Home Domácí Evropská inflace kráčí od rekordu k rekordu, Česko k tomu významně přispívá

Evropská inflace kráčí od rekordu k rekordu, Česko k tomu významně přispívá

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Eurostat dnes oznámil, že míra inflace v evropské sedmadvacítce v říjnu vystoupila na 11,5 procenta a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. V září činila 10,9 %.

Česko přitom v rámci EU stále patří k zemím s největším růstem cen, v říjnu ho mělo sedmý nejvyšší, a to ještě jen díky jednorázovému zpomalení tempa způsobenému promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny a vysoké srovnávací základně z října minulého roku, kdy už u nás inflace atakovala šestiprocentní hranici.

Eurostat zároveň zpřesnil na 10,6 % říjnovou hodnotu inflace v eurozóně, kterou v předběžné zprávě před dvěma týdny odhadl na 10,7 %. V září inflace v eurozóně činila 9,9 %.

Ceny rostly výrazně rychleji než loni v říjnu, kdy se na ekonomice ještě naplno neprojevovalo postpandemické oživení a energetická krize. Tehdy činila míra inflace v celé sedmadvacítce 4,4 %, v 19 státech používajících společnou měnu pak 4,1 %.

Nejnižší míru inflace měla letos v říjnu Francie (7,1 %), Španělsko (7,3 %) a Malta (7,4 %). Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Estonsko (22,5 %), Litva (22,1 %) a Maďarsko (21,9 %). Vyšší inflaci než Česko mělo ještě Lotyšsko, Nizozemsko a Polsko. Sousední Slovenska mělo 14,5 % a Německo 11,6 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here