Home Sport Nadějně rozehrané semifinále je v prachu. Tenistky podlehly Kanadě

Nadějně rozehrané semifinále je v prachu. Tenistky podlehly Kanadě

Leylah Fernandezová a její radost FOTO - billiejeankingcup.com

AKTUALIZOVÁNO

České tenistky do finále Poháru Billie Jean Kingové v Seville nepostoupily. Výběr kapitána Petra Pály nedotáhl nadějně rozehrané semifinále s Kanaďankami a prohrál 1:2 na zápasy. V rozhodující čtyřhře nestačily Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková na pár Leylah Fernandezová, Gabriela Dabrowská a podlehly 5:7 a 6:7.

Češky poslala do vedení Krejčíková, která porazila v úvodní dvouhře Marinu Stakusicovou 6:2, 6:1. Následně Markéta Vondroušová nestačila v souboji jedniček na Fernandezovou a podlehla 2:6, 6:2 a 3:6. Rozhodující čtyřhru za necelé dvě hodiny zvládly lépe Kanaďanky.

Pálův výběr skončil v semifinále podruhé za sebou, loni nestačil na pozdější vítězky Švýcarky. Češky nevyužily šanci získat v týmové soutěži 12. titul a první v novém herním formátu, který platí od roku 2021. Kanaďanky narazí v nedělním finále na Itálii.

»Je to hrozná škoda a moc mě to za všechny mrzí. Zaprvé jsme se mohli porvat ve finále, kde by to bylo hodně šancovní. Zadruhé je příští rok olympiáda a mohli jsme hrát rovnou finálovou skupinu. Teď budeme muset hrát první kolo. Program bude velmi nabitý. Mrzí mě, že holky se tady zatím dělily o spoustu bodů a dneska to bohužel nevyšlo,« řekl novinářům Pála.

Dvojchyba v nepravý moment

Sedminásobným grandslamovým šampionkám Krejčíkové se Siniakovou se dlouho nedařilo prolomit servis soupeřek. Vyrovnaný první set rozhodla až koncovka. V jedenácté hře za stavu 5:5 se Kanaďanky propracovaly k prvnímu brejkbolu, proti němuž Siniaková na servisu udělala dvojchybu. Kanaďanky poté set dopodávaly.

»Pod tlakem jste pořád. Byla škoda, že dvojchyba padla zrovna na tenhle moment. Jinak jsem neservírovala špatně,« řekla Siniaková.

Napínavý duel pokračoval i ve druhé sadě. Olympijské vítězky z Tokia po ztrátě podání v sedmé hře znovu dotahovaly, ihned ale srovnaly. Při dalším stavu 40:40 a herním systému bez výhod se blýskla Krejčíková povedeným returnem.

Rozhodlo se tak ve zkrácené hře. V ní Češky prohrály od stavu 2:2 tři míčky za sebou a Kanaďanky už vedení dotáhly. Krejčíková se Siniakovou doplatily také na 31 nevynucených chyb.

»Celý zápas jsme byly semknuté a hecovaly se. Věřily jsem, že to dotáhneme. I když nám utekl první set a prohrávaly jsme ve druhém, pořád jsme bojovaly a věřily, že se to dá otočit. Byl to zápas elitních hráček, všechny jsme dobře podávaly a bylo to o jednom nebo dvou míčcích. Ty ale dnes nebyly na naší straně, proto jsme prohrály,« uvedla Krejčíková.

Konec série

Wimbledonská vítězka Vondroušová prohrála v reprezentaci po jedenácti výhrách ve dvouhře a celkově třinácti zápasech. Pětatřicátá hráčka světa Fenandezová jí oplatila porážku z baráže Fed Cupu v roce 2019. Kanaďanka uspěla i přes 41 nevynucených chyb.

»Ona hrála neskutečný tenis. Zápas byl od druhého setu fakt dobrý. Myslím, že ona tyhle soutěže hraje hrozně dobře. Celkově to byl hodně dobrý zápas,« řekla novinářům Vondroušová.

Už v prvním gamu měla při podání soupeřky šest brejkbolů. Ani jeden ale nevyužila a Fernandezová udeřila. Kanaďanka utekla díky dvěma brejkům do vedení 4:0 a závěr pohlídala. Vondroušová ztratila v národním týmu set ve dvouhře po šesti letech.

Úvod druhého setu už Vondroušová zachytila. V prvním gamu tentokrát brejkbol využila, totéž zopakovala i ve třetí hře a dostala se do vedení 4:0. Také česká tenistka náskok nepustila a vynutila si rozhodující třetí set.

Do něj vstoupila Vondroušová brejkem, ale poté prohrála čtyři hry za sebou. Za stavu 3:5 mohla ještě duel zdramatizovat, při servisu soupeřky vedla Vondroušová 40:0. Ani jeden brejkbol ale nevyužila a Fernandezová pěti míčky za sebou dotáhla duel k vítězství. »Od stavu 40:0 jsem si skoro nesáhla na míč. Už to bylo těžké,« podotkla Vondroušová.

Teprve podruhé…

Sedmadvacetiletá Krejčíková si připsala v soutěži teprve druhé vítězství ve dvouhře. Poprvé uspěla v dubnové kvalifikaci s Ukrajinkou Katarinou Zavackou. V Seville navázala na úspěchy ze čtyřhry, v níž se Siniakovou vyhrály duely v základní skupině se Švýcarskem a Američankami.

Bývalá světová dvojka Krejčíková vzala hned v úvodu 258. hráčce světa Stakusicové podání, sama jí nenabídla v prvním setu ani jeden brejkbol. V sedmé hře získala další brejk a sadu dopodávala.

Také druhý set začala světová desítka Krejčíková brejkem. Stakusicová sice vzápětí srovnala, nedokázala už ale do konce utkání ani jednou svůj servis udržet. Tenistka z Ivančic brejkla o devět mladší soupeřku ještě třikrát a proměnila po hodině a 23 minutách druhý mečbol.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here