Pokuty za předčasné splacení hypoték jsou další zradou vlády

Vláda se svým návrhem na zavedení nového poplatku v případě předčasného splacení hypotéky během fixace ve Sněmovně zřejmě narazí. Podle novely, kterou kabinet schválil minulý týden, lidé mohou zaplatit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. V praxi by tak mohli oproti současné situaci platit desítky tisíc korun navíc. Proti je nejen opozice ale i někteří koaliční poslanci. Jednotní nejsou ani ekonomové.

Úprava podmínek pro předčasné splacení hypoték je součástí návrhu zákona, který mění pravidla podpory penzijního spoření. Zákon umožní bankám žádat po klientovi v případě, že hypotéku splácí za jiných než zákonem vymezených podmínek, poplatek do dvou procent nesplacené jistiny. Dosud se za předčasné splacení úvěru hradil jen administrativní poplatek v maximální výši tisíc korun.

Ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že úprava vznikla na základě diskusí s bankovním sektorem, spotřebitelskými sdruženími i s neziskovými organizacemi, které se zabývají dluhovým poradenstvím.

Argumentovalo také tím, že časté změny banky v době fixace hypotéky vedou k vyšším sazbám. »Spekulativní jednání klientů, kteří přechází k jiné bance před skončením fixace čistě kvůli výhodnější nabídce jiné banky, může mít negativní a nespravedlivý dopad na všechny ostatní klienty, protože riziko ztrát z předčasného splacení v současnosti motivuje banky nabízet vyšší sazby u všech hypoték,« uvedlo ministerstvo.

Sněmovní opozice je ostře proti návrhu. »Vláda se pokouší tak trochu pokoutně v rámci změn penzijního spoření prosadit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by zvýšila poplatek za předčasně splacenou hypotéku. A to v době, kdy je o hypotéky menší zájem, lidem se zvedají různé náklady a banky mají rekordní zisky. Proč takhle, proč teď, proč tak nenápadně?« uvedl na Twitteru poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.

»Je to nehorázná drzost této vlády, je vidět, že o občany jí vůbec nejde,« míní místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Vláda myslí jenom sama na sebe

S návrhem nesouhlasí ani bývalý člen sněmovního hospodářského výboru Leo Luzar (KSČM). »Vzhledem k tomu, že současná vláda říká, že myslí na budoucnost mladých lidí, tak toto je klasický krok zrady, vláda zradila své voliče a jasně se ukazuje, že myslí jenom sama na sebe,« řekl pro iportaL24.cz.

Vysvětlil, že v současné době dochází k určitému poklesu hypotečního trhu, lidé mají obavu si brát hypotéku, a i když klesají ceny nemovitostí, nedaří se naplňovat objemy jejich prodejů. To se samozřejmě nelíbí bankám poskytujícím hypoteční úvěry, které očekávají růst, a tak hledají všechny cesty, jak zachovat své zisky. Navíc, jak dodal Luzar, se poslední dobou lidé začali více zajímat o to, jaké jsou podmínky na hypotečním trhu a kontrolovat si produkty, které nabízejí různé bankovní ústavy. Logicky začali využívat možnost, že když si našli lepší bankovní produkt, tak se svou hypotékou přešli k tomuto bankovnímu ústavu. »To se bankám samozřejmě nelíbí, takže si našly spojence u aktuální vládní koalice, kde je dost lidí, kteří slyší na brek bankéřů, na to, že mají malé zisky, a rozehráli tuto hru, kdy se vlastně vrací poplatek za předčasné splacení úvěru, který byl před sedmi lety zrušen,« uvedl bývalý poslanec.

Aby si trošku ulevili svědomí, tak tam podle něj dali výjimky týkající se určitých specifických případů, ale drtivá většina obvykle mladých, kteří si hypotéky berou v rámci založení rodiny a snahy osamostatnit se, na to doplatí, protože se jim vezme možnost, najít si nejvýhodnější produkt na trhu, a z druhé strany to omezí konkurenci. »Takže banky se opět nažerou, opět získají své zisky a občané se musí ptát, kdo tomu pomohl a jak to pravice doopravdy myslí se zájmem občanů České republiky,« dodal Luzar.

Nemravná pokuta

Návrh ale nemá zatím jednoznačnou podporu ani u všech zástupců vládní koalice. »My jsme tady pro lidi, a ne pro banky,« řekl Josef Flek (STAN) s tím, že se pokusí z novely tento přílepek odstranit. »Pokud tato novinka nevypadne ze zákona o spotřebitelském úvěru, podám pozměňovací návrh, kterým to napravíme. Banky hlásí rekordní tržby a tento nesmyslný poplatek jen zatíží kapsy,« uvedl na Twitteru.

»V podstatě to znamená přesun peněz od lidí, kteří splácí hypotéky, v řádu miliard korun ve prospěch bank bez toho, aniž by cokoli musely udělat,« dodal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Vzhledem k současné situaci na trhu s nemovitostmi se návrh nejeví jako nejlepší řešení ani podle místopředsedy TOP 09 Jana Jakoba.

Jednotný názor nemají ani ekonomové. »Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná, protože klienti jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají zodpovědně a svědomitě a včas platí své dluhy,« uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Pokuta může podle něj činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun. »Na problematiku předčasného splacení úvěru lze ovšem pohlížet i z opačného extrému. Banka počítala s tím, že bude mít výnosy z úvěrové smlouvy a předčasným splacením o ně nečekaně přichází,« reagoval analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Nyní lidé každoročně mohou bez sankcí splatit až pětadvacet procent úvěru. Předčasně mohou úvěry bez sankcí splatit také tehdy, když se ocitnou v těžké životní situaci, například v případě úmrtí partnera, nebo v době vypršení fixace. Vládní návrh pak rozšiřuje podmínky pro bezplatné předčasné splacení o prodej nemovitosti, která je zatížena hypotékou, nebo v případě rozvodu. Pokud se zájemce o předčasné splacení hypotéky netýká ale ani jedna z těchto možností, budou ho čekat nové zvýšené poplatky.

Poslanci by mohli začít návrh schvalovat už příští týden. Pokud novela projde úspěšně legislativním procesem, poplatek za předčasné splacení hypotéky by se měl změnit od příštího roku.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy