Johnson kandidovat nebude. Sunak má dveře do čela vlády otevřené

Bývalý britský premiér Boris Johnson se rozhodl, že nebude usilovat o post lídra Konzervativní strany a o návrat do čela vlády. Johnson v tiskovém prohlášení uvedl, že by jeho kandidatura nebyla nyní správným krokem, ačkoliv měl dostatečnou podporu poslanců. Jediným uchazečem, který má veřejnou podporu 100 poslanců, která je nezbytná, je bývalý ministr financí Rishi Sunak.

»Nemůžete vládnout efektivně, pokud nemáte jednotnou stranu v parlamentu,« uvedl v prohlášení bývalý premiér. Tvrdil, že ho podpořilo 102 poslanců, což by stačilo pro podání kandidatury. Veřejně tak učinilo ale daleko méně zákonodárců, zhruba 60. Johnson se domnívá, že by měl velkou šanci uspět ve stranickém hlasování.

Johnsonovo rozhodnutí otevírá dveře do čela vlády Sunakovi. Ten jako jediný má veřejnou podporu alespoň 100 poslanců. Dnes večer jich bylo 140. Pokud by žádný jiný kandidát podporu stovky zákonodárců nedostal, stal by se Sunak šéfem strany už v pondělí.

»Spojené království je skvělá země, čelíme ale hluboké ekonomické krizi,« uvedl dnes Sunak, když oznamoval svou kandidaturu. »Proto kandiduji na post vůdce Konzervativní strany a vašeho příštího premiéra,« dodal. Jako své cíle uvedl zlepšení stavu hospodářství a sjednocení Konzervativní strany.

Svou kandidaturu jako první oficiálně oznámila Penny Mordauntová, která má v současném kabinetu na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně. Jí ale veřejnou podporu vyjádřily jen dvě desítky poslanců. Čas na shromáždění 100 podpisů má do pondělí do 15.00 SELČ.

V Británii se rozhořel souboj o křeslo premiéra poté, co na post ministerské předsedkyně ve čtvrtek rezignovala Liz Trussová. Kandidáti musejí do pondělního odpoledne získat podpis nejméně stovky konzervativních poslanců, pokud chtějí postoupit.

(jb, čtk) 

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy