Home Zahraničí Švýcarsko zjistilo chybu při sčítání hlasů ve volbách

Švýcarsko zjistilo chybu při sčítání hlasů ve volbách

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Švýcarský Federální statistický úřad (FOS) odhalil chybu při sčítání hlasů v parlamentních volbách konaných 22. října. Po opravě statistických údajů se ukázalo, že Strana středu skončila v hlasování na čtvrtém místě, nikoli na třetím, jak bylo původně oznámeno, takže si nemůže nárokovat druhé ministerské křeslo ve čtyřkoaliční vládě složené ze sedmi ministrů.

Rozdělení křesel v zákonodárném sboru nebylo touto chybou ovlivněno, ujistil úřad. »Po federálních volbách FUS provedla kvalitativní kontrolu svých volebních statistik a zjistila, že ve výpočtech týkajících se síly stran na celostátní úrovni došlo k chybě,« uvedl úřad. Podle jejího vyjádření nemá oprava statistiky »žádný vliv na výsledky voleb v kantonech a nijak neovlivňuje rozdělení mandátů« v Národní radě (velké komoře) parlamentu.

Jak se to stalo?

Vláda uvedla, že chyba při výpočtu byla způsobena nesprávným nastavením programu pro import dat pro tři kantony – Aargau, Glarus a Appenzell Innerrhoden. Nesprávný program způsobil, že hlasy odevzdané v těchto třech kantonech byly započítány vícekrát (třikrát až pětkrát) pro strany, které v nich kandidovaly.

Podle upravených údajů získala největší strana v zemi, SNP, ve volbách do Národní rady 27,9 % hlasů, nikoli 28,6 %, jak bylo oznámeno 22. října. Středolevicová Sociálně demokratická strana (SDPS) skončila s 18,3 % hlasů, nikoliv s 18 %. Středopravicovou SDPL podpořilo 14,3 % voličů, nikoli 14,4 %, a skončila na třetím místě. Centristická PCS získala 14,1 % místo 14,6 %, čímž se místo třetího místa dostala na čtvrté místo. Pátá Strana zelených (9,8 procenta) a Zelená liberální strana (7,6 procenta) měly o něco lepší součet.

Vyhlídky na sestavení vlády

Úprava neměla vliv na dominanci čtyř předních švýcarských stran v parlamentu, které od konce 50. let tvoří koaliční vládu. Ve vládě mají nyní SNP, SPD a SDPL dvě ministerská křesla a PCS jedno. Pokud by se PCS umístila na třetím místě, mohla by si nárokovat druhé portfolio. Poté, co FUS opravila chybu při sčítání hlasů, však zůstala stejně jako ve volbách 2019 na čtvrtém místě a v budoucí vládě, kterou parlament zvolí 13. prosince, bude muset mít jeden ministerský post.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here