Home Názory Předběhne pravda v cílové rovince lež?

Předběhne pravda v cílové rovince lež?

»Japonsko poprvé od května doveze ruskou ropu. Tamní vláda své rozhodnutí odůvodnila tím, že dovoz ropy a plynu z Ruska jsou důležité pro energetickou bezpečnost země. Dovozce energií nabádá k hromadění paliv, aby se předešlo možnému budoucímu nedostatku,« sdělila agentura Bloomberg. Tanker Aframax Zaliv Bajkal byl ve středu naplněn ruskou ropou v zařízení Sachalin-2 a nyní pluje do Japonska, ukazují data Bloombergu o sledování lodí.

Navzdory tomu, že Země vycházejícího slunce se rovněž připojila k západním spojencům a uvalila na Rusko sankce. »Japonci ale nepřistoupili k přísným opatřením ohledně nákupu ruských energií. Vláda v Tokiu uvedla, že ruský projekt Sachalin-2 je důležitým zdrojem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Japonska a dovoz ruské ropy je důležitý pro zajištění stabilního provozu a energetické bezpečnosti,« informují pro změnu novinky.cz

Energetická bezpečnost – právě ta je ve hře. Nic více, nic méně. Jednoduše, ale o to výstižněji řečeno – Japonsko si velmi rychle uvědomilo, že všeho moc škodí a že nastal čas zprovoznit záchrannou brzdu. Na dovozu ruské ropy a plynu je závislé takřka absolutně a odpovídající náhrada co do kvantity a cenové přijatelnosti jaksi není k mání. Všechny ty náhradní Katary a spol. – to jsou jen mizerné pohádky na dobrou noc pro dospělé, navíc s velmi plytkým až nepohádkovým dějem. Zlo totiž vítězí nad dobrem. Zlo Evropy versus dobro Ruska.

Ne, nezbláznila jsem se. Realita má přesně takovou podobu. Dnes zlá Evropa desítky let ekonomicky prosperovala výhradně díky ruskému dobru, které na sebe vzalo podobu velmi milosrdných cen dodávané ropy a plynu. Nehledě na to, že ze strany Ruska nikdy nenastaly žádné vážné potíže ani v množstevním plnění samotných dodávek, ani nedocházelo k časovým prodlevám.

A tak dochází k situaci, kterou snad už ani nelze nazvat paradoxní. Spíše směšnou. Byť ani to není přesné označení (čemu se smát, když padáte na pusu, že), ale nic výstižnějšího mě nenapadá. Zatímco zlo z Bruselu káže, že s Ruskem končí, zlo z Bílého domu, které ono bruselské zlo vynuceně uvedlo do praxe, s Ruskem dál čile obchoduje, aby zpitomělou Evropu dostalo na kolena.

Přitom by stačilo tak málo a vše by se vrátilo do starých dobrých kolejí. Učinit tentýž krok co Japonsko. Už několikrát jsem zdůrazňovala, že Moskva je přístupna jednání.

Asie včetně Číny a Indie, Afrika a teď už i Japonsko si uvědomují, že bez korektních obchodních vztahů s Ruskem z naprosto logických důvodů nejsou schopny existovat ani v běžných, průměrných životních standardech. Všem to dochází, kromě tupé, zdegenerované Evropy. Té Evropy, která by ještě na rozdíl od Asie a Afriky měla Rusku ruce a nohy líbat za to, že dnes JE. Že se však děje pravý opak toho, je o to smutnější. George Orwell napsal, že »Lež je vždy o krok před pravdou.«

Pevně doufám, že v cílové rovince, do níž Evropa míří, ze sebe pravda vymáčkne poslední zbytky sil a cílovou pásku protrhne jako vítěz. Jinak s námi bude amen.

Marie Krejčíková    

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.