ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ministryně vnitra Nancy Faeserová počítá v zájmu omezení nelegální migrace se stacionárními hraničními kontrolami na polských a českých hranicích. Kromě toho má být na českém území nasazena federální policie.

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová oznámila řadu obranných opatření proti nelegálnímu vstupu na německé území. Chce například zřídit stacionární hraniční kontroly na polských a českých hranicích. V rozhovoru pro Welt am Sonntag politička SPD řekla: »Takové dodatečné kontroly musí dobře ladit s dohledem nad celým pohraničním územím, který provádí  skryté pátrání «.

Za tímto účelem již byla podle ní posílena přítomnost spolkové policie na polských a českých hranicích. Podle ní by se však nemělo předpokládat, že žadatelé o azyl přestanou přicházet, jakmile budou existovat stacionární hraniční kontroly. Faeserová chce také rozmístit spolkové policisty na českém území. Vzorem je podle ní Švýcarsko. »Se Švýcarskem již existuje výborná spolupráce. V úzké koordinaci se švýcarskými policejními složkami mohou federální policisté provádět kontroly i na švýcarském území a bránit neoprávněným vstupům«.

Něco podobného by mohlo být i v případě České republiky. »Přípravy na to již probíhají,« řekla Faeserová.

Ve středu poslancům ve Spolkovém sněmu oznámila, že český ministr vnitra Vít Rakušan souhlasil se založením společné česko-německé operační skupiny. Rakušan řekl, že spolupráce bude zaměřena zejména na boj proti převaděčství, například v otázkách společné evidence převaděčů a vzájemné výměny informací. Rozšířeno a zintenzivněno má být společné hlídkování.

Rakušan dále ve středu sdělil, že Faeserová obnovení stálých kontrol neplánuje. »Dobrou zprávou je, že i v té zjitřené předvolební atmosféře v Německu spolková vláda nehodlá zavádět stabilní kontroly na česko-německých hranicích,« řekl český ministr vnitra o rozhovoru s německou kolegyní. Dnes večer Rakušan na sociální síti X napsal, že kvůli zhoršující se situaci na balkánské migrační trase budou německá a česká policie intenzivně spolupracovat v boji proti převaděčům. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných hraničních přechodech podle něj oba státy koordinují.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here