Macron a spol. jdou s návrhem penzijní reformy opět do střetu s pracujícími

Francouzská vláda hodlá postupně prodloužit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. Vyplývá to z návrhu důchodové reformy, který dnes představila francouzská premiérka Elizabeth Borneová. Proti nepopulární reformě, »vlajkové lodi« druhého mandátu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se už v reakcích vymezila opozice a odbory plánují vlnu stávek a protestů, napsala agentura AFP.

»Zákonný věk odchodu do důchodu budeme postupně zvedat o tři měsíce za rok, abychom v roce 2030 dosáhli 64 let,« uvedla premiérka. Současný věk odchodu do důchodu je ve Francii 62 let.

Dlouho odkládaná důchodová reforma je ve Francii ožehavým tématem. Návrh podle agentury Reuters může spustit novou vlnu stávek, a také prověří schopnost Macrona prosadit změny. Postupné posunutí odchodu věku do důchodu na 65 let patřilo k nosným tématům Macronovy kampaně na znovuzvolení a zůstává jedním z hlavních témat druhého funkčního období prezidenta.

První pokus o reformu Macron v roce 2020 odložil kvůli epidemii covidu-19. Nyní bude spolu s premiérkou muset revizi prosadit v parlamentu, kde nemají většinu. Vláda však učinila v závěru loňského roku několik ústupků straně Republikánů (LR), což by jí mohlo zajistit potřebné hlasy. Proti jsou podle předpokladů levicové strany, ale i krajně pravicové Národní sdružení (RN). V parlamentu, který se návrhem začne zabývat v únoru, se proto čeká ostrá debata.

Představitelé osmi hlavních francouzských odborových svazů, kteří se dnes večer setkali v Paříži, oznámili první stávku v souvislosti s navrhovanou reformou na 19. ledna. Ochromujícím stávkám kvůli změnám v důchodovém systému Macronova vláda čelila už na přelomu let 2019 a 2020 při prvním pokusu o jejich prosazení.

Jean-Luc Mélenchon z levicové Nepodrobené Francie (LFI), který v dubnu v prezidentských volbách těsně skončil na třetím místě, dnes navrhované změny odmítl jako »závažnou společenskou regresi«. Bývalá předsedkyně Národního sdružení Marine Le Penová ujistila, že tuto »nespravedlivou« reformu zablokuje.

Poslanec Republikánů Olivier Marleix naopak uvedl, že je spokojený s tím, že byl hlas jeho strany při prosincovém vyjednávání slyšet. LR požadovala mimo jiné úpravy ohledně rychlosti, s jakou bude nová věková hranice zavedena.

Francie má jeden z nejnižších věků odchodu do důchodu v průmyslovém světě, píše Reuters, a podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydává na důchody více než většina ostatních zemí. Většina Francouzů je nicméně podle posledních průzkumů proti zvýšení věkové hranice.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy