Home Zahraničí Vývoz oceli z Indie do Evropy ohrožuje nová vývozní daň

Vývoz oceli z Indie do Evropy ohrožuje nová vývozní daň

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Indické ocelárny by mohly být donuceny zrušit dodávky do Evropy a hrozí jim značné ztráty kvůli aktuálnímu rozhodnutí vlády zavést vývozní daně na ocelářské produkty. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel společnosti Jindal Steel and Power (JSPL) V. R. Šarma.

Indie v sobotu pozdě večer zavedla vývozní daň 15 procent na osm ocelářských produktů. S daní přišla v době, kdy se producenti ocele snaží nahradit vlažnou poptávku na domácím trhu zvýšením svého podílu v Evropě, která má problémy s dodávkami kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

Šarma uvedl, že indičtí oceláři mají nevyřízené vývozní objednávky na zhruba dva miliony tun, většinou do Evropy, které jsou v přístavech nebo v různých fázích produkce. Na ty se nově bude vztahovat daň, se kterou nikdo nepočítal. Rozhodnutí by podle něj mohlo zvýšit náklady v odvětví až o 300 milionů USD (sedm miliard Kč).

»Jen my máme objednávky na 260 000 tun, které jsme přijali v době, kdy vývozní clo bylo nulové,« řekl Šarma.

Firma JSPL je pátým největším indickým vývozcem surové ocele. Konkuruje společnostem Tata Steel, JSW Steel, SAIL a ArcelorMittal Nippon Steel India. Cílem firmy bylo zvýšit vývoz, především do Evropy, aby se na celkových tržbách podílel až 40 procenty.

Vývozní daně na ocel jsou součástí řady změn indických daní u důležitých komodit. Jejich cílem je omezit maloobchodní inflaci, která je nejvyšší za osm let.

Podle Světového sdružení oceli (WSA) Rusko a Ukrajina v roce 2020 vyvezly 46,7 milionu tun ocele. Většina vývozu směřovala do Evropské unie.

(čtk)