.

Szijjártó se domnívá, že to staví do obtížné pozice nejen EU, ale také země severní Afriky, které jsou na migračních trasách a čelí riziku zaplavení migranty. »Proto vyzýváme Brusel, Evropskou komisi, aby okamžitě opustila tuto politiku nucené migrace,« zdůraznil ministr s tím, že v případě potřeby Maďarsko poskytne Tunisku pomoc při ochraně jeho hranic.

8. června byl na zasedání ministrů vnitra EU v Lucemburku většinou hlasů schválen návrh nového migračního plánu. Maďarsko a Polsko byly proti, Bulharsko, Litva, Malta a Slovensko se zdržely hlasování. Maďarsko zároveň uvedlo, že o takové otázce by se mělo rozhodovat pouze na základě konsenzu, nikoli prostým hlasováním, a navrhlo pokračovat v diskusi na příštím summitu EU.

Plán, který se skládá ze dvou hlavních dokumentů týkajících se ekonomických migrantů a uprchlíků, posuzuje Evropský parlament. Počítá se zavedením kvót pro přijímání nelegálních migrantů a také s možností odmítnout jejich přijetí příspěvkem do obecného fondu pro jejich usazení v jiných zemích. Některé země tento plán označily za historický, ale maďarský premiér Viktor Orbán jej považuje za nepřijatelný.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here