Fialova vláda hazarduje s kvalitou a dostupností zdravotní péče

Zásadním pilířem stability a předvídatelnosti systému veřejného zdravotního pojištění s možností plánovat zvyšování kvality je valorizace, tedy pravidelné navyšování úhrad za státní pojištěnce. KSČM předkládala tento návrh zákona dvě poslední volební období, ale nikdy nebyla vyslyšena. Valorizace plateb za státní pojištěnce se stala součástí vládního prohlášení SPOLU a mechanismus výpočtu bude nyní připojen formou pozměňovacího návrhu k vládnímu návrhu zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.

Podle včerejšího prohlášení ministrů Válka a Stanjury se údajně jako nejvhodnější ukázal model, který známe ze systému penzí. Tedy navyšování o inflaci a polovinu růstu reálné mzdy. Příští rok by tak měla částka činit 1878 Kč na osobu měsíčně, v roce 2024 by dle aktuální makroekonomické predikce mohla vzrůst na 1959 Kč a v roce 2025 na 1998 Kč. V celkovém objemu by platby za státní pojištěnce příští rok činily 139,7 miliardy, o 10,6 miliardy Kč více než letos, v roce 2024 145,9 miliardy a 2025 148,8 miliardy.

Potud to vypadá moc hezky. Miliard až oči přecházejí. Jenže současně letos vláda snižuje platby za státní pojištěnce o 14 miliard, aby příští rok vzrostly o 10 miliard a byly skutečně navýšeny až v roce 2025! Podle odborníků je navíc valorizační mechanismus nastavený tak, že se podíl platby státu na celkových příjmech systému veřejného zdravotního pojištění bude snižovat a úměrně tomu se budou prohlubovat ekonomické problémy našeho zdravotnictví.

Vypadá to, že má tento návrh být spíše fíkovým listem, kterým se pravicová vláda snaží zakrýt nahotu svého dlouhodobého záměru snížit veřejné finanční prostředky do systému zdravotnictví a nahradit je těmi soukromými z už tak čím dál prázdnějších kapes pacientů. Vláda tak naprosto cíleně hazarduje s kvalitou a dostupností lékařské péče v situaci, kdy za sebou máme covidové roky s vysokými výdaji a další nás ještě pravděpodobně čekají. Potřebujeme »dohonit« odloženou péči, potýkáme se s uprchlickou krizí, která může znamenat více než 320 tisíc nových státních pojištěnců.

Fakticky tedy dochází ke snížení státních peněz do systému veřejného zdravotního pojištění v době, kdy zároveň raketově roste inflace a provozní náklady. Zdravotní pojišťovny ale nebudou mít z čeho navyšovat úhrady za péči, kterou pacienti budou potřebovat.

Soňa Marková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy