LEGO: Rozvoj dětské fantazie. Po stopách »dobré hry«

Název »LEGO« je zkratkou dvou dánských slov »leg godt«, která znamenají »dobrou hru«. A skutečně, dítě, jež si nikdy tuto stavebnici nevyzkoušelo, neví, co je to »dobrá hra«. Nechceme dělat propagaci jedné firmě, ale připomenout, že v době různých elektronických vymožeností, které dnes dětskou fantazii spíše zabíjejí a podněcují malé človíčky k násilí v různých podobách, tu stále existuje něco, k čemu se označení »dobrá hra« hodí bez ohledu na to, že se to skrývá v jeho názvu…

U kolébky firmy Lego stál tesař jménem Ole Kirk Christiansen, který v roce 1932 začal v dánském Billundu vyrábět dřevěné hračky. Nad jeho obchodem visel nápis »Pouze nejlepší je dost dobré«. Jeho syn Godfred, považovaný za tvůrce klasické cihličky Lego, pracoval ve firmě již od dvanácti let.

V roce 1947 Ole Kirk a jeho syn obdrželi vzorek kostek vyráběných britskou společností Kiddicraft. Samojistící kostky Kiddicraft byly vynálezem britského dětského psychologa Hillary Harryho Fishera Page. V roce 1949 začaly továrnu v Billundu opouštět podobné kostičky, tzv. automaticky spojitelné kostky. Tyto kostky vyrobené z celuloidu připomínaly tradiční dřevěné, přesto měly jedno zásadní vylepšení – držely pohromadě díky výstupkům. Takový výstupek se anglicky odborně nazývá stud.

I tak tento typ stavebnice nezaznamenal úspěch – prodej byl slabý a prodejci zboží vraceli. Plastiková stavebnice tehdy ještě nedokázala vytlačit tradiční dřevěné kostičky.

První plastiková cihlička byla oficiálně patentovaná až v roce 1958. Nápad přišel na mysl Godfredu Christiansenovi při pohovorech se zámořskými zákazníky…

O deset let později vyjel první vláček Lego. Původní jednoduchý tvar Lega byl postupně propracován do systému 1300 různých prvků, které se dnes prodávají pod názvem Lego nebo Duplo. Společnost jich vyrobila přes 200 miliard spolu s dalšími součástkami nebo postavičkami.

Nyní firmu vlastní Kjeld Kirk Christiansen, vnuk jejího zakladatele.  Za posledních 90 let ušla dlouhou cestu – od malé tesařské dílny po moderní globální podnik, který je nyní z hlediska obratu třetím největším výrobcem hraček.

Základním prvkem, jak již bylo nastíněno, je Lego kostka, která byla dokonce dvakrát vyhlášena »Hračkou století«. Princip spojování kostek je jedinečný a nabízí nekonečné množství možností stavění. Je to jen otázka fantazie – a bohatství tvořivých nápadů ve hře.

Kostka má rozměry 9,6 krát 32krát 16 milimetrů s osmi špuntíky. Pouhých šest takových kostiček poskytuje majiteli možnost volby 103 miliónů různých možností sestavení, početnější soubor pak otvírá dveře do království fantazie či historie. Důkazem mohou být vzducholoď Umberta Nobileho, vor Thora Heyerdala či známý Piccardův batyskaf z Lega, které byly k vidění v roce 1990 na předvánoční výstavě v pražském Paláci U Hybernů. Maketě »legové« legendární lodi Titanic se zase obdivovali malí i velcí v lednu 1996 v tehdejším obchodním domě K-mart.

Elektronická konkurence

Vítězné tažení kostiček Lego dětskými světy poslední dobou začíná ohrožovat drtivá konkurence elektronických hraček, které razantně usměrnily dosud nekonečný svět dětské fantazie. V roce 1998 dokonce utrpěla firma Lego poprvé ve své historii ztrátu.

Frontálnímu útoku počítačových her se Lego snaží bránit navrácením pozornosti nejmenších k tradičním hračkám. Její výrobky inspirují ke hře za využití nových technologií. K dostání je například CD-ROM, kde malí »programátoři« mohou sami postavit ponorku a prohánět se s ní po mořském dně. Průvodcem jsou jim slova o mořských živočiších a rostlinách. S počítačem řízenou stavebnicí Lego Technic controll pracují i žáci ve školách.

Legolandy

Rovněž malé slečny, Legem dlouhá léta opomíjené, se konečně mohou vyřádit v domečcích pro panenky, ve kterých je možné »do nekonečna« rozhodovat o tvaru a bytovém zařízení, přemisťovat postavičky rodičů a domácích zvířat.

Další trumfovou kartou Lega jsou pověstné Legolandy – ze stavebnice postavené zábavní parky. Davy malých i velkých turistů v nich okukují z milionů kostiček poskládané miniaturní safari, modely pozoruhodných budov a pamětihodností či fungující dopravní prostředky.

Je snaha, aby určité atrakce byly postaveny z určité série stavebnic Lego – např. populární atrakce ve všech čtyř parcích, horská dráha Dragon Coaster, je volně vázaná na sadu stavebnic s rytířskou tematikou Knights‘ Kingdom. Další populární atrakcí je řidičská škola, kde mohou děti řídit malá elektrická autíčka, která vypadají jako postavená z Lega. Autíčka jedou po síti silnic, po jejichž absolvování malý šofér obdrží dětský řidičský průkaz.

První park otevřel v roce 1968 otec Lega Godfred Kirk Christiansen nedaleko sídla společnosti v dánském Billundu. Ročně jej navštíví 1,6 milionu návštěvníků, což z tohoto parku činí největší turistickou atrakci v Dánsku mimo Kodaně.

Druhý »rodinný park« otevřela firma v březnu 1996 na území bývalého safari parku v britském Windsoru a třetí v březnu 1999 v Kalifornii. Našim hranicím je nejbližší Legoland Deutschland, který je umístěn v německém Günzburgu a byl otevřen v roce 2002.

Mimochodem, Česká republika je jednou ze 30 zemí, v nichž je specializovaný výrobní závod. Kostičky, které skýtají nekonečné možnosti k sestavení, se produkují v Kladně…

Lego ve filmu

Společnost Lego se navzdory svému tradičnímu úsilí o zachování klasických hraček přizpůsobuje elektronickému věku i svými internetovými stránkami, které jsou propracované vskutku k dokonalosti. Již od přelomu století zde mohou zákazníci nakupovat milované cihličky přímo na síti.

Zajímavostí jsou i filmy, v nichž hraje hlavní roli právě Lego. V podobě figurek z Lega už se na obrazovkách či v kinech objevil například i Batman či Hvězdné války, tedy slavné ságy známé ze světa hraného filmu.

Jedním z dalších velkých cílů, které před sebe společnost Lego Group položila, je ochrana životního prostředí. Neustále se tak snaží o optimalizaci výrobků, aby byl jejich dopad na životní prostředí co nejmenší.

Například v souladu s cílem snižovat svoji uhlíkovou stopu společnost v roce 2013 představila menší krabice, což sníží dopad působení CO2 z balení asi o 10 procent. Kostiček však v balení méně nebude, naopak – vejde se jich tam úplně stejně jako do větší verze, což jistě ocení všichni malé hračičkové…

Duplo i Technic

Již výše se v textu stočila řeč na takzvané Lego Duplo. Pokud tedy nejste zrovna přeborníky ve světě dětských hraček, pak vězte, že se jedná o sadu stavebnic založených na stejném principu jako klasické lego, ovšem určených pro nejmenší děti, tedy ve věku 0,5 až do 5 let. Kromě ní můžeme najít také Lego Technic, které je určené pro děti ve věku od 12 do 16 let.

Lego Duplo se od ostatních stavebnic liší především přizpůsobením se těm nejmenším ratolestem. Modely, které se ze stavebnic skládají, nejsou příliš složité (na rozdíl od hradů, vesmírných lodí, či automobilů u stavebnic pro starší děti), kostky jsou rozměrnější, veselých barev a mnohdy doplněné různými prvky oblíbenými u malých dětí (usmívající se tvorové, mrkající oči, stromky s ovocem apod.). Také panáčci jsou asi dvakrát větší než klasičtí.

Doufáme tedy, že jste se dnes alespoň na okamžik vrátili do světa bezstarostného dětství. Protože platí ono známé: »nepřestáváme si hrát proto, že stárneme, ale stárneme proto, že si přestáváme hrát«…

Marcela Špičková

FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy