Home Domácí SOCDEM: Chceme lidem pomoci, Sněmovna jen svolala zbytečnou schůzi

SOCDEM: Chceme lidem pomoci, Sněmovna jen svolala zbytečnou schůzi

FOTO - Facebook

Poslanecká sněmovna se sešla na mimořádné schůzi k nárůstu cen energií. »Jde o další zbytečnou komedii bez reálného výsledku. Nebude z ní žádný výstup, nic se nevyřeší. Sociální demokracie chce lidem skutečně pomoci a zabránit růstu cen! Proto společně s Přísahou podala podnět k ERÚ. Termín pro připomínky vypršel v úterý. Vládní ani opoziční strany do té chvíle neudělaly nic. Pro nás je osud českých domácnosti důležitější než politické rozdíly. Proto jsme do toho šli,« vysvětlil předseda SOCDEM Michal Šmarda razantně.

Sociální demokracie a Přísaha v tomto týdnu zaslaly Energetickému regulačnímu úřadu připomínky k ohlášenému zvýšení cen regulované složky elektřiny. »Bereme situaci velmi vážně. Schůze Poslanecké sněmovny svolaná opozicí nic nevyřeší a vědí to všichni. Budeme poslouchat jen hodinové projevy,« očekává Šmarda.

Vláda podle něj zvýšení cen pouze bagatelizuje, když tvrdí, že půjde o navýšení v řádu jednotek procent. »Zdražení se dotkne všech. Pro běžnou rodinu to bude o více než 4 tisíce korun ročně. U těch rodin, kterým končí fixace, to může být i zvýšení o třetinu,« varuje předseda SOCDEM. U domácnosti s průměrnou spotřebou 3 MWh s končící fixací by se zvedla částka zhruba o 10 tisíc korun. Zdražení se ale dotkne významně i firem. U průmyslových podniků s vysokou spotřebou energie může být zvýšení regulované složky i o 200 %. »V okolních zemích přistupují vlády k razantní podpoře průmyslu. Ve chvíli, kdy to naše vláda nedělá, podráží konkurenceschopnost českého průmyslu. A to ohrožuje i náš další hospodářský růst v době, kdy jsme se stále nedostali na předcovidovou úroveň,« dodává.

Šmarda poukázal na možnost financování obnovitelných zdrojů z prodeje emisních povolenek. »Vyzýváme vládu a parlamentní politiky, aby neprodleně přijali usnesení a učinili kroky k tomu, aby tuto část elektřiny neplatili české rodiny a české firmy. Chceme, aby byly tyto náklady byly hrazeny z výnosů z emisních povolenek, jak to umožňuje Evropská unie,« apeluje dále Šmarda. »Veřejnost očekává, že politici nebudou jen řečnit, ale budou konat. Jsou zvoleni od toho, aby občanům pomáhali,« uzavírá.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here