Jak Pásmo a stezka přispívá k větší provázanosti světa

Na podzim roku 2013 Čína navrhla iniciativu Pásmo a stezka (BRI), která v mnoha lidech vzbudila zájem o ducha dvě tisíciletí staré Hedvábné stezky.

Po deseti letech se tato iniciativa díky spolupráci všech zúčastněných zemí proměnila z vize ve skutečnost a stala se všeobecně uznávaným veřejným přínosem a globální hnací silou růstu podporujícího začlenění.

V posledních několika desetiletích se globální ekonomika potýkala s nedostatečnou vzájemností, nerovnováhou a rostoucí nerovností v bohatství. Zatímco některé země a regiony dosáhly významného hospodářského a sociálního pokroku, jiné části světa se potýkají s přetrvávající chudobou, nerovností a rozvojovými překážkami.

Před deseti lety nabídla iniciativa BRI se svým silným zaměřením na společný růst světu včasné a praktické řešení, které je prodchnuto čínskou životní moudrostí, a které řeší přesně tyto problémy.

Jak řekl čínský prezident Si Ťin-pching, žádná země ani národ by neměly zůstat opomenuty na cestě k blahobytu celého lidstva. Všechny země a národy mají stejný nárok na možnosti rozvoje a práva na něj.

Co přesně tato iniciativa představuje? Považujme ji za veřejnou cestu přístupnou všem, nikoli za soukromou cestu ve vlastnictví jedné strany. Všechny zainteresované země jsou vítány na palubě, aby se jí zúčastnily a podílely se na jejích výhodách.

Jak řekl Si, BRI je sice nápadem Číny, ale z jejích možností a výsledků bude mít prospěch celý svět.

První přeshraniční osobní vlak vyjíždějící z laoského hlavního města Vientiane do Kunmingu, hlavního města jihozápadní čínské provincie Jün-nan, jede po mostě Ganlanba čínsko-laoské železnice v autonomní prefektuře Si-šuang-pan-na Taj v provincii Jün-nan, 13. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Shan Yuqi

Do června 2023 podepsala Čína více než 200 dohod o spolupráci v rámci BRI s více než 150 zeměmi a 30 mezinárodními organizacemi na pěti kontinentech.

Na rozdíl od ochrany úzkých zájmů skupiny zemí, které rozdělují svět, pomáhá čínská snaha o podporu multilateralismu prostřednictvím BRI vytvořit harmonický svět, prohlásil kdysi Kostas Gouliamos, bývalý rektor Evropské univerzity na Kypru.

BRI přinesla více zemím větší vliv na globální ekonomiku.

Od roku 2013 do roku 2022 činila celková hodnota dovozu a vývozu mezi Čínou a partnerskými zeměmi BRI 19,1 bilionu amerických dolarů, přičemž průměrná roční míra růstu činila 6,4 %.

BRI navíc ztělesňuje spravedlivý vývoj, snaží se pomáhat zemím překonávat chudobu a nastolit éru rozvoje.

Pokud se ohlédneme za uplynulým desetiletím, BRI řeší významné překážky omezující konektivitu a hospodářský růst ve většině rozvojových zemí výstavbou zásadní železniční, dálniční, potrubní, lodní, energetické a komunikační infrastruktury.

Čínský instruktor Ťiang Li-pching (vpravo) a jeho žák Horace Owiti procházejí kolem vlakového vagonu na železnici Mombasa-Nairobi v keňském Nairobi, 23. května 2023. FOTO – Xinhua/Wang Guansen

Od čínsko-laoské železnice, která proměnila vnitrozemský Laos v dopravní uzel, až po keňskou železnici Mombasa-Nairobi, která přispěla dvěma procenty k hospodářskému růstu afrického státu, se díky významným projektům účinně snížily náklady zemí na účast v mezinárodním obchodu, zvýšil se přístup ke globální ekonomice a podpořil rozvoj.

Konečným cílem snahy o hospodářský růst, rozvoj a prosperitu je zvýšení životní úrovně. Aby byly výhody spolupráce co nejširší, zaměřuje se spolupráce v rámci projektu Pásmo a stezka na bezpečnost potravin, snižování chudoby a vytváření pracovních míst.

Čína, země, která vyhrála historický boj proti extrémní chudobě, posílila úsilí o snížení chudoby v zemích BRI prostřednictvím spolupráce v oblasti zemědělství, odborných znalostí a přenosu technologií.

Kromě toho průmyslová spolupráce a vytváření pracovních míst prostřednictvím spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a stezka zlepšují místní zaměstnanost a zmírňují chudobu. Údaje z průzkumu společnosti McKinsey ukázaly, že čínské firmy v Africe zaměstnávají 89 % svých zaměstnanců z místních zdrojů.

»Uznávám, že můj příběh a sny by byly marné, kdyby nebylo iniciativy BRI, která mi skutečně otevřela dveře ke kariéře,« řekla agentuře Xinhua Mirriam Gakii Kirimi, mladá žena, která v současnosti pracuje jako překladatelka pro Guangxi Hydroelectric Construction Bureau spadající pod China Energy International Group, která v Keni realizuje projekty silnic a přehrad.

Základní principy BRI, kterými jsou »rozsáhlé poradenství, společný přínos a sdílené výhody«, se staly celosvětově uznávanými a jsou zmiňovány v důležitých dokumentech mezinárodních organizací a mezinárodních orgánů, jako je OSN a Fórum pro spolupráci Číny a Afriky.

Jako dlouhodobý, nadnárodní a systematický globální projekt 21. století se BRI podařilo učinit první krok na dlouhé cestě. Vycházejíc z tohoto nového výchozího bodu, BRI prokáže větší kreativitu a vitalitu, stane se otevřenější a inkluzivnější a vytvoří nové příležitosti jak pro Čínu, tak pro zbytek světa.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy