Home Domácí Koalice podpořila Piráty v jejich posedlosti Babišem

Koalice podpořila Piráty v jejich posedlosti Babišem

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Sněmovní koaliční většina dnes podle očekávání schválila pozměňovací návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, který zpřísňuje vlastnictví médií politiky, ač šlo o čistý přílepek. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová mluvila o »posedlosti Michálka, který s fotkou Babiše snad i usíná«.

Zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o střetu zájmů koalice na Michálkův návrh připojila k vládní novele, která mění řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle hnutí ANO jde tedy o čistý přílepek, jehož posouzení nakonec zřejmě zůstane na Ústavním soudu. Na něj se chce hnutí obrátit v případě, že předlohu schválí také Senát a podepíše prezident republiky.

Sněmovna schválila Michálkův návrh hlasy 85 ze 164 přítomných poslanců. Pro úpravu zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti hlasovalo 79 poslanců z ANO a SPD.

»Právě jste protiústavním způsobem schválili protiústavní novelu, která je navíc krystalickým přílepkem. Hůř už jste to opravdu udělat nemohli,« řekla Schillerová po hlasování směrem k zástupcům koalice.

Pozměňovací návrh je přílepkem také podle poslanců SPD. »Jsme přesvědčeni o tom, že jde o porušení Ústavy,« uvedl předseda klubu SPD Radim Fiala. Poukázal přitom na minulá rozhodnutí Ústavního soudu, kdy řekl, že Parlament tím, že hlasoval o přílepcích, které evidentně nesouvisely s projednávaným zákonem, porušil Ústavu.

I dnešní jednání provázela silná kritika opozice, které se dařilo několik měsíců schvalování předlohy brzdit. Proto si koalice už ve středu nechala stanovit dobu pro hlasování o předloze na dnešních 11 hodin. Ano se pokusilo návrh vrátit do druhého čtení, koalice ale takový postup nepřipustila. Nesouhlasila ani s odkladem účinnosti na rok 2026, tedy po příštích sněmovních volbách. Pokud předloha úspěšně projde legislativním procesem, bude účinná od příštího roku.

Piráti dostali hračku, aby nedělali ve vládě nepořádek

Schillerová mluvila o posedlosti Pirátů a obsesi šéfa jejich čtyřčlenného klubu Michálka předsedou ANO Andrejem Babišem. »S fotkou Andreje Babiše snad i usíná,« řekla na adresu Michálka. Koalice mu podle ní v tom zdatně sekunduje, přestože si musí být vědoma, že to, co se odehrává, překračuje vše, na co byla Sněmovna posledních 33 let zvyklá. »Pan poslanec Jakub Michálek je nebezpečný pro budoucnost nás všech a naší demokracie. Ale zodpovědní jste hlavně vy ostatní, vy jste dali Pirátům hračku, aby vás nerušili a nedělali ve vládě moc velký nepořádek,« prohlásila Schillerová. Obracela se na zbytek koalice, »aby se nenechala vodit Piráty«.

Michálek se vůči výpadům ohradil. »Pokud na někoho ukazujete, ukazujete jedním prstem na něho a třemi prsty na sebe nazpátek,« uvedl. Naznačil, že posedlá je ve skutečnosti Schillerová, když byla podle něho unešená z Babišova podpisu do diáře.

»Vy jste tím zpochybnil Ampérovo pravidlo pravé ruky ve fyzice, protože tam ty prsty v dlani neukazují na sebe, ale ukazují něco úplně jiného,« poučila Michálka Věra Adámková (ANO).

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) upozornil, že změna omezuje svobodu podnikání. »V čem je podnikatel horší než třeba právník nebo než lékař nebo než kdokoliv jiný? Proč nemůže podnikatel vstoupit do politiky?« ptal se.

»Tomáš Baťa žádný velký mediální dům nevlastnil, nikdy nebral dotace, protože to považoval za mravní selhání,« reagoval Michálek, podle něhož zmíněný zákon podnikání žádným způsobem neomezuje.

»Jaké dotace v době Bati?« ptala se Schillerová a připomněla další Michálkův výrok z 18. ledna 2018. »Nevěřte všemu, co vidíte na internetu. To říkal už Masaryk,« uvedl tehdy šéf pirátských poslanců.

Podnikání Jurečky nebo Válka nevadí

Roberta Králíčka (ANO) zajímalo, proč Pirátům nevadí to, že ministr Jurečka převedl farmu na manželku a dál pobírá dotace, nebo že ministr Válek převedl byznys na syna, dál podniká a možná i pobírá dotace v oblasti zdravotnictví. »To vám nevadí?« ptal se.

»Já se domnívám, že pan Michálek tou svojí obsesí už není na hraně normálna, a myslím si, že by možná měl svůj mladý život dožít pod dohledem nějakého zdatného ošetřovatele,« míní Hubert Lang (ANO).

Pozměňovací návrh zejména mění ustanovení, které zakazuje poslancům, senátorům, členům vlády nově i prezidentovi provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Aby nebylo možné zákaz obcházet, bude se vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Stejně tomu bude u společností v případě zákazu přijímání dotací a investičních pobídek, který míří na členy vlády a nově na hlavu státu.

Předloha dále upravuje pokuty za porušení zákazu provozování některých médiích. Funkcionáři, který by se dopustil přestupku prostřednictvím firmy, by mohl dohledový úřad uložit sankci až do tří procent aktiv této společnosti. Před pokutou by úřad navíc nejprve uložil »vhodné opatření«, například prodej média.

Předlohu nyní čeká posouzení v Senátu.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here