Home Domácí Vlastivědné muzeum v Olomouci muselo uzavřít výstavní sál s nákladnou expozicí. Nicméně ostatní...

Vlastivědné muzeum v Olomouci muselo uzavřít výstavní sál s nákladnou expozicí. Nicméně ostatní jsou otevřené

Vlastivědné muzeum v Olomouci FOTO – Facebook/Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, muselo uzavřít ve své historické budově na náměstí Republiky největší výstavní sál svaté Kláry. Důvodem jsou praskliny v krovu, které se v uplynulých dnech projevily drolením omítky ze stropu, řekl ředitel muzea Jakub Ráliš. Společně se sálem muselo muzeum uzavřít i jednu z nejnavštěvovanějších expozic Dětský svět, která byla otevřena na začátku prosince. Osud této výstavy, ale i dalších plánovaných expozic v tomto sále je nyní v rukou statika. Rozhodnout má v příštích dnech, doplnil ředitel muzea.

»Při rekonstrukci střechy v uplynulých letech se zjistily praskliny v krovu, vznikl už tehdy projekt na opravu. Bylo to však stabilizované, i po mém nástupu do funkce jsem si pozval znovu statika a stav jsme denně sledovali. Situace byla poměrně stabilní, bohužel v pátek 13. ledna se začala omítka drolit a po konzultaci se statikem jsem sál nechal z bezpečnostních důvodů uzavřít,« řekl Ráliš.

Sál i s nákladnou expozicí, která návštěvníky provází životem dítěte v posledních 200 letech a jeho změnami, je nyní uzavřený a čeká se na definitivní verdikt statika. Pro muzeum jde o velkou komplikaci, protože expozice patří mezi nejnavštěvovanější za poslední dobu. Jen za první měsíc si ji prohlédlo na 3000 návštěvníků. Otevřená má být do konce srpna. »Je to pro nás obrovský problém i z pohledu zisku a návštěvnosti. Výstava se nedá přitom někam přemístit, je koncipována přímo pro tento sál, po dlouhé době jsme měli i designéra, který navrhoval celou koncepci výstavy spolu s kurátory,« podotkl ředitel.

Na podzim letošního roku měla tento výstavní projekt podle plánu muzea vystřídat velká výstava ke 450. výročí založení olomoucké univerzity, i tyto plány jsou nyní v ohrožení. Následovat měla podle ředitele celoroční výstava o palných zbraních.

Oprava prasklin v krovu historické budovy na náměstí Republiky je podle projektu plánována na dobu pěti měsíců. Muzeum se podle Ráliše pokusí ještě najít nějaké bezpečné provizorní řešení, které by opravu oddálilo, v úvahu však připadá i možnost, že statik příští týden prostor definitivně uzavře.

Rozsáhlá rekonstrukce krovů a střechy v hlavní historické budově Vlastivědného muzea v Olomouci, které sídlí v bývalém klášteře klarisek, byly ukončeny v květnu 2021. Práce začaly v únoru 2019, po dobu rozsáhlých oprav památkově chráněné budovy bylo muzeum v provozu, uzavřela jej však pandemie koronaviru. Opravy byly rozvrženy do čtyř etap, muzeum stály zhruba 32 milionů korun. Rekonstrukce se tehdy týkala konstrukce všech střech hlavní historické budovy muzea včetně střešního pláště. Střechu podle Ráliše nyní muzeum reklamuje.

Ovšem, další expozice v budově Vlastivědného muzea v Olomouci jako expozice přírody, historie i etnografie jsou stále otevřené. »Například novou stálou expozici Příroda – od počátku bez konce si určitě nenechte ujít,« dodal ředitel.

(mac, čtk)

FOTO – Facebook/Vlastivědné muzeum v Olomouci

Předchozí článekSpolečná vzpomínka na galavečer CMG Spring Festival 2023
Další článekJe skvělé říct »ahoj, druhý týdne«, jásala sedmnáctiletá česká naděje