FOTO - pixabay

Nikita Michalkov, známý ruský režisér, který v roce 1994 získal Oscara za drama Spáleni sluncem, prohlásil, že již nebude možné, aby se ruské filmy kvalifikovaly na Oscara.

Na žádost reportéra agentury TASS, aby se vyjádřil k tomu, jak dlouho by se podle něj Rusko mohlo zdržet soutěžení o Oscara, Michalkov uvedl, že to bude záviset na tom, jak dlouho budou prodloužena současná kritéria pro získání Oscara.

»Záleží na tom, na kolik let prodlouží pravidla pro udělování Oscara, princip způsobilosti filmů. Myslím si, že Oscar je mrtvý, a v současné době pracujeme na založení eurasijské filmové akademie s eurasijskými cenami, které budou špičkové, silné a vysoce motivující. Ale do nominace budou zařazeny ty filmy, které se shodují s morálními hodnotami sdílenými všemi zeměmi, které by se k akademii připojily,« řekl Michalkov novinářům před promítáním svého filmu 12 v kině v Čitě.

Mezitím mají podle něj nárok na nominaci na Oscara pouze filmy, v nichž je určitý počet LGBT herců, přičemž dalším klíčovým kritériem je rasová rozmanitost herců.

Letos na podzim měl ruský oscarový výbor předložit film, který by se mohl kvalifikovat do přehlídky, ale rada Národní akademie filmového umění a věd Ruska se rozhodla bojkotovat Oscary 2023. Předseda výboru Pavel Čuchraj na protest proti tomuto rozhodnutí rezignoval. Následovalo ho dalších pět filmařů.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here