ČR rozpočet potřebuje, ale rozhodně nepotřebuje špatný rozpočet

AKTUALIZOVÁNO

Sněmovna v úvodním kole podpořila navýšení letošního schváleného schodku státního rozpočtu o 50 miliard na 330 miliard korun. Výdaje rozpočtu překročí dva biliony korun. Projednávání novely provázely slovní střety mezi zástupci opozice a vládní koalice. Předseda SPD Tomio Okamura navrhl vrácení novely k přepracování, s novelou v předložené podobě nesouhlasí ani opoziční hnutí ANO.

Důvody pro předložení novely jsou podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) poměrně jasné a pochopitelné. Jde hlavně o dopady pokračujícího konfliktu na Ukrajině, růst životních nákladů obyvatel vyvolaný inflací a vysokými cenami energií a také o reakci na energetickou krizi či zajištění strategických zdrojů. Bylo podle něj třeba také upravit příjmovou stranu rozpočtu podle prognóz výběru daní.

Debata se vyostřila hned v úvodu po vystoupení předsedy hnutí SPD Tomia Okamury. Obvinil vládu, že hodlá zadlužit stát po dobu svého čtyřletého mandátu celkem o víc než bilion korun. »Česká republika je státem, jehož veřejný dluh roste kvůli Fialově vládě dokonce nejrychleji ze všech členských zemí Evropské unie,« prohlásil Okamura. Rozpočtovou novelu označil za paskvil, který nelze napravit. Navrhl proto vrácení vládě k dopracování, což je jen jiná forma zamítnutí. Návrh však podpořilo jen 12 přítomných poslanců SPD.

Okamura obvinil vládu mimo jiné z toho, že likviduje konkurenceschopnost ekonomiky. Kabinet obvinil i z vlastizrádné kolaborace a z toho, že může za vysoké ceny elektřiny. Vláda podle něj rozdává miliardy do zahraničí a na české obyvatele a firmy »kašle«. »Ničemné chování vlády Petra Fialy ničí celou zemi,« prohlásil Okamura.

»Už od momentu přijetí zákona o státním rozpočtu bylo zřejmé, že nebude dodržen,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Novela rozpočtu podle ní čerpá pouze z navýšených příjmů, ale peníze vybrané navíc nepocítí ani firmy, ani občané. Domácnosti i firmy žijí ve stínu kolapsu, který se blíží s nadcházející zimou, připomněla Schillerová. Podle ní to vládní koalici netrápí natolik, aby přicházela s rychlými řešeními. Zdůraznila, že v dobách krize musí vláda zvyšovat výdaje. »V dobách, kdy lidem teče do bot, jim má stát pomoci,« řekla. Nynější vládní koalice však podle ní škrtá bez hlubšího rozmyslu. Ujistila ale, že hnutí ANO nebude projednávání novely blokovat. »Česká republika potřebuje rozpočet, byť je špatný,« zopakovala Schillerová.

Chybí koncepce, chybí vládní návrhy, jak co řešit

Rovněž podle bývalé předsedkyně rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) se novela letošního rozpočtu dala očekávat. »Už vzhledem k vysoké inflaci, vzhledem k tomu, že rok začal několikaměsíčním rozpočtovým provizoriem, není novela nic tak neočekávatelného, samozřejmě vysoká inflace zamíchá, ať chceme nebo nechceme, zejména příjmovou stránkou státního rozpočtu, ale ovlivní i stránku výdajovou, do toho konflikt na Ukrajině, takže si myslím, že to není nic překvapivého,« uvedla pro iportaL24.cz.

Co ji ale překvapilo, bylo vyjádření Schillerové, že ČR rozpočet, i když je špatný, potřebuje. »To si myslím, že není správné tvrzení, myslím si, že ČR rozpočet potřebuje, ale rozhodně nepotřebuje rozpočet špatný,« uvedla Vostrá. Zdůraznila, že více než výše schodku je spíš důležitá struktura rozpočtu. V tomto ohledu bude podle Vostré důležité jednání ve výborech, a následně na schůzi Sněmovny, s jakými pozměňovacími návrhy přijdou poslanci.

Obě opoziční hnutí již avizovala, že pozměňovací návrhy budou předkládat.

O tom, že opozici některý z předložených pozměňováků projde, Vostrá však pochybuje. »Musím říct, že z mé dlouholeté praxe velmi pochybuji, že projde jakýkoliv pozměňovací návrh, který půjde z řad opozičních stran, nicméně nedá se vyloučit, že nakonec i vláda usoudí, že je potřeba ještě korigovat nějakou položku, a budou třeba i pozměňovací návrhy z vládních stran,« uvedla s tím, že nějaké změny by mohli navrhnout Piráti nebo lidovci.

Nicméně vláda podle Vostré nemůže připravit rozpočet, který by byl pro české občany. Svědčí o tom legislativní změny, které dosud přijala, nebo přijatá opatření, která jsou podle Vostré zmatečná. »Myslím, že tato vláda sice má rozpočet, ale sama v podstatě neví, kam ho chce hospodářsky směřovat a co by měla být její priorita. Z toho důvodu si myslím, že to zacílení státního rozpočtu, a musíme si uvědomit, že to je hospodářsko ekonomický dokument, to znamená, že by tam mělo jít o to, co vláda chce hospodářsky a k tomu to směřovat, tak to tam podle mě úplně chybí. Chybí nám koncepce, chybí nám vládní návrhy, jak co řešit, všechno se šije horkou jehlou, a v podstatě to, co vyčítali vládě Andreje Babiše v dobách covidu, tato vláda pouze opakuje, myslím si, že opravdu není ještě sjednocená na tom řešení, které by mělo být,« míní Vostrá.

Střet kvůli armádním nákupům

Slovní přestřelku vyvolal Okamura, když se ve svém projevu zmínil také o plánovaných nákupech vojenské techniky. Na to reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a označila za lež, že by Švédsko nabídlo Česku zdarma prodloužení nájmu stíhaček Gripen. Ministerstvo obrany podle ní dosud nedostalo žádnou nabídku stíhaček zdarma. Poté se koaliční politici dostali s Okamurou do slovního střetu.

Poslanec STAN Ondřej Lochman doporučil hnutí SPD, aby se přejmenovalo na Svobodu a demokracii Vladimira Putina nebo na Stranu přátel diktátora. »Protože jediné, co tady děláte, že tady šíříte putinovskou kremelskou propagandu,« řekl. Okamura ho na oplátku obvinil z toho, že tiše kryje organizovaný zločin a mafiánské praktiky. Lochman i Stanjura Okamurovi vzkázali, že je usvědčený lhář.

Příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1,678 bilionu korun, výdaje 2,008 bilionu korun. Celkové příjmy se navyšují o 65 miliard korun. Víc než 25 miliard korun má dodatečně přinést daň z přidané hodnoty, na dani z příjmů firem vybere stát navíc 9,2 miliardy a na dani z příjmů fyzických osob 10,2 miliardy. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení se dodatečně zvyšují o devět miliard korun. Vláda ale v důvodové zprávě upozorňuje, že jakékoli prognózy jsou zatíženy enormní mírou nejistoty a rizik.

Výdaje rozpočtu se novelou navyšují o 115 miliard korun. Například na posílení energetické bezpečnosti půjde 30,3 miliardy korun, na posílení sociálních výdajů včetně druhé mimořádné valorizace důchodů je určeno celkem 29 miliard Kč. Výdaje spojené s bojem proti covidu se navyšují o 4,4 miliardy korun, výdaje spojené s pomocí Ukrajině se navyšují o 21 miliard Kč, což je částka ani ne poloviční proti původním odhadům, uvedl ministr financí. Na výkupy pozemků pro pražský okruh přidává vláda 800 milionů korun.

Novelu nyní projedná sněmovní rozpočtový výbor.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Ta Vostra to vyjádřila přesně. Vždycky mi byla sympatická a spolu s Dolejsem mi tak nějak ke komunistům nespadali…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy