Home Zahraničí Zisky světových automobilek v 1. čtvrtletí poprvé od roku 2021 klesly

Zisky světových automobilek v 1. čtvrtletí poprvé od roku 2021 klesly

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zisky největších světových automobilek v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2021 klesly o 6,1 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Informovala o tom v pondělí agentura DPA s odvoláním na studii poradenské společnosti Ernst & Young.

»Poprvé po dvou letech je zřejmý pokles zisku,« uvedl zástupce EY pro západní Evropu Constantin Gall. Automobily podle něj brzy přestanou být tak nedostatkovým zbožím jako loni. Trh se bude normalizovat a pro automobilový průmysl bude stále obtížnější udržovat vysoké ceny vozů a odmítat jejich zlevňování.

Analytici v této fázi označili za nejziskovější výrobky německé společnosti Mercedes-Benz, které dosahují 14,7 % ze 16 zkoumaných automobilových společností. Následuje BMW (B-EM-VE) s 14,6 % a jihokorejská Kia (Kia) s 12,1 %. Dřívější lídr žebříčku, americký automobilový koncern Tesla, se oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku propadl na čtvrté místo – 11,4 %.

Prodej elektromobilů v současnosti přináší mnohem menší zisk než prodej vozů se spalovacím motorem, zdůrazňuje poradce v oboru EY Peter Fuss. Aby se výrobci elektromobilů vyhnuli dalšímu poklesu zisku, budou muset podle experta snížit výrobní náklady.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here