Korčok, nebo Pellegrini? Slováci si zvolí prezidenta z Banské Bystrice

Slováci zítra ve volebních místnostech zvolí svého nového prezidenta. Rozhodovat budou mezi Ivanem Korčokem a Peterem Pellegrinim. Očekává se velmi těsný výsledek.

Volba prezidenta Slovenské republiky v roce 2024 je v pořadí šestou přímou volbou slovenské hlavy státu. První kolo voleb se uskutečnilo 23. března 2024, druhé kolo se uskuteční zítra. Na rozdíl od České republiky jsou na Slovensku volby pouze jednodenní. Volební místnosti se v sobotu otevřou v 7.00 a hlasovat bude možné až do 22.00.

Zuzana Čaputová, která je dosavadní prezidentkou od roku 2019, již dne 20. června 2023 oznámila, že nebude o zisk prezidentské funkce znovu usilovat. Její mandát skončí 15. června 2024. Na Slovensku pouze jediný prezident obhájil svůj mandát a to Ivan Gašparovič.

Vítězem prvního kola prezidentských voleb na Slovensku je exministr zahraničí, podporovaný i českou vládnoucí garniturou, Ivan Korčok. S ním postoupil do druhého kola předseda slovenského parlamentu a zástupce vládní koalice Peter Pellegrini.

Mohlo by vás zajímat: Fiala se snaží ignorovat výsledky slovenských voleb, kritizuje Ján Čarnogurský

Po sečtení 100 procent hlasů získal Korčok 42,51 procenta, Pellegrini 37,02 procenta. Třetí skončil bývalý ministr spravedlnosti a někdejší předseda slovenského nejvyššího soudu Štefan Harabin se ziskem 11,73 procenta hlasů.

Čtěte také: Korčok vs. Pellegrini. Druhé kolo slovenských prezidentských voleb má rozdané karty

Ostatní kandidáti hluboce zaostali, hraje se tak nyní především o hlasy Harabina, k němuž má blíže Pellegrini a o lidi, kteří k volbám minule nepřišli. Z Prahy mimochodem stejně jako při prvním kole vyjede speciální vlak, který má Slováky žijící u nás odvézt zdarma k volbám.

Čtěte také: Paroubek uvedl, že Slovenské prezidentské volby skončily překvapením

Vyrovnané šance

Šance obou kandidátů jsou nyní podle průzkumů vyrovnané. Podle průzkumu agentury Focus pro televizi Markíza by Pellegriniho volilo 50,8 procenta lidí a Korčok by získal 49,2 procenta. Podle volebního modelu agentury NMS Market Research pro deník Sme má ale Korčok podporu 51,7 procenta voličů a Pellegrini 48,3 procenta voličů. Agentura Ipsos pak předpovídá prakticky vyrovnané šance, respektive  50,1 procenta hlasů pro Korčoka a 49,9 procenta pro Pellegriniho

U sázkařů je rozdíl výraznější, podle kurzů sázkové kanceláře Fortuna má Korčok šanci stát se prezidentem s kurzem 1.80, zatímco Pellegrinimu přisoudili sázkaři kurz 2.00.

Profily kandidátů:

Ivan Korčok

Slovenský diplomat a politik Ivan Korčok pochází z Banské Bystrice. Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a v letech 1991–1995 absolvoval postgraduální studium na Institutu mezinárodních vztahů Univerzity Komenského v Bratislavě. Působil jako ministr zahraničních věcí Matovičovy vlády a poté i Hegerovy vlády, jakožto bezpartijní nominant strany SaS.

V letech 2005 až 2009 působil jako velvyslanec v Německu. Následně byl v letech 2009–2015 stálým představitelem Slovenska při Evropské unii. V letech 2015 až 2017 byl zmocněncem vlády pro předsednictví SR v Radě EU. V letech 2018–2020 působil ve funkci velvyslance ve Spojených státech.

Peter Pellegrini

Předseda Národní rady Peter Pellegrini pochází také z Banské Bystrice. Vystudoval obor finance, bankovnictví a investování na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici a Ekonomickou fakultu na Technické univerzitě v Košicích. Následně začal podnikat. V roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu, mezi lety 2014 a 2016 byl poprvé předsedou Národní rady SR a v období 2016 až 2018 místopředsedou vlády a ministrem pro investice a informatizaci. V letech 2018–2020 byl předsedou Vlády SR. Po parlamentních volbách v roce 2020 působil jako místopředseda Národní rady SR. Od září 2020 je předsedou politické strany HLAS-SD, když opustil po neshodách Ficův SMER-SD. Přesto Pellegrini a Fico po parlamentních volbách vytvořili vládní koalici společně se Slovenskou národní stranou (SNS). Pellegriny tak má podporu současné vládní většiny.

Mohlo by vás zajímat: Volby na Slovensku aneb Boj o národní stát

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy