Home Zahraničí Neprokázaný »atentát« a drony, které nikdo neviděl. I za to lze uvalit...

Neprokázaný »atentát« a drony, které nikdo neviděl. I za to lze uvalit sankce

Australská ministryně zahraničí Penny Wongová FOTO - ČTK/AP/Manuel Balce Ceneta

Australská vláda se rozhodla uvalit sankce na sedm ruských občanů a na osoby a organizace z Íránu, které považuje za osoby podílející se na porušování lidských práv. Podle prohlášení zveřejněného v sobotu na internetových stránkách australského ministerstva zahraničí se navíc sankce vztahují na několik dalších íránských státních příslušníků a subjektů kvůli obviněním z údajných dodávek dronů do Ruska, která Moskva a Teherán opakovaně popírají.

»Australská vláda uvaluje sankce podle [národního] Magnitského zákona na 13 osob a dva subjekty zapojené do porušování lidských práv. Patří mezi ně íránská mravnostní policie, íránské milice Basídž a šest státních příslušníků této země, kteří se podíleli na násilném potlačení protestů po smrti Mahsy Aminiho,« uvedla v prohlášení australská ministryně zahraničí Penny Wongová.

Ministr naznačil, že omezení budou uvalena také na sedm ruských občanů, o nichž se v Austrálii domnívají, že jsou »zapojeni do pokusu o atentát« na Alexeje Navalného, který byl 20. srpna 2020 hospitalizován v Omsku poté, co se mu udělalo špatně během letu z Tomsku do Moskvy. Ruská strana již dříve zdůraznila, že před jeho převozem do Německa, kde byl přijat na klinice Charité, nebyly v jeho těle nalezeny žádné jedovaté látky.

Wongová rovněž uvedla, že další hospodářské sankce budou uvaleny na tři íránské státní příslušníky a jednu firmu, které jsou podle Canberry spojeny s údajnými dodávkami íránských dronů do Ruska. Moskva a Teherán opakovaně popřely tvrzení, že Rusko dodalo íránské bezpilotní letouny pro použití na Ukrajině. Například mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil tyto zprávy za nesmysl a zdůraznil, že ruská armáda používá pouze bezpilotní letouny domácí výroby.

Australské sankce

V souvislosti s vývojem na Ukrajině Austrálie doposud uvalila sankce na 850 ruských a běloruských občanů, včetně prezidentů obou zemí Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka, a na významné ruské společnosti a organizace. Kromě toho je zakázán vývoz zbraní a komponentů, surovin a zařízení pro těžbu ropy a plynu a dovoz ruských energií, zbraní a munice. Austrálie již dříve uvalila balíček autonomních sankcí proti ruským občanům podezřelým z korupčních trestných činů a také proti těm, kteří se podle australských úřadů »podíleli na smrti« právníka Sergeje Magnitského.

(TASS)