Čeští vědci zprovoznili nový spektrograf v Chile pro výzkum exoplanet. Ovládán je z Ondřejova

Čeští vědci včera v observatoři La Silla v Chile oficiálně uvedli do provozu nový spektrograf. Přístroj podle nich pomůže výzkumu exoplanet, tedy těch planet, které obíhají jiné hvězdy než Slunce. Data z přístroje nazvaného PLATOSpec budou získávat primárně na dálku ze středočeského Ondřejova, uvedli odborníci na tiskové konferenci.

Českými experty zmodernizovaný dalekohled E152 v observatoři v chilské poušti Atacama nyní doplňuje spektrograf. Bude fungovat jako pozemní podpora družic TESS amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a PLATO, kterou plánuje v roce 2026 do vesmíru  vypustit Evropská kosmická agentura (ESA).

»PLATOSpec je jedinečný projekt, který bude poskytovat českým astronomům obrovské množství pozorovacího času pod tmavou oblohou v Chile,« uvedl astrofyzik a vedoucí výzkumu Petr Kabáth, podle kterého mohou »i menší dalekohledy dělat velkou vědu a PLATOSpec toho bude pod jižní oblohou důkazem«.

Kabáth na on-line tiskové konferenci, ke které se připojil z Chile, také demonstroval ovládání dalekohledu z více než 12 000 kilometrů vzdáleného Česka. Spojení velína v Ondřejově s přístroji v Latinské Americe jde podle něj přes internet.

»Jenom v okolí Země počítáme, že každá třetí, nebo dokonce každá druhá hvězda má okolo sebe planety, planetární soustavu,« uvedl na tiskové konferenci ředitel Astronomického ústavu Akademie věd ČR Michal Bursa. Exoplanety podle něj proto už dnes nestačí jen objevovat, ale je potřeba jejich výzkum posunout na novou úroveň a prozkoumat jejich charakteristiku.

»Zejména nás zajímá, jaké ty planety mají atmosféry, jaké je tam složení plynů, jak vůbec vypadají podmínky na té planetě. Jestli třeba na ní může existovat voda v kapalném skupenství,« řekl Bursa. Tyto poznatky podle něj pomohou odborníkům mimo jiné lépe pochopit, jak vznikl život na Zemi a jak by mohl vzniknout život jinde.

Hledání exoplanet a života mimo Sluneční soustavu je populárním tématem moderní astrofyziky, za které byla v roce 2019 udělena část Nobelovy ceny za fyziku, uvedla AV ČR.

(mac, čtk)

FOTO – stelweb.asu.cas.cz/PLATOSpec/Z. Bardon

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy