Home Zahraničí »Naše vazby s Ruskem nejsou vaše věc,« řekl Touadera Macronovi

»Naše vazby s Ruskem nejsou vaše věc,« řekl Touadera Macronovi

FOTO - pixabay

»Středoafrická republika bude i nadále spolupracovat s Moskvou. Vztahy mezi Středoafrickou republikou (SAR) a Ruskem jsou něčím, co se Francie netýká,« varoval na pařížském setkání středoafrický prezident Faustin Touadera svého francouzského kolegu Emmanuela Macrona. Informaci odvysílalo Radio France Internationale.

Vůdce africké země podle svého mluvčího Alberta Mokpemeho Macronovi dal jasně najevo, že SAR spolupracuje »s ruskými orgány v rámci dohody o obraně a výcviku mezi státy« a zdůraznil, že »Paříži do toho nic není«.

Obsahem rozhovoru mezi oběma státníky byla i přítomnost ruské soukromé vojenské společnosti Wagner Group v SAR, což Galského kohouta pochopitelně nesmírně dráždí, až se z toho může ukokrhat.

Oba vedoucí představitelé se dohodli, že »budou i nadále spolupracovat ve prospěch suverenity, stability a pozitivního dialogu,« uvedl v oficiálním prohlášení formálně úřad francouzského prezidenta.

Touadera se sice vyslovil pro posílení vztahů s Francií, ale zároveň trval na zachování partnerství s Moskvou, kterou některé africké země, včetně Mali a Burkiny Faso, vnímají jako spolehlivého bezpečnostního partnera.

Paříž již léta čelí obviněním z vměšování do vnitřních záležitostí svých bývalých afrických kolonií a kritice za neúspěchy francouzských jednotek v boji proti džihádistickým povstalcům v oblasti Sahelu.

Niger, kde byl v červenci pučem svržen prezident Mohamed Bazoum, opakovaně obvinil Francii z »hrubého vměšování«, resp. z nekalých praktik proti novým vojenským vládcům a přímo Macrona, který svrženého vůdce opětovně podporuje, z »pokračování neokoloniálních operací proti Nigerijcům«.

Mluvčí prezidenta Středoafrické republiky, která je rovněž bývalou francouzskou kolonií, v sobotu pro RFI uvedl, že úřady v Bangui si velmi usilovně chrání a budou chránit suverenitu své země.

(mak)

(Zdroj: azerbaycan24.com)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here