GRAFIKA - iportaL24.cz/Jindřiška Brücknerová

Podpora prezidentských kandidátů ekonomky Danuše Nerudové, bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a generála Petra Pavla se zdá být vyrovnaná. Výsledky se však liší průzkum od průzkumu. Podle volebního modelu společností Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi (ČT) by nyní v prvním kole voleb vyhrála Nerudová s podporou 27 procent voličů, Babiš a Pavel by získali shodně 26,5 procenta hlasů.

Jiná je situace u takzvaného volebního potenciálu, což je podíl všech lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují. Z tohoto pohledu má Nerudová 39 procent, Pavel 37,5 procenta a Babiš 32,5 procenta.

Danuše Nerudová si oproti listopadovému volebnímu modelu polepšila o 3,5 procentního bodu, Andrej Babiš si o půl procentního bodu pohoršil a podpora Petra Pavla zůstala na stejné úrovni. Z dalších kandidátů by v prosinci následovali s podporou šesti procent Pavel Fischer a se čtyřmi procenty Marek Hilšer. Jaroslav Bašta by získal 3,5 procenta a Josef Středula tři procenta. Kandidátů je devět, další by nepřekonali hranici dvou procent, uvedla ČT.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 14. prosince a účastnilo se ho 1243 respondentů. Možná statistická chyba se pohybuje od půl procentního bodu do 2,8 procentního bodu.

STEM to vidí jinak

Podle volebního modelu agentury STEM, který dnes zveřejnila televize CNN Prima News, by v prvním kole získal Babiš 30,1 procenta hlasů. Druhá by byla Nerudová s 26,5 procenta a třetí Pavel s 23 procenty. Podle modelu však také vyplývá, že Babiše by ve druhém kole porazila Nerudová poměrem hlasů 57 ku 43 i Pavel s výsledkem 53 ku 47 procentům hlasů. Vzájemný duel mezi Nerudovou a Pavlem by vyhrála Nerudová poměrem hlasů 56 ku 44. Ve druhém kole by však znovu zůstala třetina voličů nerozhodnutých.

Preference ostatních kandidátů se podle STEMu pohybují až s velkým odstupem za uvedenými prvními třemi kandidáty. Nejvyšší počet hlasů ze zbývající šestice by získal senátor Pavel Fischer s 6,2 procenta. Senátor Marek Hilšer by získal 5,1 procenta, odborářský předák Josef Středula 3,9 procenta, kandidát opozičního hnutí SPD Jaroslav Bašta 2,9 procenta, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima 1,5 procenta a pole uzavírá podnikatel Karel Diviš s 0,9 procenta.

Dnes zveřejněný průzkum agentury STEM se uskutečnil na vzorku 2605 občanů starších 18 let a dotazování se konalo od 29. listopadu do 9. prosince. Naproti tomu podle posledního volebního modelu agentury Median zveřejněného 9. prosince vedla Nerudová s 28 procenty, druhý byl Babiš s 26,5 procenta a třetí Pavel s 23,5 procenta.

(jb, čtk)

2 KOMENTÁŘE

 1. O znalkyni Záhorské totiž Babiš řekl, že u soudu o jeho vztahu se synem LHALA. „Vy jste o něm za pět hodin zjistila více než já za celý život, kdy se o něm starám,“
  „Vaše chování je krajně nevhodné,“ napomenul Jan Šott Babiše
  ———————————
  Jan Šott tím že znemožnil Babišovi se bránit ztratil postavení soudce a předem připravený rozsudek staví, mimo jiné na LŽI ke které se Babiš podle oznámení Jana ŚOTTA, nemá vyjádřovat.
  Obecně, pokud je soudní jednání zákonné a spravedlivé, má každý obžalovaný právo hájit se tak, jak uzná za vhodné. Šott říká, že obžalovaný se může bránit JEN způsobem, který Šott považuje osobně za vhodný.
  Vydal Jan Šott nějaký SEZNAM chování, která považuje za vhodné nebo nevhodné ? Existuje takový obecně platný seznam a kdo ho vydal?
  –Podle mne je Jan ŠOtt, tím že se vydává za soudce, podvodník

  Proces s Babišem, stejně jako proces s POSLANCEM Rathem nebo s paní Vitáskovou (bývalou ředitelkou ERÚ ) jsou , podle mne, POLITICKÉ procesy
  U Ústavního soudu působil a možná stále působí občan USA jako poradce.
  –Podle mne je Jan ŠOtt, tím že se vydává za soudce, podvodník

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here