Home Zahraničí Policie provedla razii v sídle olympijských her v Paříži v rámci vyšetřování...

Policie provedla razii v sídle olympijských her v Paříži v rámci vyšetřování korupce

FOTO - Twitter

Francouzská finanční policie prohledala sídlo olympijských her v Paříži 2024 v rámci vyšetřování zadávání veřejných zakázek. V interním e-mailu zaměstnancům organizační výbor uvedl, že prohlídky provádějí »týmy kriminální policie a státního zastupitelství«, které »shromažďují dokumenty«, uvedl server Politico.

Vyhlídka na možnou korupci týkající se zakázek by mohla zasadit reputační ránu francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, jenž svým ministrům zdůraznil důležitost úspěšné olympiády v Paříži, která byla francouzskému hlavnímu městu přidělena v červenci 2017, několik měsíců po jeho prvním zvolení.

V březnu Macron prohlásil, že cílem pařížských her by mělo být usilovat o »přivítání světa v co nejlepších podmínkách bezpečnosti, organizace, sociální a ekologické odpovědnosti«. Ve svém prohlášení Paříž 2024 uvedla: »V současné době probíhá policejní prohlídka v sídle organizačního výboru. Paříž 2024 plně spolupracuje s vyšetřovateli, aby jim usnadnila vyšetřování.«

Francouzská finanční prokuratura (PNF), kterou kontaktoval server POLITICO, potvrdila, že razie probíhají na »několika místech«, včetně sídla Olympijského výboru Paříž 2024 a také sídla společnosti Solideo, která je veřejným orgánem odpovědným za staveniště pařížské olympiády.

Razie jsou součástí dvou »předběžných vyšetřování« kvůli podezření ze zneužití veřejných prostředků a zvýhodňování v souvislosti s několika veřejnými zakázkami zadanými jak společností Solideo, tak Olympijským výborem Paříž 2024.

Podle PNF se v úterý prohledávala také sídla několika soukromých společností, které získaly veřejné zakázky.

»Jsme si vědomi toho, že dnes proběhla policejní prohlídka sídla společnosti Paris 2024. Paříž 2024 nás informovala, že v této věci plně spolupracuje s úřady a pro další informace bychom vás odkázali na ně,« uvedl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru.

Brigitte Henriquesová, předsedkyně Francouzského národního olympijského výboru, minulý měsíc dramaticky oznámila svou rezignaci poté, co ve výboru zavládl chaos kvůli vnitřním bojům.

Olympijské hry – jedna z nejvýznamnějších sportovních událostí na světě – byly v nedávné minulosti zastíněny organizačními pochybeními. Letní olympijské hry 2020 v Tokiu poznamenal skandál, při němž byl zatčen jeden z vrcholných manažerů japonské reklamní agentury, který byl několikrát obviněn z přijímání úplatků od úředníků jiných společností.

Paříž 2024 se proto stala první olympiádou, která ve spolupráci s organizací Transparency International zavedla protikorupční politiku pro organizaci her.

V roce 2021 však francouzská protikorupční agentura varovala, že v rámci pařížského olympijského výboru a společnosti Solideo existuje riziko »střetu zájmů«, a uvedla »nepřesné a neúplné« postupy, které »nebyly dostatečně dodržovány a monitorovány«.

Hry v Paříži 2024 se mají konat od 26. července do 11. srpna.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here