Home Domácí Milostivé léto zatím využily desítky tisíc dlužníků, akce trvá do konce listopadu

Milostivé léto zatím využily desítky tisíc dlužníků, akce trvá do konce listopadu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Milostivého léta III, které se vztahuje na sociální odvody, dosud využilo na 143 000 živnostníků a přes 32 000 zaměstnavatelů. Při splacení původního dluhu na pojistném se jim odpustí penále za celkem téměř 1,3 miliardy korun. Stát díky akci, která potrvá do konce listopadu 2023, už nyní získá přes 630 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Díky akci Milostivé léto III mají klienti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kteří neuhradili pojistné splatné před 1. říjnem 2022, možnost zbavit se dluhů vzniklých z penále a exekučních nákladů. »Neodpouštíme dluhy, dluhy se musí platit, ale dáváme lidem šanci, aby se zbavili vysokého penále, které za ty roky třeba už překročilo původní dlužnou částku, a zároveň stát se dokáže také dostat k pohledávkám, které v naprosté většině případů byly nedobytnými pohledávkami,« prohlásil šéf resortu.

Shrnul, že možnost na oddlužení využilo už téměř 143 tisíc OSVČ. Odpuštěno jim bylo zhruba 650 milionů korun na penále. Splatili ale už kolem 630 milionů korun. Akci využilo také přes 32 tisíc zaměstnavatelů, kde jim bylo odpuštěné penále za zhruba 628 milionů korun. Částka, kterou ale státu doplatí, se vyčísluje. Milostivého léta může využít 402 000 dlužníků na odvodech. Víc než dvě pětiny z nich to podle ministra už udělaly.

Ředitel ČSSZ František Boháček upozornil na to, že doba neplacení odvodů se živnostníkům nezapočítává do nároku na penzi. Důchod pak nemusejí dostat.

Právě Milostivé léto III je podle ministra šance, aby tito lidé své problémy vyřešili. »Musíme si uvědomit, že nemalá část těchto problémů začala ještě v devadesátých letech a je tady namístě dát těmto lidem možnost, aby se z těch letitých problémů dokázali dostat, aby se dokázali dostat do normálního fungování,« uvedl ministr.

Vrátit lidi ze šedé zóny do normálního fungování

Srovnání dluhu na sociálních odvodech bez penále umožňuje třetí kolo milostivého léta od začátku července do konce listopadu. Dá se využít na dlužné pojistné, které se mělo zaplatit do začátku loňského října. Akce se nevztahuje na případy, kdy odvody, penále a exekuční náklady vymáhá soudní exekutor. Do milostivého léta se mohou dlužníci přihlásit jen přes ePortál ČSSZ.

»Tato příležitost se prostě opakovat nebude. Na rovinu – z dlouholetých zkušeností víme, že tyto finanční prostředky v zásadě byly nedobytnými pohledávkami. Pro stát je výhodné touto formou získat alespoň část těchto finančních prostředků. Zároveň je i do určité míry výhodné pro celou společnost, že díky tomuto je nějaká část lidí schopná se vrátit ze šedé zóny do normálního fungování,« řekl ministr. Zdůraznil, že dluh se lidem neodpouští a musejí ho srovnat. Nemusejí ale platit penále.

Do aplikace k milostivému létu na webu úřadu je možné se přihlásit přes datovou schránku nebo přes elektronickou identitu. Využít je možné třeba identitu bankovní. Pro přihlášení zájemce volí na portále část pro zaměstnavatele nebo pro živnostníky. Dozví se, kolik případně do začátku loňského října neuhradil a jaké je penále i exekuční náklady. Může odkliknout oznámení o úhradě. Pokud je dlužník současně živnostník i zaměstnavatel, musí podat obě oznámení. Dluh do 5000 korun je nutné srovnat do konce letošního listopadu jednorázově. U vyšších částek jsou možné splátky.

Milostivé léto III se vztahuje také na dluhy u Finanční správy. Předchozí dvě Milostivá léta pomohla z dluhové pasti více než 61 tisícům lidí a daly jim tak šanci na nový začátek.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here