Home Zahraničí Orbán: Evropa musí posílit vazby s Východem, Západ ztrácí konkurenceschopnost

Orbán: Evropa musí posílit vazby s Východem, Západ ztrácí konkurenceschopnost

Viktor Orbán. FOTO - Wikimedia Commons

Evropa musí posílit vazby s Východem, především s Čínou, protože Západ ztratil svou konkurenční výhodu, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán na konferenci Pásmo a stezka v Pekingu.

»Premiér vysvětlil, že éra konkurenčních výhod Západu skončila, východní svět posílil a dilema Evropy nyní spočívá v tom, zda blokovat globální ekonomiku, nebo jí konkurovat, zda být protekcionistou, nebo hledat možnosti spolupráce a zapojení, které tato nová éra nabízí,« řekl novinářům mluvčí šéfa maďarské vlády Bertalan Havasi.

Podle mluvčího Orbán uvedl, že »Evropa přerušila spolupráci s Ruskem kvůli válce na Ukrajině, čímž učinila obrovský krok k zablokování« navázaných globálních ekonomických vazeb. Někteří politici v Evropské unii nyní »chtějí jít ještě dál, když hovoří o ‚odpojení‘ a ‚snížení rizik‘, což by znamenalo vzájemnou izolaci evropské a čínské ekonomiky,« citoval premiéra.

»Orbán řekl, že Maďaři by si přáli období zapojení se namísto blokování, protože by to Evropě dalo šanci znovu získat konkurenceschopnost,« citovala Havasiho tisková agentura MTI. »Maďarsko je připraveno na další spolupráci s Čínou a všemi zeměmi podporujícími propojenost.«

Premiér podle něj věří, že »mezinárodní politika, pokud se vrátí ke kořenům angažovanosti a vzájemného respektu, může přinést naději na mír a hospodářský rozvoj«.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here