Korupční kauza v DPP dopadla už i do nejvyšších pater TOP 09, členství končí poradce europoslance

AKTUALIZOVÁNO

V souvislosti s kauzou pražského dopravního podniku (DPP) se vrací dlouholetá provázanost STAN s TOP 09. Členství tam končí Jiří Fremr, který je poradcem europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Na kandidátce Spolu v komunálních volbách pak nebude Marek Doležal, který v pondělí vedle rezignace na členství v dozorčí radě DPP odstoupil i z kandidátky pro komunální volby a dnes se rozhodl rezignovat na post místostarosty Prahy 9.

Po jednání pražského předsednictva TOP 09 o tom informoval Pospíšil, píše Deník N. Fremr ani Doležal nejsou podle médií mezi obviněnými v kauze korupce v dopravním podniku, oba ale končí kvůli kontaktům se stíhanými bývalým primátorovým náměstkem Petrem Hlubučkem a lobbistou Michalem Redlem.

»To, že byl Jiří Fremr na nějakém večírku s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, jsem se nyní dozvěděl z médií. Netuším, proč tam byl, ani za koho tam vystupoval. Rozhodně to nebylo s pověřením TOP 09,« napsal serveru Pospíšil. Podle něj je účast Fremra na takové akci nepřijatelná. »I z tohoto důvodu jsem ho vyzval k ukončení jeho členství v TOP 09, k rezignaci na post v dozorčí radě Musea Kampa a odchodu z veřejného života,« uvedl europoslanec. Podle médií je Fremr zmíněn v policejním usnesení o obvinění v kauze DPP a právě on údajně seznámil Hlubučka s Redlem.

»V minulých dnech se moje jméno bez konkrétní souvislosti objevilo v případu kolem pražského Dopravního podniku. Ač neexistuje ani náznak toho, že bych se jakkoliv podílel na činnosti stíhaných osob, političtí oponenti ze mě udělali dalšího aktéra příběhu,« napsal Doležal ČTK. Doplnil, že svými rezignacemi nepřiznává žádné provinění.

Doležalovu rezignaci Pospíšil přivítal, dodal ale, že doufá v objektivní a nezávislé prošetření celé kauzy. Doležal v pondělí před jednáním pražské rady rozeslal rezignaci na členství v dozorčí radě DPP, která je ale neplatná, dokud ji neprojedná dozorčí rada, která zasedne ve středu. Proto jej radní v pondělí odvolali. Doležal svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné neodbornými opatřeními v řízení DPP či nahodilými rekonstrukcemi. Zároveň vytkl náměstkovi primátora Adamu Scheinherrovi, že své návrhy prosazuje se svými příznivci takzvaně na sílu.

»Je to na základě toho, že se pan Doležal objevil v policejních odposleších, že diskutuje s panem (Pavlem) Dovhomiljou, jak má kdo rozkrádat Prahu. Navíc to byl pan Doležal, kdo po boku pana Hlubučka navrhoval volbu pana (Mateje) Augustína (do představenstva DPP), když já jsem to odmítal, proto jsme ihned reagovali,« řekl v pondělí k Doležalově odvolání Scheinherr.

Doležal dnes avizoval, že podal žalobu na Scheinherra a na starostu Prahy 7 a lídra uskupení Praha Sobě Jana Čižinského kvůli jejich výrokům ohledně korupce v DPP. Čižinský na svém Facebooku v pondělí uvedl, že podle uniklých informací ze spisu se »člen gangu Pavel Dovhomilja s Markem Doležalem přátelsky bavil o ovlivňování zakázek« a »Doležal ale také zřejmě gangu aktivně přihrával«. Podle Čižinského totiž Doležal pomohl dostat do představenstva DPP stíhaného Augustína. Podobně se vyjádřil i Scheinherr. Doležal nařčení odmítl.

Kompetence místostarosty Prahy 9 a gesci investiční politiky městské části převezme radní Prahy 9 Jana Nowaková Těmínová (TOP 09/STAN), schválilo zastupitelstvo. Proveden bude rovněž audit, informoval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Mluvčí radnice Marie Kurková doplnila, že audit udělá nezávislý auditor a bude se týkat všech veřejných zakázek v Doležalově gesci. Starosta a opoziční zastupitelé Václav Vislous a Kornélia Gottmannová (oba Piráti) Doležalovu rezignaci uvítali jako »správný politický krok«. Předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 9 a lídr kandidátky pro podzimní volby Vislous následně ČTK sdělil, že Piráti plánovali navrhnout Doležalovo odvolání, pokud by sám neodstoupil.

STAN opět vrací podivné peníze

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je Hlubuček (zvolen za STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se podle Radiožurnálu přihlásil policii v neděli. Podle serveru Seznam Zprávy bude dnes Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodovat o jeho vazbě.

STAN vrátí dar ve výši 350 000 korun spojený právě s Kosem, který obdržel v roce 2014. »Zatím je další identifikovaný Pavel Kos, kde budeme vracet dar, který nám dal v roce 2014. V době přijetí daru trestně stíhaný nebyl,« uvedla mluvčí hnutí Sára Beránková. Na další dotaz ČTK sdělila, že částku poskytla firma.

V sobotu Starostové oznámili, že vrátí všechny dary spojené s Redlem. Spojitost s ním zatím našlo hnutí u daru 300 000 korun z roku 2020, oznámili Starostové v sobotu. Při prověřování využívají systém Cribis a internetový projekt Hlídačstátu.cz.

Zbývající dva podezřelí – exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja – byli v době razie v zahraničí. Česká televize v pondělí uvedla, že Augustína, který se nyní vrátil ze Slovenska, už policie zadržela a obvinila.

Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN. Odmítli ale, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.

Starostové prověřovali všechny dary i začátkem letošního roku. Reagovali tak na zprávy médií, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru a další od společnosti s trestně stíhaným spolumajitelem. Předseda hnutí Vít Rakušan tehdy uvedl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, ale zákonnost z hlediska veřejnosti nestačí. Hnutí proto oznámilo, že vrátí zhruba 3,42 milionu korun od právnických osob a nadále bude přijímat dary jen od fyzických osob.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy