Milan Uhrík: Inflace, sankce a nelogická zelená politika se dotýkají všech zemí v Evropě

Sankce jsou z rozhodnutí USA a vedení Evropské unie, které jednoduše kopíruje kroky USA. Na Slovensku pak mají v mnoha oblastech veliký vliv americké neziskové organizace, přičemž nevolení aktivisté a lobbisté se často snaží proniknout do veřejné správy a ovlivnit veřejné mínění ve prospěch té či oné nátlakové skupiny, popsal slovenský europoslanec Milan Uhrík a nastínil také, co by se stalo, kdyby Slovensko pokračovalo nadále ve své současné politice vůči Ukrajině.

Jak současná hospodářská krize v Evropě ovlivňuje Slovensko?

Dopady inflace, sankcí a nelogické zelené politiky se dotýkají všech zemí v Evropě. V případě Slovenska hraje svou roli i vláda, která nebyla připravena na řízení země. Proto roste naše zadlužení, klesají ekonomické ukazatele a také obranyschopnost země kvůli vládním rozhodnutím prudce klesá. Občané to samozřejmě pociťují na cenách v obchodech, firmy na cenách energií. To je nezdravá situace, kterou je třeba změnit.

Jsou sankce proti Rusku v národním zájmu Slovenska?

Sankce jsou z rozhodnutí USA a vedení Evropské unie, které jednoduše kopíruje kroky USA. Sliby byrokratů se však ukázaly jako falešné, nic z toho, co říkali, se nestalo. Válka neskončila, situace se neuklidnila a ruská ekonomika není zničena. Ruská ekonomika navzdory sankcím v klíčových ukazatelích roste, zatímco evropské ekonomiky (závislé na levné energii) stagnují či klesají. Osobně jsem pro dobré vztahy s každou zemí. Slovensko je navíc z historických a geografických důvodů závislé na levné ropě a plynu z východu. Sankce proto rozhodně nejsou v zájmu Slovenska. Spíše bych preferoval mírovou rétoriku slovenské vlády směřující k diplomatickému řešení konfliktu.

Proč se Slovensko rozhodlo zakázat dovoz obilí z Ukrajiny, jeho zpracování a prodej?

Kontrola ukrajinského obilí odhalila vysoké množství pesticidů a herbicidů, které neodpovídá našim normám. Navíc bylo toto obilí levné, což se stalo hrozbou pro naše domácí producenty. Proto je správné chránit naše lidi před škodlivými produkty dováženými do země a také chránit naše domácí podniky, které vyrábějí výživné, místní potraviny.

Jaký vliv mají na Slovensko americké neziskové, nevládní organizace a think tanky a jak se to projevuje v ekonomické a politické sféře?

Tyto organizace mají na Slovensku velký vliv v mnoha oblastech. Nevolení aktivisté a lobbisté se často snaží proniknout do veřejné správy a ovlivnit veřejné mínění ve prospěch té či oné nátlakové skupiny. Nebo politických stran, které jim jsou nakloněny. Tyto organizace jsou většinou placeny ze zahraničních zdrojů nebo z ministerstev, kde sedí jejich »přátelé«. To je další věc, kterou je třeba změnit. Politická rozhodnutí nemohou přijímat nikým nevolení úředníci nebo aktivisté pracující za zahraniční peníze. Rozhodnutí musí činit demokraticky zvolení lidé, kteří jsou za svá rozhodnutí odpovědní.

Jaký dopad má příliv uprchlíků z Ukrajiny na Slovensko? Jaké problémy vyplývají z integrace uprchlíků do slovenské společnosti? Jak je vnímají Slováci?

Myslím, že po únoru 2022 se zvedla obrovská vlna solidarity. I moji kolegové z naší politické strany pomáhali a stále pomáhají matkám s dětmi, které si našly práci a školy pro své děti. Pokud se budeme bavit o názorech občanů, časem začnou pociťovat dopady plýtvání prostředky na tuto pomoc. Takže názory lidí se časem mění, zejména pokud jsou svědky zvýhodňování ukrajinských občanů. A takové situace vznikají v podnicích, nemocnicích, školách, na poštách atd. Někteří s tím mají větší zkušenosti, jiní menší. Ale dá se říci, že touha pomáhat už není tak velká jako na začátku.

Co můžete říci na zvěsti, že kvůli absenci řádných epidemiologických kontrolních opatření se na Slovensku a v dalších zemích kvůli přílivu uprchlíků šíří nemoci jako tuberkulóza?

O těchto rizicích provázejících masovou migraci se již hovořilo ve výborech Evropského parlamentu, ale zmiňovala se i na jiných fórech. Myslím si však, že tyto problémy pociťují především jižní státy Evropy, které se potýkají s výzvami migrace z ukrajinského směru. To je jistě aspekt, který je třeba vzít v úvahu v přístupu k migraci a ochraně našeho obyvatelstva.

Jaké dlouhodobé důsledky může mít konflikt na Ukrajině pro Slovensko?

Dovolím si upozornit, že dlouhodobé důsledky by mohly nastat, pokud by vedení státu v dosavadní politice pokračovalo dlouhodobě. V takovém případě lze očekávat důsledky pro bezpečnost, ekonomiku a životní úroveň. A to je něco, s čím nesouhlasím. Volené politické struktury a politici by měli provádět politiku především v zájmu vlastních občanů, jejich rodin, národních společností, národní bezpečnosti a ekonomiky.

Tom J. Wellbrock, Neulandrebellen.de

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy