Home Zahraničí Světoví vystavovatelé hledají příležitosti na každoročním čínském dovozním veletrhu

Světoví vystavovatelé hledají příležitosti na každoročním čínském dovozním veletrhu

Fotografie pořízená 31. října 2023 ukazuje pohled z ulice před místem konání 6. mezinárodního veletrhu China International Import Expo (CIIE) ve východočínské Šanghaji. FOTO - Xinhua/Wang Xiang

Šestý ročník čínského mezinárodního veletrhu dovozu (CIIE), který začal tento víkend, nabízí obrovské příležitosti na vysoké úrovni, na něž vystavovatelé dychtivě čekali.

Od mezinárodních gigantů, jako jsou Nestlé a LEGO, až po jediný obchod tanzanského pěstitele mořských řas, se účastníci z celého světa připravili na stovky tisíc návštěvníků.

»Výstava jednoznačně otevře dveře produktům z mořských řas na obrovský čínský trh,« uvedla 58letá Saphia Hashim Makame, která pěstuje mořské řasy od roku 1998. »Vystavením produktů z mořských řas právě začala moje cesta k nalezení světových trhů,« řekla, když se dozvěděla, že její produkty z mořských řas budou na této výstavě vůbec poprvé představeny.

Výstava, která se koná v Šanghaji a potrvá až do 10. listopadu, je ukázkou nového paradigmatu rozvoje Číny, platformou pro otevření se vysokým standardům a představuje přínos pro celý svět.

Tržní příležitosti

Na letošní CIIE se očekává účast hostů ze 154 zemí, regionů a mezinárodních organizací. Na akci je přihlášeno více než 3400 vystavovatelů a 394 000 odborníků, což představuje úplné oživení na úroveň před pandemií.

Mezi 3000 globálními společnostmi, které se letos účastní, je zhruba 200 společností, které byly na každém veletrhu od roku 2018, a přibližně 400 společností se po více než dvouleté pauze na veletrh vrací.

Čína nabízí zahraničním podnikům příležitosti tím, že jim umožňuje přístup na svůj velký trh prostřednictvím výstav, jako je CIIE, uvedl Frandan Tumukunde, odborník na kávu z Ugandy. Podle průzkumu jeho společnosti se čínský trh rozrůstá, což podnítí zájem malých a středních podniků z Ugandy i z celé Afriky.

Pro novozélandského mlékárenského giganta Fonterra je Čína jedním z nejdůležitějších strategických trhů, a proto společnost v průběhu let zvýšila jak plochu svého stánku, tak i počet smluv, které na veletrhu CIIE podepsala, uvedl Teh-han Chow, generální ředitel společnosti Fonterra.

»Myslím, že čínský trh poroste v porovnání se zahraničím velmi rychle a pro vývozce je zde velký potenciál k nalezení zákazníků,« uvedl Marek Vyskočil, zakladatel společnosti BlueTouch Export, českého vývozce nápojů, který se veletrhu účastní již pošesté. »Očekávám, že se opět setkáme s více zájemci, a třeba si více lidí rádo koupí naše víno přímo ze sklepa, který máme v Číně.«

Nestlé se CIIE zúčastní již pošesté v řadě a těší se na pokračování obchodních výměn a komunikaci se spotřebiteli prostřednictvím různých forem, uvedl Čang Si-čchiang, výkonný viceprezident švýcarského potravinářského gigantu.

Letos společnost Nestlé představuje na veletrhu importované výrobky z 10 hlavních oblastí podnikání, včetně mléčných výrobků, kojenecké výživy, kávy espresso a krmiva pro domácí zvířata, uvedl Čang.

Globální hračkářský gigant LEGO, který se této akce účastní již pošesté, očekává, že využije potenciál rostoucího čínského trhu s hračkami a zdůrazní úlohu hraní si při formování dětské sebedůvěry, kognitivních schopností a celkové pohody.

»Aktivně využíváme tržních příležitostí, které nám CIIE nabízí, a přinášíme čínským spotřebitelům nejnovější kvalitní produkty a herní zážitky,« řekl Paul Huang, generální ředitel společnosti LEGO China a senior viceprezident skupiny LEGO. »Je to projev našeho dlouhodobého závazku vůči čínskému trhu, jehož možnosti budeme i nadále prozkoumávat,« dodal Huang.

Singapurská obchodní federace (SBF) vede delegaci více než 500 vrcholných představitelů 56 singapurských společností, kteří hledají nové tržní příležitosti. »CIIE zůstává pro singapurské podniky zásadní platformou pro růst na čínském trhu, zejména v rychle rostoucích oblastech, jako jsou digitální inovace a udržitelnost,« uvedl Kok Ping Soon, generální ředitel SBF.

Na snímku z 31. října 2023 je jižní nádvoří Národního výstavního a kongresového centra, hlavního dějiště 6. ročníku Čínské mezinárodní výstavy dovozu (CIIE), ve východočínské Šanghaji. FOTO – Xinhua/Wang Xiang

Obchodní prospěch

Oficiální údaje ukazují, že čínský dovoz si udržuje solidní dynamiku a objem dovozu se v letošním roce kvartálně zvýšil. Čína je již 14 let po sobě druhým největším importním trhem na světě.

»Veletrh ukazuje, že Čína je otevřená pro obchod se zbytkem světa. Pro nadnárodní společnosti, jako je Henkel, je to skvělá příležitost představit naše technologie,« řekl Rajat Agarwal, prezident Henkel Greater China, a dodal, že Čína je obrovský trh se silným růstovým potenciálem pro obchod, plný různých zajímavých příležitostí.

Roula Ali Adeebová, zakladatelka společnosti BioCham pro přírodní olejové extrakty, se veletrhu CIIE účastní od jeho vzniku v roce 2018. Syrská podnikatelka uvedla, že veletrh nabídl významnou příležitost katapultovat její značku na rušný čínský trh. Uvedla, že s podporou čínské vlády se společnost díky snížení nákladů prosadila na rozsáhlém čínském trhu.

Veletrh CIIE je skvělou platformou pro navázání kontaktů mezi vývozci a potenciálními kupci a investory, uvedla Thiru Naidoová, hlavní obchodní manažerka pro Blízký východ a Asii z agentury Western Cape Tourism, Trade, and Investment Promotion Agency (Wesgro) z Jihoafrické republiky, a vyzdvihla podstatné výhody, které veletrh nabízí exportérům z její země.

Elly Twineyová, výkonná ředitelka Uganda Export Promotion Board, uvedla, že Čína poskytuje příležitosti všem národům nad rámec jejich bilaterálních vztahů s touto asijskou zemí.

Kromě toho, že CIIE nabízí příležitosti pro rozvíjející se a rozvojové ekonomiky, je také platformou pro navazování kontaktů, kde mohou čínské podniky navázat partnerství se zahraničními společnostmi a dodávat výrobky nebo služby pro čínský nebo světový trh, uvedla Twineyová.

Lidé si prohlížejí stánek hračkářského gigantu LEGO Group na výstavišti spotřebního zboží během třetího ročníku čínského mezinárodního veletrhu CIIE v Šanghaji na východě Číny 7. listopadu 2020. FOTO – Xinhua/Zhang Jiansong

Společný rozvoj

Svou účast na národních výstavách potvrdilo 69 zemí a tři mezinárodní organizace, z toho 11 zemí poprvé. Na předchozích pěti výstavách byly uzavřeny předběžné obchody v hodnotě přibližně 350 miliard amerických dolarů. Phumtham Wechayachai, místopředseda thajské vlády, uvedl, že CIIE odráží posílení spolupráce mezi Čínou, Thajskem a dalšími zúčastněnými zeměmi.

»CIIE má za cíl zajistit import různých výrobků a prohlubování vzájemných vztahů,« uvedl. CIIE také umožňuje menším a méně vlivným zemím společný rozvoj, prohlásil Phumtham a poznamenal, že Čína přistupuje k ostatním zemím rovnocenně a »zdůrazňuje význam podpory spolupráce«.

Veletrh je pro Čínu »důležitým prostředkem, jak otevřít svůj trh světu a podpořit hospodářskou a obchodní výměnu a spolupráci s ostatními zeměmi,« uvedl Čang z Nestlé. Jako účinná a inovativní platforma »CIIE značí pokračující otevírání se čínského domácího trhu a snahu Číny o další integraci se světem. Je také důkazem odhodlání Číny prosazovat nové trendy spotřeby,« řekl Čang agentuře Xinhua.

CIIE je »důležitým opatřením Číny na podporu liberalizace obchodu a ekonomické globalizace«, praktikuje skutečný multilateralismus a buduje otevřenější konsensus, čímž je pro hospodářský rozvoj dnešního světa obzvláště cenný, dodal.

»CIIE byl také svědkem důležitých okamžiků, neboť jsme na něm podepisovali smlouvy a navázali spolupráci s mnoha průmyslovými partnery. Na pátém ročníku CIIE podepsaly společnosti Nestlé a Bayer (německý farmaceutický gigant) dohodu o spolupráci na projektu regenerativního pěstování rýže, což byl první projekt globální spolupráce obou stran v Číně,« uvedl Čang.

Abu Bakr al-Deeb, poradce Arabského centra pro výzkum a studie se sídlem v Káhiře, označil CIIE za »světlý bod pro aktivaci světového obchodu a ekonomické globalizace« a za snahu o prolomení »unipolarity«.

Al-Deeb se domnívá, že CIIE otevírá širší prostor mezinárodním společnostem, rozvíjejícím se podnikům a středně velkým firmám, aby se prosadily na obrovském spotřebitelském trhu v Číně, druhé největší ekonomice světa a druhém největším importérovi.

Poukázal na to, že politika otevírání se Číny je přínosem pro globální ekonomiku, a zdůraznil význam Číny jako globálního hráče a dodal, že Čína si díky svému otevírání se a výsledkům v oblasti rozvoje získala důvěru mnoha zemí.

Al-Deeb uvedl, že mezinárodní partneři mohou těžit z rozvoje Číny, jejího stabilního růstu a vizionářských iniciativ k prohloubení mezinárodní spolupráce. Výstava představuje »skvělou příležitost ke zlepšení mezinárodní obchodní výměny a růstu«, uvedl odborník pro agenturu Xinhua.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here