Home Sport Derby »S«: Slavia je favoritem. Kdo bude chodit »kanálama«?

Derby »S«: Slavia je favoritem. Kdo bude chodit »kanálama«?

FOTO - sparta.cz

Neděle 18.00. Ten čas si zapamatujte. Tedy v případě, že nejste fotbaloví analfabeti a nejpopulárnějí sport modré planety pro vás není španělskou vesnicí. V pražském Edenu se hraje šlágr FORTUNA:LIGY Slavia vs. Sparta.

Utká se vicemistr s úřadujícím šampionem. Dva týmy, které dosud v probíhající sezoně neprohrály a ztratily za osm kol jen dva bodíky za dvě zbytečné remízy. A zároveň, když už jsme u těch dvojek, jde také o dva největší rivaly na české fotbalové scéně. Kdo vyhraje, půjde po devátém kole do čela tabulky o tři body. Nic zásadního, ale zároveň jasný vzkaz: my jsme králi Prahy a vy musíte chodit »kanálama«. Fanoušci si užijí svoje. Když přijdou příznivci poraženého týmu mezi ty vítězné do hospody, aby si radši zkraje dali tři panáky, ať dokážou psychicky zvládnout posměšné narážky. V práci abyste si, pokud patříte do poraženého »národa«, raději vzali dovolenou. Jinak vám nic nepůjde do ruky a ještě se vám budou kolegové z druhého tábora smát od ucha k uchu.

Takové je derby »S«. A v letošním kalendářním roce jsme již zažili tři. Do toho prvního, v 27. kole sezony 2022/23, šla Sparta v roli obrovského favorita. Slavii kosily zdravotní obtíže, a navíc se týden předtím poprvé v sezoně dostala do čela tabulky. O dva body. Kdyby na vyprodané Letné zvítězila, bylo to již o pět bodů a titul by měla jako na zlatém podnose. Trhák se však nekonal. Oslabená Slavia sahala dokonce po třech bodech, když v nastaveném čase vyrovnal za Spartu vlastním gólem stoper červenobílých Ousou. Výsledek 3:3 – fotbal jako z partesu. Dobré naladění do dalších derby.

To druhé se hrálo za dva týdny nato znovu na Letné. Šlo o finále MOL Cupu a Sparta tahala za kratší konec se vším všudy. Prohrála 0:2 a musela skousnout, jak v jejím svatostánku rival zvedá pohár nad hlavu. Možná však šlo o nejdůležitější moment v cestě Letenských za pozdějším titulem. Kouč Brian Priske se totiž poučil a pro duel druhého kola nadstavby, který se hrál znovu v epet ARENĚ, totálně překopal taktiku. Sparta pochopila, že s rivalem nemůže hrát otevřenou partii, a tak zaparkovala autobus před vápnem. Výsledkem bylo držení míče poměu 17:83 procentům. Ale také výhra 3:2, kterou trefil v nastaveném čase po zkratu dalšího stopera Slavie Ogbua z penalty kapitán Ladislav Krejčí.

Vzpomínáte? Letenští bránili zuby nehty remízu 2:2, jež jim zaručila tři duely před koncem dvoubodový náskok, a pak přišel nečekaný moment v nastavení. Brankář Kovář nazdařbůh vykopával míč, Zelený vyhrál klíčovou hlavičku – ale v nepodstatném prostoru – a do vápna se najednou vedral Australan Mabil. Ogbu ho v nic neřešícím souboji poslal k zemi a sudí Černý odpískal svúj druhý pokutový kop ve třetím derby. Letná bouřila a paradoxně byl – kromě Krejčího – hrdinou Mabil, kterému se paradoxně na Letné nedařilo a po titulové sezoně z kádru zmizel.

Sparta nakonec získala titul jen díky lepšímu postavení po základní části, jinak oba týmy měly po 35 kolech stejný počet bodů. Tak, jako jsou srovnané dnes, kdy Letenští vedou na základě lepšího rozdílu ve skóre. Co se stane, když vyhraje jeden z týmů? Pro Spartu – v případě vítězství – je to geniální situace, protože povede o tři body, bude mít výhru zvenku, kde loni touto dobou prohrála vysoko 0:4, a Slavii čekají dva zápasy venku.

A co by to znamenalo pro domácí? Ukážou, že jsou dlouhodobě lepší a že o dvou bodových ziscích v závěru minulé sezony rozhodla ve prospěch Sparty pouze souhra okolností a málo vídané zkraty sešívaných stoperů. Povedou o tři body a budou moci doufat, že Sparta po K.O. z Edenu ztratí i v nadcházejícím souboji s dalším favoritem z Plzně.

A remíza? Kdysi se říkávalo, že vlk se nažral a koza zůstala celá. To bude platit i nyní, ačkoli spokojenější by byla asi Sparta, mající rázem bod zvenku a držící si první místo. Bookmakeři však favorizují Slavii – například u Fortuny si můžete na její tříbodový zisk vsadit v kurzu 1,95:1, na remízu 3,70:1 a na triumf hostí pak v kurzu 3,85:1. A také se říká, že favorit v derby nevyhrává, tak uvidíme…

Z obou táborů zní odhodlání. »Derby rozhodují maličkosti. Kdo ho zvládne lépe psychicky, ten vyhraje,« upozornil slávistický obránce Lukáš Masopust. »Těším se moc, jsou to speciální zápasy, největší v Česku. Kvalitní zápasy mám rád. Uvidíme, jak k tomu oba týmy přistoupí. Doufám, že to bude dobrý fotbal,« připojil kapitán Sparty Ladislav Krejčí

Na průběh nedělního derby budou dohlížet stovky policistů. Ohlášený pochod fanoušků z Václavského náměstí doprovodí ke stadionu ve Vršovicích příslušníci pořádkových jednotek společně s kolegy z antikonfliktního týmu. »Při přípravě bezpečnostního opatření pražská policie úzce spolupracuje nejen s pořadateli, ale i s ostatními subjekty, kterých se toto opatření dotkne,« uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté upozorňují fanoušky, že před začátkem utkání a po jeho skončení se budou v okolí stadionu s velkou pravděpodobností tvořit kolony. Vzhledem k omezeným možnostem parkování apeluje policie na fanoušky, aby nejezdili na zápas autem, případně využili záchytná parkoviště na okraji metropole a v co největší míře využili městskou hromadnou dopravu.

Inu, i takové je derby. Praha bude na nohou…

(koz)

FOTO – sparta.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here