Home Zahraničí Ukrajina nedostane stíhačky dokud nedokončí protiofenzívu

Ukrajina nedostane stíhačky dokud nedokončí protiofenzívu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajině nebudou poskytnuty stíhací letouny, dokud nebude ukončena její protiofenzíva, řekl Rob Bauer, předseda Vojenského výboru NATO.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici LBC Bauer uvedl, že ačkoli je diskuse o letounech důležitá, »nebude vyřešena v krátké době«. »Ani výcvik pilotů či školení techniků nebude k dispozici při ukrajinské protiofenzívě,« zdůraznil.

Žádný výcvik ukrajinských pilotů pro létání na letounech F-16 americké výroby zatím nezačal a Kyjev by zde nerad vyvíjel tlak na Západ, protože na jeho podporu spoléhá, uvedl již dříve mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat.

Začátkem června Ignat uvedl, že ukrajinští piloti možná brzy odletí na výcvik do zahraničí. Koncem května americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil, že kolektivní Západ očekává, že v nadcházejících týdnech zahájí výcvik ukrajinských pilotů na letounech F-16. Podle Austina by Dánsko a Nizozemsko měly vést koalici, která koordinuje výcvik ukrajinských pilotů. Mezitím ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov poznamenal, že ukrajinské síly budou moci začít používat letouny F-16 v boji až na podzim nebo v zimě příštího roku, protože výcvik pilotů a techniků vyžaduje čas.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here