Home Domácí Národní proud k 17. listopadu: Pojďme dokonat Havlovo odcházení a vezměme si slovo...

Národní proud k 17. listopadu: Pojďme dokonat Havlovo odcházení a vezměme si slovo »láska« zpět!

Sedmnáctý listopad bylo pouhé předání moci, připravované dlouho dopředu. Václav Havel byl dlouhodobě chystán na protektorátní trůn. Uvedl to publicista Václav Hrabák v pravidelném vysílání iniciativy Národní proud v souvislosti s blížícím se svátkem »svobody a demokracie«.

»Blíží se státní svátek 17. listopadu. Svátek sametové revoluce. Možná proto je právě tento čas důležitý pro připomenutí, proč je tak důležitý Národní proud. Jsme nyní v situaci, do které jsme se dostali tím, že jsme téměř přesně před 34 lety nadšeně cinkali nad hlavami klíči. Mysleli jsme, že se zařadíme mezi svobodné západní země, a že když se zbavíme diktátu Sovětského svazu, tak u nás zavládne radostná a šťastná demokracie. Byli jsme tím tak opojeni, že jsme věřili, že se nemůže nic stát. A jak jsme se mýlili,« uvedl v nejnovějším videu Národního proudu jeho hlavní představitel.

»Československé hospodářství samozřejmě nebylo v nejlepší kondici, ale skrýval se zde obrovský potenciál. Byli jsme potravinově soběstační, měli jsme vybudované energetické zázemí, některá odvětví průmyslu byla na světové úrovni. A to, že z tohoto potenciálu šlo vytvořit funkční hospodářský systém, nám ukázal slušovický zázrak. Měli jsme vlastní elektrárny, vlastní ocelárny, vlastní cukrovary, vyráběli jsme vlastní auta. Dokonce jsme měli kvalitnější potraviny než dnes, patřila nám voda, patřila nám naše půda, měli jsme mnoho výzkumných pracovišť, vlastní výrobu léčiv, o to všechno jsme přišli a byl to také počátek rozpadu dvou slovanských národů, které prokázaly, že z jejich spojení mají prospěch všichni. Ale menší státní útvary se dají mnohem lépe ovládat,« připojil Hrabák.

Sedmnáctý listopad však podle něj nebyla příčina tohoto zmaru. »Vše bylo připraveno dávno předem. Václav Havel byl dávno před 17. listopadem chystán na protektorátní trůn na pražském Hradě, Československo bylo připraveno na rozebrání mnoho let před rokem 1989. Všichni jsme se pak stali pouze účastníky velkolepého předání moci z jedněch rukou do jiných. Přitom my jsme věřili, že tu moc máme ve svých rukách my. Neměli jsme ji ani tehdy, nemáme ji ani teď,« dodal Hrabák.

Připomněl, že někteří lidé bojovali za svobodu za cenu vlastních obětí. »Karel Kryl nás všechny varoval. Se svou velkou citlivostí, s velkým srdcem a duší básníka prohlédl lidi, kteří se seběhli na porcování medvěda,« upozornil šéf Národního proudu, podle nějž Karel Kryl také jako jeden z mála varoval před rozpadem Československa. Připomněl, že Krylovo srdce »puklo rok a tři měsíce po jeho rozpadu«. A zmínil slova Ivana Martina Jirouse »nasralo mě, že mu nebyl Havel ani na pohřbu, když na Hradě přijímá takové kreatury jako Jacksona«.

Hrabák dále zdůraznil, že Česká republika přišla po roce 1989 o státní suverenitu o obranyschopnost armády. »Stále si někdo může myslet, že politickou soutěží politických stran se můžeme dostat ze sebedestrukčního systému, na kterém se pečivě pracuje více než 40 let? Nikdo tomu už nevěří,« dodal.

Podle něj si však stále většina lidí myslí, že naše demokracie má mouchy, ale nic lepšího neexistuje. »To je jedna velká lež a oni se bojí, že bychom ji mohli prohlédnout,« upozornil Hrabák. Upozorňuje, že nelze jen chodit volit a pak další čtyři roky strpět vše, co se děje.

Uvedl, že spolu s Národním proudem nabízí cestu toho, že si sami lidé zvolí své zástupce, které znají, a mohou je v případě nespokojenosti odvolat. »Toto je princip Národního proudu,« řekl. Konstatoval, že momentálně vznikají oblastní buňky, jak krajské, tak okresní. Vytváří se celorepubliková struktura a pracuje se na propojování osobností a zástupců spolků i opozičních stran a hnutí. »Nechme dokonat Havlovo odcházení a pojďme si vzít slovo ‚láska‘ zpět,« dodal na videu Hrabák.

Národní proud plynně navazuje na iniciativy Zachraňme náš stát a Stávkový výbor. Již v úvodním prohlášení představitelé NP uvedli, že »odmítají systém politických stran, který způsobil postupnou destrukci naší země, a chtějí takovou změnu politického systému, díky níž budou přímo voleni důvěryhodné osobnosti s morální integritou, jež bude možné při neplnění svých povinností odvolat, a kteří budou aktivně pracovat na co nejrychlejším ukončení loutkové pětikoaliční vlády a nastolení vlády nové, která se bude odborně a s péčí řádného hospodáře starat o naše společné věci.«

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here