ILUSTRAČNÍ FOTO – AAA AUTO

Podzimní prodejní sezona ojetých vozů právě vrcholí. Rekordní prodeje hlásí nejen největší hráč českého trhu AURES Holdings, provozující sítě AAA Auto a Mototechna, ale ukazují je i data o inzerovaných automobilech na celém českém trhu. Meziměsíčně přibylo sedm procent vozů (téměř +8 000 aut na 108 tisíc kusů), mírně vzrostla také mediánová cena auta na 205 tisíc Kč (+5000 Kč), mírně klesl průměrný nájezd na 155 481 km (-1000 km). Věkový průměr inzerovaných ojetých aut zůstává prakticky stejný, 10,7 roku. Vyplývá to z analýzy celého sekundárního trhu, provedené experty AAA Auto, největšího prodejce ojetých vozů v ČR.

V nabídce přibylo rovnoměrně benzínových i dieselových vozů (6,7, respektive 7,5 %), výraznější je nárůst u hybridů (16 %) a elektromobilů (12 %), výchozí čísla jsou ovšem u obou typů nízká (1277 hybridů, tedy 1,2 procenta trhu; 690 elektromobilů, tedy 0,6 % trhu). Zcela na okraji zájmu zůstávají vozy na zemní plyn (0,4 %) a překvapivě i na propan-butan LPG (1,7 %). »Dominantou sekundárního trhu tak zůstávají vozy spalující benzín, tvořící 52 procent nabídky, naftové motorizace pak 44 procent. To v podstatě koreluje s údaji z naší sítě AAA AUTO, kde benzinová auta tvoří 57 procent prodejů. Podobně jako na celém trhu s ojetinami v našich autocentrech razantně rostou prodeje aut na alternativní paliva, elektromobilů jsme již prodali šestkrát víc než loni,« říká provozní ředitel AURES Holdings Petr Vaněček

Nejmladší auta se nabízejí v Praze

Výrazně nejmladší auta se v nabídkách objevují v hlavním městě – věkový medián 8,3 roku je o pět let nižší než například v Libereckém, Ústeckém či Jihočeském kraji. Auta v metropoli jsou rovněž výrazně dražší – třeba oproti Libereckému kraji o celou polovinu.

Co se týče nejnabízenějších modelů, jejich pořadí je stejné nejen v meziměsíčním, ale i v meziročním srovnání. Na prvním místě setrvává Škoda Octavia (10 242 kusů), následovaná Škodou Fabia (6 240 ks) a Superb (3 392 ks). Oproti loňskému roku je to drobná změna, v říjnu 2022 byl na bronzové pozici Volkswagen Golf, letos je čtvrtý (3 161 ks). Na dalších místech už jsou beze změny VW Passat, BMW 3 a Ford Focus.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here