Po mizerném derby óda na fotbal: Sparta v pohledném šlágru zdolala Plzeň 2:1

Vyprodaná Letná viděla vítězství Sparty ve šlágru 10. kola FORTUNA:LIGY nad Viktorií Plzeň 2:1. Utkaly se dva nejlepší útoky v lize, ale také poslední dva čeští šampioni. Všechny góly padly již v prvním poločase, ten vítězný zaznamenal ve 27. minutě Jan Kuchta, který se přitom v posledních zápasech střelecky trápil a naposledy se trefil do černého ve čtvrtém ligovém dějství v Teplicích.

Sparta narazila ve druhém kole po sobě na další těžký kalibr. Ovšem pražské derby z minulého týdne bylo v porovnání s dnešním ligovým hitem jako nebe a dudy. Jako když srovnáváte připálené buchty s dobře propečeným biftekem. Zatímco před týdnem to byla reklama na polehávání, simulace, rvačky a neférové jednání, dnes šlo v epet ARENĚ o skutečnou propagaci fotbalu.

Hrálo se nahoru dolů, a ačkoli si mužstva nic nedarovala, nechala za sebe mluvit fotbalové dovednosti. Atmosféra se – nejen díky domácímu publiku – dala krájet a nikdo se ani na okamžik nenudil. Západočeši nicméně nezachytili úvod duelu a celou jeho první čtvrtinu šlapali vodu. Již ve druhé minutě navíc brankář Staněk, o jehož startu se spekulovalo po zranění v minulého duelu proti Pardubicím, lovil míč ze sítě. Předcházela tomu ukázková pirueta Panáka, jenž s kapitánskou páskou zaskakoval za distancovaného Krejčího, ve středu hřiště. Po jeho skvělé otočce s míčem se zmocnil kulatého nesmyslu dnes skvěle hrající Ryneš, přihrávkou za obranu vyslal do akce Haraslína – a ten potvrdil skvělou formu z poslední doby. Připsal si další asistenci, tentokrát střílejícímu Lacimu, který dal svůj první ligový gól v dresu Sparty.

Domácí byli v elektrizující atmosféře blízko dalším úspěchům, ale proti Sadílkovi i Kuchtovi se vyznamenal skvělými zákroky Staněk. Dal tak šanci svým spoluhráčům se nadechnout a ti to ve 26. minutě po rohu udělali opravdu z plných plic. Rafa Durosinmi totiž přeskočil Vitíka a nedal gólmanovi Sparty Vindahlovi šanci zasáhnout.

Letná ztichla jen na chvíli, protože vzápětí propadli na pravé straně Dweh a Cadu, ze kterých si udělal dobrý den Preciado, a pak už to šlo jako po másle. V situaci dva na jednoho předložil míč ukázkově Sadílek Kuchtovi a ten se zachoval zcela chladnokrevně. »Děláme si na tréninku srandu, že když střední záložník dá na pravého nebo levého halfbeka balon, zpracovává si to tzv. žehličkou. Je to od nohy do země, aby měl balon zpětnou rotaci a mohl to hned z druhého doteku dávat před bránu nám útočníkům. O to se v tréninku snažíme. Sáďa mě krásně našel a jenom to bylo o tom dobře to trefit, což se mi povedlo. Myslím si, že Jindra Staněk neměl žádnou šanci,« prohlásil Kuchta.

Začínalo to ovšem vypadat na skutečnou přestřelku. Vzápětí totiž po další standardní situaci – tentokrát dlouhém autu – rozvlnil síť za Vindahlem Cadu. Radost hostů neměla dlouhého trvání díky videorozhodčímu, který odhalil Dwehovu ruku v pokutovém území.

»Sparta byla první půhodinu jasně lepší, my jsme se báli hrát. Pak jsme se ale zvedli a odehráli dobrý part. Ukázalo se ale, že dnešní Sparta je zkušenější a sehranější. Je dál než my, procházíme určitou přestavbou,« uznal sympaticky kouč Plzně Miroslav Koubek.

Plzeňští skutečně hráli velmi aktivně a s každou akcí zaměstnávali obranné šiky obhájce titulu. Jenže až na hlavičku střídajícího Chorého mířící vedle branky si žádné tutové šance ne a ne vytvořit. To Sparta byla z rychlých protiútoků daleko nebezpečnější a Kuchtovi, Haraslínovi či Olatunjimu chybělo ke třetí gólové radosti na Letné jen málo. Tu si vychutnal v 84. minutě stoper Sörensen, ovšem i jemu nakonec překazil oslavy VAR, který odhalil střelcovo hraní rukou.

A tak se nakonec mohly body dělit. V páté minutě nastavení totiž propadl roh až k úplně volnému Kalvachovi, který překonal i Vindahla, ovšem stoper Vitík na brankové čáře předvedl nevídanou hlavičku a zákrokem roku zachránil svůj tým od pohromy. Paradoxem je, že právě Vitík dnes nastoupil zřejmě jen proto, že před týdnem slávistický kapitán Bořil vyprovokoval k červené rvačce, a tím i k distancu, sparťanského lídra Krejčího…

»Mohli jsme sice v závěru vyrovnat, ale také jsem viděl několik šancí Sparty do naší otevřené obrany, které naopak mohly skončit třetí brankou,« uznal kouč hostí Koubek. Plzeňští, kteří padli po rekordní sérii dvanácti soutěžních výher v řadě, tak ztrácejí na lídra tabulky sedm bodů, ale mají odložený duel v Mladé Boleslavi k dobru. »Chtěl bych Vitíka pochválit za to, kde stál. Zachránil nám tři body, dobře se rozhodnul. Celkově si ovšem myslím, že jsme vyhráli zaslouženě a že to byl i dobrý zápas,« konstatoval trenér Sparty Brian Priske. »Rozhodně panovala lepší atmosféra než před týdnem a fotbal vypadal úplně jinak,« vrátil se ještě Priske k týden starému derby »S«. »Jsme rádi, kde jsme, a to jak tabulkově, tak herně. Ale sezona je dlouhá a víme, že nás čekají těžké zápasy. Třeba ten s Baníkem, u kterého pozorujeme, jak se zvedá,« dodal Priske.

Zatímco Sparta večer potvrdila roli mírného favorita, odpoledne se fotbalové fanoušci dočkali jednoho nečekaného výsledku za druhým. Především by si málokdo vsadil na to, že karvinský nováček při obnovené premiéře slovenského trenéra Juraje Jarábka doma porazí Liberec vysoko 5:2. Stejně jako na to, že další slezský tým – Baník Ostrava – vyloupí Andrův stadion, kde domácí Sigmu zdolal přesvědčivě 3:0. Ani výhra dosud tápajícího Jablonce – mimochodem první v sezoně vůbec – nad Slováckem 2:0 není z těch očekávaných výsledků. »Nejen já, ale i hráči cítíme po tomhle vítězství, které bylo nnavíc zasloužené, obrovskou úlevu,« oddechl si jablonecký kouč Radoslav Látal, o jehož odvolání se po sérii nezdarů dosti hlasitě spekulovalo.

V »záchranářském« souboji pak Zlín remizoval s Českými Budějovicemi 1:1. Hosty poslal ve městě obuvi do vedení v nastavení první půle Samuel Šigut, domácí vyrovnali »za pět minut dvanáct« díky Tomu Slončíkovi. Svěřenci trenéra Pavla Vrby tak ve FORTUNA:LIZE přerušili sérii tří porážek, přesto zůstávají na chvostu tabulky poslední. »Bod z tohoto duelu je v naší situaci málo,« uznal Vrba.

Zítra se hrají další tři zápasy desátého kola. Druhá Slavia se představí v Teplicích a v případě vítězství se může znovu dotáhnout na vedoucí Spartu.

* * *

Sparta Praha – Viktoria Plzeň 2:1 (2:1)

Branky: 2. Laci, 27. Kuchta – 26. Durosinmi. Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Matoušek – Machálek (video). ŽK: Preciado, Vindahl – Dweh, Cadu, Staněk. Diváci: 17 791.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Preciado (83. Wiesner), Sadílek, Laci, Ryneš – Birmančevič (67. Olatunji), Haraslín (84. Pešek) – Kuchta (77. Karabec). Trenér: Priske.

Plzeň: Staněk – Hejda, Hranáč, Dweh – Kopic (63. Jirka), Kalvach, Bucha, Traoré (36. Chorý), Cadu – Šulc (78. Vydra) – Durosinmi (78. Kliment). Trenér: Koubek.

Sigma Olomouc – Baník Ostrava 0:3 (0:2)

Branky: 11. Tanko, 29. Ewerton, 77. Buchta. Rozhodčí: Szikszay – Ratajová, Antoníček – Zelinka (video). ŽK: Zorvan, Zmrzlý – Kpozo, Lischka. ČK: 19. Macík (Olomouc). Diváci: 10 015.

Olomouc: Macík – Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra, Pospíšil (46. Zifčák) – Vodháněl (22. Digaňa), Zorvan (46. Fortelný), Navrátil – Juliš (33. Kramář, 57. Šíp). Trenér: Jílek.

Ostrava: Letáček – Ndefe (64. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo – Buchta, Boula (83. Kaloč), Rigo, Ewerton – Tanko (55. Šín), Kubala (83. Klíma). Trenér: Hapal.

FK Jablonec – 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

Branky: 10. Chramosta, 20. Krulich. Rozhodčí: Volek – Hurych, Pochylý – Starý (video). ŽK: Chramosta, Hanuš – Doski, Cicilia, Heča, Valenta, Svědík (trenér). Diváci: 2642.

Jablonec: Hanuš – Tekijaški, Martinec, Hurtado – Štěpánek, Houska (81. Hübschman), Kratochvíl, Polidar – Čanturišvili (90. Náprstek), Krulich (74. Drchal), Chramosta (74. Jovovič). Trenér: Látal.

Slovácko: Heča – Sinjavskij, Daníček, Kadlec, Kalabiška (46. Reinberk) – Havlík (67. Valenta), Trávník – Doski, Holzer (46. Cicilia), Petržela (67. Juroška) – Vecheta. Trenér: Svědík.

MFK Karviná – Slovan Liberec 5:2 (3:1)

Branky: 11. Iván, 38. Budínský, 41. Akinyemi, 70. Memič, 83. Traoré – 14. Mikula, 47. Tupta. Rozhodčí: Klíma – Dobrovolný, Černoevič – Hocek (video). ŽK: Čurma, Moses, Memič – Červ. Diváci: 2212.

Karviná: Holec – Čurma, Krčík, Svozil (46. Bederka), Fleišman – Moses (65. Boháč), Čavoš (82. Traoré) – Memič, Budínský (54. Bartl), Iván (82. Antovski) – Akinyemi. Trenér: Jarábek.

Liberec: Vliegen – Prebsl, Chaluš, Fukala (46. Preisler) – Mikula (63. Horský), Žambůrek (46. Višinský), Červ, Ghali – Doumbia (74. Frýdek) – Kulenovič (80. Okoh), Tupta. Trenér: Kozel.

FC Zlín – Dynamo České Budějovice 1:1 (0:1)

Branky: 85. Slončík – 45.+2 Šigut. Rozhodčí: Všetečka – Podaný, Leška – Kocourek (video). ŽK: Vukadinovič, Rakovan – Osmančík., Hellebrand. Diváci: 2267.

Zlín: Rakovan – Cedidla (46. Reiter), Simerský, Kolář, Čelůstka (84. Kovinič) – Didiba, Janetzký – Fantiš, Tkáč (68. Slončík), Pidro (46. Vukadinovič) – Žák (68. Ndiaye). Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Janáček – Sladký, Nikl, Králik, Trummer – Čermák (89. Broukal), J. Hora – Šigut (80. V. Hora), Skalák (62. Hellebrand), Alli (74. Osmančík) – Adediran (62. Ondrášek). Trenér: Marek Nikl.