Home Zahraničí Sever Filipín zasáhlo zemětřesení, zranění utrpělo nejméně 26 lidí

Sever Filipín zasáhlo zemětřesení, zranění utrpělo nejméně 26 lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Nejméně 26 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v úterý pozdě večer (podvečer SELČ) zasáhlo sever Filipín. Otřesy půdy si rovněž vynutily uzavření mezinárodního letiště a evakuaci pacientů z nemocnice, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní představitele.

Filipínský vulkanologický a seizmologický ústav uvedl, že zemětřesení o síle 6,4 stupně udeřilo v úterý kolem 23.00 místního času (17.00 SELČ), epicentrum mělo v provincii Abra a vycházelo z hloubky jedenácti kilometrů. Otřesy pocítili lidé v rozsáhlé oblasti největšího filipínského ostrova Luzon, včetně metropole Manily, která se nachází více než 400 kilometrů jižně od provincie Abra.

Nejméně 26 zraněných hlásí Ilocos Norte, což je domovská provincie prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího. V provinční metropoli Laoag bylo dočasně uzavřeno letiště kvůli škodám způsobeným otřesy, oznámila policie a letecké úřady.

Z největší nemocnice provincie Ilocos Norte ve městě Batac byli evakuováni pacienti poté, co se na jednotce intenzivní péče zřítila část stropu. V nejméně dvou městech v provincii Cagayan byly přerušeny dodávky proudu kvůli poškozenému elektrickému vedení.

Prezident Marcos uvedl, že úřady nyní kontrolují silnice a domy a poskytují pomoc obyvatelům postižených severních provincií. »Všichni byli vyzváni, aby se drželi dál od vysokých budov,« napsal prezident na Twitteru.

Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se zde tektonické desky a zemětřesení jsou proto častá.

V červenci zemětřesení o síle sedmi stupňů v provincii Abra a dalších severofilipínských provinciích způsobilo sesuvy půdy a poškodilo budovy. Nejméně pět osob zahynulo a desítky dalších byly zraněny. V roce 1990 zemětřesení o síle 7,7 stupně připravilo na severu Filipín o život téměř 2000 lidí.

(jb, čtk)