Letecký snímek ukazuje Olympijské sportovní centrum Chang-čou, v provincii Če-ťiang ve východní Číně, 28. června 2023. FOTO - Xinhua

Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil 23. září zahájení Asijských her v Chang-čou v provincii Če-ťiang.

Si Ťin-pching na uvítacím banketu před zahajovacím ceremoniálem 19. Asijských her vyzval k podpoře míru, solidarity a inkluzivity prostřednictvím sportu.

»Jako členové Společenství se sdílenou budoucností by asijské země měly udržovat dobré sousedství a vzájemné výhody, odmítnout mentalitu studené války a konfrontaci v táborech a učinit z Asie kotvu pro světový mír,« řekl Si.

Pokud jde o solidaritu, Si uvedl, že lidstvo čelí bezprecedentním globálním výzvám, proto se Asiaté musí chopit historických příležitostí a spolupracovat na řešení těchto výzev, aby se Asie mohla vydat na širší cestu společného rozvoje, otevírání se a integrace.

Ohledně inkluzivity Si poznamenal, že Asijské hry s mnoha jedinečnými sportovními událostmi v Asii nabízejí scénu, kde se sporty a kultury navzájem obohacují, a živě ukazují, jak se asijské kultury učí jedna od druhé a září vitalitou.

Si Ťin-pching a jeho manželka Peng Li-jüan mimo jiné v poledne 23. září v uspořádali banket v hotelu Západní jezero v Chang-čou v provincii Če-ťiang, aby vítali mezinárodní hosty, kteří přijeli do Číny a zúčastnili se zahajovacího ceremoniálu 19. Asijských her.

Těmito hosty jsou: kambodžský král Norodom Sihamoni, syrský prezident Bašárem Asadem a jeho manželka, kuvajtský korunní princ Mišál al-Ahamad al-Džábir as-Sabáh, nepálský premiér Pushpa Kamal Dahal, východotimorský premiér Xanana Gusmao, jihokorejský premiér Han Tok-su, předseda malajské Sněmovny reprezentantů Johari bin Abdul a jeho manželka, úřadující předseda Asijské olympijské rady Rajah Randlhir Singh a jeho manželka, předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a další královští zástupci asijských zemí.

Si zde přednesl projev, ve kterém jménem čínské vlády a čínského lidu vyjádřil vřelé přivítání mezinárodních hostů, kteří přijeli do Číny zúčastnit se zahajovacího ceremoniálu 19. Asijských her. 

V projevu poukázal na to, že tento den byl podzimní rovnodennost podle čínského lunárního kalendáře. »V tento den, který symbolizuje sklizeň a jednotu, bude v Číně znovu zapálen plamen Asijských her. Čína od své kandidatury na pořádání Asijských her svědomitě plnila své závazky a vynaložila veškeré úsilí na různých přípravách. Jsme ochotni spolupracovat s Asijskou olympijskou radou a delegacemi z různých zemí a regionů, abychom světu představili sportovní událost s ‚čínskými charakteristikami, asijským stylem a skvělostí‘ a nově přispěli k rozvoji asijského a mezinárodního olympijského hnutí,« uvedl.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here