Home Domácí Jaderky letos dodaly skoro polovinu u nás spotřebované elektřiny

Jaderky letos dodaly skoro polovinu u nás spotřebované elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín FOTO – iportaL24/Ivan Cinka

Letošní výroba jaderných elektráren Dukovany a Temelín ve středu večer v součtu převýšila 30 terawatthodin (TWh) elektřiny. Tuto hranici překonaly české jaderné elektrárny čtvrtý rok po sobě, letos to bylo skoro o dva dny dřív než před rokem. Do konce letoška by ještě měly dodat další statisíce megawattů elektřiny, sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Dosavadní letošní dodávky elektřiny z obou jaderných elektráren odpovídají téměř polovině spotřeby celé České republiky za uplynulý rok. »Pokud by takové množství elektřiny měly vyrobit uhelné elektrárny, musely by vypustit přes 20 milionů tun oxidu uhličitého,« uvedl mluvčí.

Obě jaderné elektrárny mají v letošním roce za sebou šest odstávek pro výměnu paliva, aktuálně je v provozu všech šest výrobních bloků. Celkovou roční výrobu proto energetici předpokládají na úrovni srovnatelné s loňským rokem. »Do konce roku nám zbývá pár dnů a oproti předchozím rokům neprobíhá o letošních Vánocích žádná odstávka pro výměnu paliva,« uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Loni zvýšily elektrárny Dukovany a Temelín v souhrnu výrobu meziročně o tři procenta a dosáhly druhé nejvyšší produkce od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 TWh elektřiny. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní výrobu z roku 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie. Tehdy překonala výroba obou českých jaderných elektráren v součtu 30 TWh elektřiny poprvé. Od roku 2019 převyšují dodávky elektrického proudu z Temelína a Dukovan tuto hranici pravidelně.

Letos Jaderná elektrárna Dukovany se svými čtyřmi výrobními bloky zatím dodala do sítě 14,24 TWh elektrického proudu. O něco větší podíl na dosažení hranice 30 TWh měla se svými dvěma bloky Jaderná elektrárna Temelín, která vyprodukovala 15,76 TWh elektřiny.

»Naší hlavní prioritou není dosahování rekordů, ale bezpečný a spolehlivý provoz všech bloků,« uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika. Výrobu jaderných elektráren podle společnosti ČEZ ovlivňují dlouhodobé investice do modernizace a údržby zařízení a zvyšování jeho účinnosti. Firma uvedla, že do těchto elektráren v průměru každoročně investovala přibližně čtyři miliardy korun.

(ici, čtk)

Předchozí článekVánoční kapři už čekají v kádích, veterináři vyráží na kontroly
Další článekKalouskokele

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.