Home Zahraničí Republikáni vítězí ve Sněmovně, kontrola nad Senátem je stále nejasná

Republikáni vítězí ve Sněmovně, kontrola nad Senátem je stále nejasná

FOTO - pixabay

První výsledky amerických voleb v polovině volebního období ukázaly, že republikáni vítězí ve Sněmovně reprezentantů, o kontrole Senátu stále není rozhodnuto.

Sněmovna

Ve volbách v polovině volebního období se rozhodovalo o všech 432 křeslech ve Sněmovně reprezentantů, přičemž k ovládnutí dolní komory amerického parlamentu bylo zapotřebí 218 křesel. Podle předběžných výsledků získali republikáni nejméně 99 křesel a demokraté 55, uvedl deník New York Times. Výsledky ve většině volebních místností na severovýchodě země tradičně nakloněném demokratům a na západním pobřeží, především v Kalifornii, zatím nebyly oznámeny.

Senát

O ovládnutí Senátu ještě zdaleka není rozhodnuto: Demokraté zvítězili ve dvou klíčových státech, Arizoně a Pensylvánii. Podle odhadů médií vítězí demokraté v senátním klání v Coloradu a stále mohou vyhrát i ve Wisconsinu, kde průzkumy dříve ukazovaly volební preference republikánů. Obě strany ale mohou stále získat kontrolu nad Senátem.

Guvernéři

Volby guvernérů splnily očekávání, demokraté zvítězili především na severovýchodě země. Po sečtení 32 % hlasů získala demokratka Kathy Hochulová téměř dvakrát více hlasů než její republikánská soupeřka. V severovýchodních státech Vermont a New Hampshire však podle předběžných údajů vítězí republikáni.

Na Floridě vyhrál guvernérský souboj republikán Ron DeSantis, zatímco v Texasu porazil svého demokratického soupeře republikán Greg Abbott. Údaje o Kalifornii zatím nejsou k dispozici.

Problémy

Celkově nebyly během volebního dne hlášeny žádné incidenty. V Arizoně, New Jersey a Pensylvánii však došlo k poruše sčítačů hlasů. Největší problémy s hlasovacími stroji byly zaznamenány v arizonském okrese Maricopa, kde žijí více než čtyři miliony lidí, tedy více než polovina obyvatel státu klíčového pro ovládnutí Senátu. Republikáni na sociálních sítích napsali, že zdaleka ne všichni voliči stihli odevzdat svůj hlas před uzavřením volebních místností.

»Protestujte, protestujte, protestujte!«

Bývalý americký prezident Donald Trump již kritizoval průběh voleb v Arizoně a Pensylvánii a také v Detroitu a Michiganu, kde byly zaznamenány chyby v údajích.

»Situace s absenčními hlasovacími lístky v Detroitu je opravdu špatná. Lidé přicházejí volit jen proto, aby jim bylo řečeno: ‚Pardon, už jste volili‘. To se děje ve velkém počtu i jinde. Protestujte, protestujte, protestujte!« zveřejnil Trump na sociální síti Truth.

(cik, TASS)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here