Covid-19. Vláda nemoc bagatelizuje!

Koronavirus v České republice si vyžádal už přes 40 tisíc životů. I když v uplynulých týdnech počet nakažených a také hospitalizovaných klesá, neznamená to, že covid vymizel. Naopak. Virus je stále mezi námi, nadále umírají lidé, jen se o tom už tolik nemluví.

Covid vévodil zpravodajství všech médií více než dva roky. Přebilo ho jen máloco. Mnozí z nás se smiřovali s myšlenkou, že roušky budou nedílnou součástí našich outfitů snad navždy, dezinfekce přestala být něco mimořádného, denně jsme hltali informace o tom, kolik nových případů přibylo, jak stoupá počet hospitalizací a bohužel také úmrtí. Značnou skupinu tvořili lidé, kterým neustálé připomínání covidu a s ním spojených opatření a rizik lezlo krkem a raději zprávy ani nesledovali. Tak či onak s covidem jsme se naučili žít.

Pak přišel 24. únor a během pár hodin jsme jako zázrakem byli z covidu vyléčeni. Covidové téma okamžitě vystřídal konflikt na Ukrajině. Počty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých vystřídaly údaje o počtu uprchlíků, raněných nebo zabitých. Covid přestal zajímat nejen běžné lidi, ale i politiky. Znamená to, že doba epidemie skončila? Ztratilo očkování svůj smysl? Byl omikron poslední mutací a na podzim nás už žádná další vlna epidemie nečeká? To jsou otázky, na které by veřejnost chtěla znát odpovědi.

Podle přístupu ministerstva zdravotnictví se dá usuzovat, že covid se bude chovat už jen jako běžná chřipka a není třeba se na jeho další hrozbu nijak připravovat. Ne všichni odborníci však jsou s jednáním vedení resortu spokojeni. Praktičtí lékaři žádají ministerstvo, aby reagovalo na upadající zájem o očkování. Zatím marně.

Epidemie neustupuje, lidé se netestují

Zklamání z postupu vedení resortu vyjádřila praktická lékařka Taťána Jirousová. »Myslela jsem si, že zdravotnictví se má řídit podle poznatků vědy a výzkumu, ale není to pravda. U nás se řídí podle politiky vlády. Pro ni je důležité to, co naslibovala, bez ohledu na důsledky,« řekla pro iportaL24.cz. Osobně prý nynějšího šéfa resortu považuje za nejhoršího z polistopadových ministrů. Jedním z důvodů je i rozvolnění téměř všech opatření. Jirousová je přesvědčena, že roušky se například v hromadné dopravě rušit neměly. »Vláda situaci bagatelizuje. Není pravda, že covid ustoupil. Epidemie neustupuje, klesající čísla jsou jen důsledkem toho, že lidé se už netestují. Denně to vidím ve své ordinaci, kdy řada pacientů přichází až poté, co onemocnění, alespoň podle příznaků, už překonala. Lidé se netestují, a i když mají příznaky onemocnění, chodí dál do práce a koronavirus roznášejí. Bojím se, že na to doplatí staří občané, ale na těch už zřejmě nikomu nezáleží,« povzdechla si lékařka.

Na nečinnost ministerstva poukázala také expertka pro zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Připomněla, že s vypuknutím konfliktu na Ukrajině epidemie covid–19 neskončila. »Závažné problémy českého zdravotnictví nezmizely. Stejně jako epidemie covid–19. Koronavirus v ČR si vyžádal už přes 40 tisíc životů. Největší podíl na tom mají první tři měsíce roku 2021, kdy jen od ledna do března virus zabil více než 15 tisíc lidí,« připomněla pro iportaL24.cz.Lékaři se podle ní začínají již nyní obávat pravděpodobné podzimní vlny onemocnění. Na základě zkušeností z jiných zemí, kde se covid-19 stal endemickým virem, tedy je v populaci stále normálně přítomen, počítají s mutacemi, které na podzim mohou přijít a přinesou významnou nemocnost i úmrtnost. »Proto žádají ministerstvo zdravotnictví, aby se zabývalo nebezpečně upadajícím zájmem o očkování. Pomoci by měly především motivační kampaně zaměřené nejen na nejrizikovější skupiny, jak zamýšlí ministr, ale také ověřené informace o případných zdravotních rizicích pro neočkované. Základní vakcinaci by totiž neočkovaní lidé měli stihnout do podzimu. Zatím ovšem žádají tuto válkychtivou a asociální vládu marně,« uvedla Marková.

Je na ministerstvu, aby vybralo optimální řešení

To, že covid nezmizel koneckonců připouští i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Virus podle něj každý den zabíjí zbytečně deset až dvacet lidí, bez výjimky ale jde o lidi, kteří nejsou očkovaní, kteří si nenechali dát posilující dávku, a seniory. Uvedl to v rozhovoru pro lidovky.cz. »Národní institut pro zvládání pandemie představil podzimní scénář, chystáme rozsáhlou kampaň. Po každé další dávce vakcíny vydrží protilátky jen určitou dobu. Třeba u chřipky je doporučené se každý rok očkovat, protože to je nejjednodušší a nejspolehlivější ochrana, jak na nemoc neumřít. A u covidu to platí stonásobně. V každém případě dojde k dalším rekombinacím a mutacím viru. Vakcíny, které byly vyvinuté proti smrtelnému průběhu, mají ale pořád vysoký efekt, blíží se k 90 procentům,« uvedl.

Europoslanec za SPD a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David zdůraznil, že k tématu covidu přistupuje dlouhodobě velmi zdrženlivě. »Je to asi právě proto, že jsem lékař a na rozdíl od řady laiků tuším, že se jedná o problematiku velmi složitou. Domnívám se, že máme s covidem poměrně dost zkušeností tak, abychom se mohli chovat správně,« řekl pro iportaL24.cz. Populace je podle něj již dostatečně promořena, i vzhledem k tomu, že i lidé, kteří byli očkování, nakonec onemocněli covidem, což pochopitelně docela výrazně zvyšuje imunitu. »Pokud se většina lidí v populaci setká s onemocněním nebo s vakcínou, tak se vyskytují už jen menší lokální epidemie a pandemie se může vyskytnout už jedině v případě, že se objeví nová varianta viru. Je proto na vedení ministerstva, aby zvážilo možná rizika, spolupracovalo opravdu s kvalitními odborníky a vybralo optimální řešení,« dodal David.

Vakcíny krátce před expirací

Podle Markové se ministerstvo zdravotnictví dostatečně nevěnuje ani zajištění účinného antivirotika, přípravku Paxlovid, který Světová zdravotnická organizace důrazně doporučila a označila za dosud nejlepší terapeutickou volbu pro vysoce rizikové pacienty. Monoklonální protilátky, které mají chránit před rozvinutím covidu-19, na omikron účinkují méně. »Je skutečně alarmující, že zájem o očkování proti covidu-19 tak výrazně klesl,« uvedla. Připomněla, že v dubnu je to v pracovní dny stabilně v průměru jen necelých 3700 dávek. ČR má přitom objednáno výrazně více dávek vakcín, než zvládá využít. Letos by jich mělo dorazit 14 milionů. Do konce března výrobci dodali do ČR přes 26,1 milionu dávek. Z nich 17,5 milionu bylo využito, 2,5 milionu darováno či prodáno dalším zemím a 258 000 dávek zničeno. »Někteří příjemci darovaných vakcín ovšem kritizovali, že jim byly látky dodány tak krátce před expirací, že nebylo možné je využít,« upozornila komunistická expertka.

Velkým a dosud velmi málo řešeným problémem je podle ní obrovská přetíženost psychiatrických ambulancí, a tedy faktická nedostupnost psychiatrické péče, zvlášť u dětí. »Přitom postcovidové potíže rychle narůstají, stejně jako agresivita některých jedinců. Přibližně třetina pacientů, kteří vyhledají akutní péči, zůstává hospitalizovaných, ostatní jsou ale po nastavení léčby v akutní ambulanci odesláni do ambulantních zařízení. Jejich kapacita je tím ale přetížena a nedostačuje,« vyčetla další problémy resortu.

Jana Dubničková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy