Home Zahraničí Průzkum CGTN: Klíčem k čínsko-americkým vztahům je konsensus na Bali

Průzkum CGTN: Klíčem k čínsko-americkým vztahům je konsensus na Bali

FOTO - CGTN

Celých 86 % respondentů globálního online průzkumu, který provedla společnost CGTN, se domnívá, že klíčem k udržení zdravého a stabilního rozvoje čínsko-amerických vztahů je přijetí praktických opatření k realizaci konsensu, jehož dosáhli představitelé obou zemí na setkání na Bali v listopadu 2022.

Ve srovnání s průzkumem provedeným před čtyřmi měsíci se podíl zastánců tohoto názoru zvýšil o 4,1 procentního bodu.

Devadesát jedna procent respondentů se domnívá, že zdravý rozvoj čínsko-amerických vztahů by měl být založen na vzájemném respektu a rovném zacházení. Podíl respondentů, kteří sdílejí tento názor, se oproti situaci před čtyřmi měsíci zvýšil o 2,1 procentního bodu.

Zároveň 92 % respondentů věří, že vztahy mezi Čínou a USA nejsou hrou s nulovým součtem a jakákoli snaha o transformaci a zadržování druhé strany je nereálná. Podíl respondentů zastávajících stejný názor se za poslední čtyři měsíce zvýšil o 8,3 procentního bodu.

Podle 83,2 % respondentů by Čína a USA měly objektivně chápat strategické záměry druhé strany, účinně řešit konkurenční faktory v čínsko-amerických vztazích a objevovat společné rysy. Sedmdesát sedm procent respondentů vyzvalo obě země, aby udržovaly plnou komunikaci, předcházely nedorozuměním a chybným kalkulacím a tlačily na to, aby se čínsko-americké vztahy co nejdříve vrátily na zdravou a stabilní cestu vývoje. Jak uvedl jeden z netzinů: „Otevřený dialog mezi dvěma velmocemi Čínou a USA přinese plodné výsledky pro celé lidstvo.“.

Přibližně 73,5 % respondentů z celého světa uvedlo, že Čína a Spojené státy by měly posílit spolupráci v oblastech, jako je energetika, potravinová bezpečnost a změna klimatu, aby se zlepšilo globální řízení. Dalších 65,8 procenta respondentů vyzývá Čínu a USA, aby rozšířily spolupráci v oblastech, jako je řešení regionálních konfliktů a řešení problémů globální správy, a přispěly moudrostí velmocí k prosperitě světa.

Průzkum byl zveřejněn na anglické, španělské, francouzské, arabské a ruské platformě CGTN a během 24 hodin v něm hlasovalo více než 10 000 uživatelů sítě. V únoru, červenci a listopadu letošního roku CGTN zveřejnila celosvětové online ankety o čínsko-amerických vztazích, kterých se zúčastnilo a vyjádřilo svůj názor celkem více než 70 000 celosvětových netizénů.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here