Home Zahraničí Maďarský parlament zatím nemůže schválit vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament zatím nemůže schválit vstup Švédska do NATO

FOTO - pixabay

Maďarský parlament zatím nemůže schválit vstup Švédska do NATO, protože řada poslanců se obává vměšování švédských politiků do maďarských vnitřních záležitostí a obává se, že by to mohlo zkomplikovat budoucí spolupráci obou zemí v alianci. V neděli to prohlásil politický poradce a jmenovec maďarského premiéra Balazs Orbán a vysvětlil tak, proč národní parlament plánuje 27. března ratifikovat dohodu o vstupu Finska do NATO, ale otázku Švédska hodlá odložit.

»Situace je nad slunce jasná: maďarská vláda se rozhodla podpořit členství Švédska v NATO, nyní je to na parlamentu. Je tu však malý háček: někteří maďarští poslanci jsou znepokojeni, protože vidí, že v posledních letech švédští vládní úředníci, ministři, premiéři a politici neustále vyjadřují pochybnosti o stavu maďarské demokracie, urážejí maďarské voliče a jejich zástupce, a tím i celou zemi,« napsal Orbán na své stránce na Facebooku.

Proto podle něj »Švédové musí maďarské poslance přesvědčit, že to v budoucnu nebude problém«. »Skutečnost, že politická spolupráce mezi oběma zeměmi v Evropské unii je nyní velmi špatná, nutí k zamyšlení, jak to bude vypadat, až budeme muset spolupracovat v další mezinárodní alianci, NATO,« vysvětlil premiérův poradce.

»Maďarsko nezaujímá stanovisko k vnitřní politice Švédska a očekáváme, že Švédsko bude k maďarským otázkám přistupovat stejně,« zdůraznil Orbán. Dodal, že maďarští poslanci chtějí od svých švédských protějšků slyšet ujištění, že politické spory na toto téma jsou již za nimi a nic nebude v budoucnu bránit bilaterální spolupráci.

To vše uvedl maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem během summitu EU v Bruselu 23.-24. března. Zároveň švédského premiéra varoval před snahou vyvíjet na Maďarsko nátlak, protože by to pouze zpomalilo ratifikační proces v parlamentu. »Jak se říká, můžete se hádat s průvodčím, ale pak musíte mít v pořádku jízdenku,« řekl poradce.

Dodal, že problémy byly vyřešeny v rámci konzultací s Finskem a maďarský parlament se rozhodl schválit přistoupení k alianci na svém zasedání 27. března. »V případě Švédska se tak ale zatím nestalo, a tak čekáme, až švédští vládní a političtí představitelé uklidní poslance maďarského parlamentu. Naším cílem je, aby vstup Švédska do NATO schválilo co nejvíce poslanců,« uzavřel Balázs Orbán.

(jb, TASS)