Svobodní a EU: zachování české měny, práva veta i spalovacích motorů

Do Senátu budou v podzimních volbách kandidovat za Svobodné ekonomka Markéta Šichtařová či realitní makléř Michal Janda. Kandidaturu oznámili na dnešní tiskové konferenci. Strana chce podle předsedy Libora Vondráčka podpořit i některé současné senátory, kteří plánují končící mandát obhajovat. Za zásadní pro podporu kandidátů považují Svobodní mimo jiné jejich trvání na zachování české měny. Pro petici s tímto obsahem se podle Vondráčka v horní parlamentní komoře vyslovil pouze tucet zákonodárců.

Šichtařová dosud působila jako ekonomická expertka Svobodných, novinářům dnes řekla, že jejím cílem je vrátit pravicové politice její obsah. Společnost je podle ní frustrovaná vysokou mírou přerozdělování a podle ní také Evropu zachvátila levicová propagandistická ideologie, přičemž nejviditelnější špičkou tohoto ledovce je Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) či genderová agenda. Změna přitom už podle ekonomky není možná prostřednictvím parametrických úprav, ale jen skrz zásadní přeměnu ekonomiky a společnosti. Kandidovat bude v Praze 4.

Brněnský realitní makléř a vinař Janda se o voliče bude ucházet v obvodu 51. Kandidovat chce mimo jiné s programem proti navyšování »brutální daňové zátěže«.

Do červnových evropských voleb jdou Svobodní s heslem Patříme do Evropy, ne Evropě. Jedničkou na kandidátce je předseda strany Vondráček, následují šéf Svobodných v Moravskoslezském kraji Matěj Gregor, bývalý prezidentský kandidát Karel Diviš a mluvčí Svobodných Veronika Blažková. Z desátého místa kandidátky Svobodné podpoří prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, z 21. dirigent Varhan Orchestrovič Bauer.

Kandidáti Svobodných se zavázali, že budou podporovat rozvoj jaderné energetiky, pokračování spalovacích motorů či zmírnění regulace emisí. Strana odmítá přechod české měny na euro, zachovat chce v rozhodování EU »právo veta«. Její kandidáti budou podle prohlášení podporovat důslednějších ochranu hranic před migrací, současně odmítají vznik »evropské armády«. V kampani se vyhraňují proti omezování svobody slova. V Evropském parlamentu se chtějí přidat k iniciativě požadující odtajnění smluv a komunikace o nákupu vakcín během covidové epidemie.

Svobodní kandidovali v minulých sněmovních volbách ve společném uskupení se Soukromníky a Trikolorou, které získalo 2,76 procenta hlasů, a nepřekročilo tak pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny. V horní komoře je zastupuje senátor Jaroslav Chalupský.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy