Nová definice znásilnění: Ne znamená ne

Ne znamená ne. To je zásada, z níž vychází nová definice znásilnění, kterou dnes schválila vláda. Návrh připravený ministerstvem spravedlnosti by měl přispět ke zvýšení ochrany obětí sexuálních trestných činů a k zefektivnění boje proti sexuálnímu násilí. Předlohu nyní projedná Sněmovna.

Trestní předpisy by podle novely měly opustit koncept znásilnění jako silou vynucený pohlavní styk a nahradit ho konceptem pohlavního styku nesouhlasného. Česká republika se přijetím novely přidá k dalším 16 státům, které k tomuto kroku již přistoupily.

O změnách ministerstvo spravedlnosti vedlo dlouhou expertní diskusi i politickou debatu. »Jde o krok, nikoli zbrklý skok, správným směrem. Děkuji zástupcům koalice i opozice a mnoha dalším, že jsme si vzájemně naslouchali a shodli se na předloženém návrhu. Má tak šanci na velkou podporu ve Sněmovně. Snad to přispěje k širšímu pochopení, že když se s trpělivostí chce, mohou se dobré věci dohodnout i v jinak rozklížené Sněmovně,« uvedl na síti X ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Návrh podle něj poměrně podrobně diskutovali poslanci v rámci podvýboru ústavně právního výboru a výsledná podoba je konsenzem, který vzešel z těchto debat.

»Novela rozděluje znásilnění a akt sexuálního násilí. Ale hlavně konečně správně definuje znásilnění, kterým by mělo být vše, kde jeden z účastníků projeví jakýmkoliv způsobem nesouhlas s pohlavním stykem,« uvedla na síti X poslankyně ANO Taťána Malá, která se zmíněných debat rovněž účastnila.

Nový trestný čin sexuální útok

Novela je založena na zásadě »ne znamená ne«. Nesouhlas lze projevit nejen slovně, ale také gestem, pláčem nebo zaujetím obranné pozice.

Počítá se i s bezbranností oběti, kdy oběť není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu – kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání, nízkému či vysokému věku či zdravotnímu handicapu. »Tento koncept se z pohledu trestního práva jeví být přiléhavější, protože nezakotvuje trestní postih toho, kdo si aktivně nezjišťoval postoj oběti k sexuálnímu jednání,« uvedlo ministerstvo k tomu, proč nezvolilo přísnější zásadu »ano znamená ano«.

Trestný čin znásilnění bude nově zahrnovat pouze soulož a jiné penetrační činy. Méně závažné sexuální praktiky ministerstvo vyčlenilo do samostatného nového trestného činu sexuální útok.

»Změna pomůže jak k tomu, aby policie mohla sexuální násilí lépe stíhat a soudy postihovat, tak hlavně obětem takového násilí, a o ty jde především,« uvedl na síti X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Novela trestního zákoníku má změnit i pohled soudů na sexuální praktiky s dětmi do 12 let. Pokud norma projde beze změny celým legislativním procesem, vždy je soudy budou pokládat za znásilnění či sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití.

Ke změně definice znásilnění v posledních letech přistoupilo 16 evropských států. Koncept »ano znamená ano« uplatňuje Malta, Chorvatsko, Kypr, Řecko, Španělsko nebo Slovinsko. Koncept »ne znamená ne« platí v Lotyšsku, Dánsku, Lucembursku, Belgii, Německu nebo Švédsku. Francie či Rakousko zůstávají u definice znásilnění založené na násilí či pohrůžce.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy