Home Zahraničí Francouzská AMX-10RC na Ukrajině při frontálním útoku na ruskou obranu dlouho nevydržela

Francouzská AMX-10RC na Ukrajině při frontálním útoku na ruskou obranu dlouho nevydržela

FOTO - wikipedia

Těch 40 průzkumných vozidel AMX-10RC, které Francie darovala ukrajinské námořní pěchotě – to nejsou tanky. Jako by to mariňáci už nevěděli, ruské dělostřelectvo jim to 5. června brutálně připomnělo, když 37. brigáda ukrajinské námořní pěchoty zaútočila na ruské pozice ve Velyce Novosilce v jižní Doněcké oblasti, napsal ve svém článku magazín Forbes.

Deník Washington Post hovořil s ukrajinskými veterány tohoto nákladného, ale úspěšného útoku. Jeden z mariňáků s volacím znakem Gary listu vyprávěl, jak střepiny ruského dělostřelectva pronikaly tenkým pancířem šestikolových AMX-10RC 37. brigády, když se brigáda valila směrem na Velkou Novosilku. »Obrněná vozidla, někdy nazývaná ‚lehké tanky‘, nebyla podle Graye dostatečně těžká, aby vojáky ochránila, a musela být umístěna za nimi místo před nimi,« píše The Washington Post. Brigáda nakonec přesunula své zbylé patnáctitunové AMX-10RC sil dozadu.

AMX-10RC se 105milimetrovým hlavním kanónem a denní optikou je »odstřelovací puška na … rychlých kolech«, prohlásil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov poté, co v dubnu jedno z vozidel vyzkoušel.

Reznikova chvála by neměla být překvapením. Francouzská firma GIAT navrhla hliníkové vozidlo AMX-10RC právě pro ty vlastnosti, které ministr obrany vyzdvihl. Bojový dosah. Přehled o situaci. Rychlost.

GIAT nenavrhl AMX-10RC na boje proti nepřátelským opevněním. To je úkol pro tanky a speciální obrněná ženijní vozidla, která váží třikrát více než AMX-10RC a využívají ocelový nebo kompozitní pancíř, který je o stovky milimetrů silnější než tenká vrstva hliníku na AMX-10RC.

To neznamená, že těžší vozidla jsou vždy úspěšná při narušení. Pokus 33. mechanizované a 47. útočné brigády ukrajinské armády překonat ruské minové pole jižně od Malé Tokmačky, 40 kilometrů západně od Neskučného, skončil ve čtvrtek katastrofou, přestože brigády nasadily nejtěžší útočná vozidla z kyjevského inventáře: bývalé německé tanky Leopard 2A6 a bývalá finská ženijní vozidla Leopard 2R, připomíná Forbes.

To, že těžká vozidla brigád měla minulý týden plné ruce práce s tím, aby se pokusila obsadit opěrné body v Malé Tokmačce, by mohlo vysvětlovat, proč 37. námořní brigáda zřejmě neměla jinou možnost než zaútočit na Velkou Novosilku bez výrazné obrněné podpory, spekuluje Forbes.

Podle utajovaných dokumentů, které na internet vypustil příslušník americké Národní letecké gardy, měla jít 37. brigáda do války až s 16 tanky, ale není jasné, zda je vůbec dostala.

Úsporný útok brigády na Velkou Novosilku podtrhuje riskantní strategii Ukrajiny, jejíž jižní protiofenzíva se přehoupla do druhého týdne. Kyjev připravil devět nových brigád speciálně pro protiofenzívu – včetně 33., 37. a 47. brigády – a také vyčlenil desítky starších brigád na pomoc.

Podle Forbesu zatím Ukrajinci nasadili méně než polovinu svých dostupných sil. Je zřejmé, že ukrajinští velitelé čekají, až vedoucí brigády otevřou mezery v ruské obraně – mezery, přes které mohou velitelé vyslat další brigády.

Tyto další brigády zahrnují mnoho nejtěžších jednotek ukrajinské armády a vzdušně-výsadkových sil: například 1. a 3. tankovou brigádu a 82. leteckou brigádu. Tyto jednotky mají údajně mít stovky tanků a nepotřebovaly by k útoku na ruská opevnění posílat lehce chráněná průzkumná vozidla.

»Pokud bude mít 37. brigáda námořní pěchoty štěstí, bude moci brzy nasadit své přeživší tanky AMX-10RC k úkolům, pro které je GIAT navrhl: průzkum, průzkum a exploatace, abychom jmenovali alespoň tři. Mise vyžadující spíše rychlost než těžkou pancéřovou ochranu,«  uzavírá Forbes.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here