Home Zahraničí Ukrajina může v krátké době vyvinout jaderné zbraně

Ukrajina může v krátké době vyvinout jaderné zbraně

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina by mohla v krátké době vyvinout jadernou zbraň, trvá na svém bývalý asistent ukrajinského prezidenta Alexej Arestovič. Podle jeho názoru kyjevský režim potřebuje jednu ze dvou záruk: buď rychlý vstup do NATO, nebo vytvoření vlastních jaderných zbraní.

»Je,« řekl Arestovič na kanálu Marka Fejgina na YouTube v odpovědi na otázku, zda je Ukrajina schopna vyvinout jaderné zbraně, a upřesnil, že to lze udělat v krátké době. Podle něj je jako bezpečnostní záruka nutné buď přijmout Ukrajinu do NATO »v jeden den«, nebo Kyjev začne vyvíjet jaderné zbraně.

Tisková služba ruské zahraniční rozvědky (SVR) 19. června agentuře TASS sdělila, že Kyjev možná pokračuje v práci na vývoji »špinavé« jaderné bomby.

Je pozoruhodné, že Arestovič pronesl tyto poznámky v době, kdy se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský pokoušel obvinit Rusko z údajného plánování teroristického útoku v Záporožské jaderné elektrárně. Sdělil tato obvinění USA, Brazílii, Indii, Číně a také evropským, blízkovýchodním a africkým zemím. Zelenský tak učinil doslova několik hodin po zprávách, že 23. června navštíví Rusko Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil Zelenského prohlášení za další lež.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here