Home Pel mel Kultura ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Něco jiného než politika (I. díl)

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Něco jiného než politika (I. díl)

Víte o tom, že jsem politickou stranu Rozumní (tehdejší název Strana zdravého rozumu) založil už v roce 2002 kvůli tomu, že jsme já a moji přátelé (zakladatelé strany) hrubě nesouhlasili s tím, že z českých rádií a televizí byly vehementně vytlačovány české písně a nahrazovány těmi americkými a anglickými. Chtěl jsem, aby tak jako ve Francii či už nyní také na Slovensku, byla povinnost médií zařazovat alespoň 25 % české tvorby jako pojistka proti zániku české hudební kultury.

Vysvětloval jsem vlivným lidem, jelikož jsem v tomto oboru znalcem, že mnoho těch světových hitů, které jsou z rádií slyšet, ačkoliv jsou zpívány anglicky, jsou z dílen švédských autorů, protože ve Švédsku byla v té době povinnost hrát 75 % domácí tvorby, byť byla zpívána anglicky. Pak bylo vytvořeno skutečně živé konkurenční prostředí, které pomohlo vygenerovat Švédsko jako světovou mocnost v oblasti pop music.

Nevěříte? Tak se zamyslete. Všichni znají skupinu ABBA. Ukázku snad ani nemusím uvádět. Všichni znají její písně. Skupina Roxette je také švédská skupina. Zpěvačka bohužel zemřela na zhoubnou nemoc. Roxette bylo švédské duo, které tvořili skladatel, zpěvák a kytarista Per Gessle (* 12. ledna 1959 Halmstad) a zpěvačka Marie Fredriksson (30. května 19589. prosince 2019 Östra-Ljungby). Jako mnoho jiných švédských kapel, i oni produkovali hudbu s anglickými texty.

Zde je ukázka z jejich tvorby:

Ve Švédsku také existuje banka skladeb švédských autorů pro použití v celém světě.

Další anglicky zpívaná švédská píseň skupiny Rednex:

A další věc, kterou byste nezařadili do kolonky švédská hudební skupina: Ace of Base:

To všechno je ovoce těch 75 % povinných skladeb švédských autorů ve švédských médiích.

Jen pro zajímavost zde uvedu seznam švédských zpěváků a skupin. Přičemž Švédsko má stejný počet obyvatel jako ČR.

A co naši umělci? Kolik z našich umělců má možnost zpívat v českých rádiích? Zkusili byste je spočítat? Asi ano. Ono se jich do play listů mezi ty zahraniční ani moc nevejde. U nás žádná povinnost hrát domácí tvorbu neexistuje.

V pondělí jsem byl pozván na křest video klipů tří českých interpretů. Marie Pojkarové, zpěvačky s hlasem připomínajícím zpěvačky Eva Olmerovou či Jitku Vrbovou:

Veselá letní písnička se zapamatovatelným textem, kterou zpívá Richard Sacher. Ty jsi moje holka:

Byl tam uveden klip k písni. Ptal jsem se Richarda. »To je fajn letní písnička, škoda, žes ji neuvedl dříve. To by rádia hrála o sto šest.« Odpověděl mi: »To se mýlíš. Český rozhlas ji vyloženě odmítl, nabídl jsem ji i do soutěže Česká dvanáctka a dočkal jsem se odpovědí, snad, možná, někdy. Ze soukromých rádií se pozitivně ozvalo jenom jedno rádio Otava.«

To je výsledek toho, že v ČR neexistuje povinnost hrát alespoň 25 % procent české tvorby. Na Slovensku ano, proto se tam vynořují nové a nové talenty. Mimochodem, jediným z médií, které se na tomto křtu se ukázalo, byla slovenská televize Markýza, která se mnou, jako s hudební legendou, udělala rozhovor. S Karlem Kahovcem, který předváděné videoklipy křtil, jsme si zavzpomínali na doby, kdy se ještě české písničky v českých rádiích hrály. Třeba tu jeho z roku 1967 »Všechno ti dám, jen lásku, tu jsem dávno rozdal v písních svých«. Oficiální název Svou lásku jsem rozdal.

V tu dobu jsem já se svými Pastýři nahrával Ovečku s Petrou Černockou:

Spousta umělců si v listopadu 1989 myslela, že se pro ně otevřou hranice a jejich umění se vydá do světa. Stal se pravý opak. Pro většinu z nich se před nimi zavřely dveře do vysílání českých rádií. Ještě že se Česká televize rozhodla spustit ČT 3, kde se lidé mohli seznámit s tím, kolik skvělé muziky a zábavy se dělalo v té »hrozné« době. Však jakmile to šlo, tak tento kanál ČT hned uzavřela. Ještě se na večeru křtil klip zpěvačky Jany Chládkové. Autor Marcel Zmožek:

Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát

20 KOMENTÁŘE

 1. Pane Brázdo, Váš komentář vidím ve světle závisti,absolutní neznalosti a hlavně jste jen pouhý zlý člověk ,který v životě absolutně nic nedokázal a proto se hloupě navážíte do paní Pojkarové a pana Hanniga. Nejste schopen ani pochopit jeho článek ,což je do nebe volající, při Vašem intelektu.Paní Pojkarová, má hlas jako Jitka Vrbová ,což pan Hannig jasně popisuje.Byla jsem na pár akcich kde paní Pojkarová zpívala ,opravdu jsme se všichni pobavili a o to snad má jít,ne? Zpívá z radosti,což Vy,pane Brázdo,nemůžete nikdy pochopit ,protože vůbec netušíte ,co to radost je.Proto píšete jen nenávistné komentáře.Ve zpěvu jde hlavně o hlas a ten paní Pojkarové má na 1*. Pravděpodobně máte nějaký osobní problém,ale p.Pojkarová,ani p.Hannig za to nemohou.

 2. Zdravím Vás pane Vašku, moc se mně líbí Váš komentář a děkuji Vám, že jste se mě zastal…já jsem lidová zpěvačka, na nic si nehraju a mám dost fanoušků co mě mají rádi a pro ně zpívám a proto nechápu, ze mě tady uráží nějaký magor, který nemá o ničem přehled , ale dělá ze sebe nějakého všeznalce umění, asi je to ředitel zeměkoulé..ještě jednou Vám děkuji Vašíku a přeji Vám krásnou dobrou noc.. Maruška

 3. Po přečtení zdejší diskuse musím velmi slušně zvolat – ten Brázda je ale vůl!

  Marně hledám na internetu něco co by mohlo mít nějakou hodnotu a autorem je Brázda. Nic jsem tam nenašel, jen antikomunistické diskusní zvratky s podpisem Brázda na iPortal24.

  Naopak jsem na internetu našel kvanta videí s písničkami paní Marie Pojkarové, které vůbec nejsou špatné a mnoho z nich chytá za srdce. Díky paní Pojkarová.

  • Mně se píseň M. Pojkarové Já odlétám také líbí, ráda bych ji občas slyšela i z Č. rozhlasu na Dvojce. Stejně tak duet J. Chládkové a M. Zmožka S vůni heřmánkovou.
   A veselá písnička R. Sachera Jsi moje holka by oživila všechna radia od Č. rozhlasu, přes Impuls, Blaník až po Frekvenci 1.

 4. pane Karle, veřejnoprávní média jsou mně úplně u prdele a nikdo mě tam nechce protlačovat jako svého koně jak vy tvrdíte a navážite se zde do Petra Hanniga, který je odborník na hudbu a na svém místě, ale stále mi uniká co jste Vy ? Já Vám to řeknu…velká nula, která se ohaní svým intelektem..Nevim proč mě cpete do Tv Šlágru…ti se mnou natočili dvd videoklipů a odflakli to, tak jsem od nich odešla už před lety, ale Vy nevite nic, jen se mě snašite urážet a Petra Hanniga taky, je to od Vás velká ubohost…jděte se raději schovat někam do houští …☹️

   • Co mám společného s pořadem Prostřeno. Naprosto nechápu. Ten Brázda je možná nějaký uměle vytvořený šotek, který má za úkol rozproudit zdejší diskuze.

    • Petře v klidu, to mu jen došel dech s argumenty a tak si „vygůglil“ staré Prostřeno 🙂 Pochybuji, že by četl rozhovor tady u nás – on čte jen pár lidí v Názorech a pak „brázdí“ v komentářích 🙂
     Z

 5. Asi se nedá zde vkládat přímo hudba. Tak pro K Brázdu. Spoluautorství prvního světového artrockového alba Město ER z roku 1970 Michal Prokop a Framus Five, Má Symfonie pro tři syntezátory, šest hráčů na bicí a velký orchestr (hráli M. Kocáb, FOK a další, dir Mario Klemens) provedena ve Dvořákově síni Domu umělců v roce 1978, postavení koncertního programu pro Hanu Hegerovou se smyčcovým kvartetem a pak ta stotisícové náklady, vyprodaných mých hitů, co pan Brázda nemusí a které lidé shání dodnes

 6. Pane Karle, Petr nestaví na jeden post Abbu, Roxete a mě…jen podotýká, že mám podobný hlas jako měla Eva Olmerová nebo Jitka Vrbová a že by rádia měla hrát alespoň 25% české hudby…je vidět, že jste ten článek dobře nepřečetl, ale kritizovat umíte dobře…nevim, proč by měl být Petr Hanig k smíchu….k smíchu jste spíš vy, že se nestydite si brát do úst mě. Vůbec mě neznáte, nazpívala jsem hodně skladem na cedéčka co mně vyšly a také dost vlastních autorských skladeb….zajímalo by mě, co jste udělal pro kulturu vy – asi nic že…vy jste ten borec co všechno ví, všechno zná a všude byl a proto mu padají blbiny z ústní dutiny…Maruška

  • Paní Maruško, nesmíte se na mě hněvat, ale já skutečně produkci TV Šlágr za kulturu nepovažuji. Jinak si ale zpívejte pro své publikum, máte-li nějaké, co hrdlo ráčí. Minimálně je to dobré na dýchání.

   • Jste drzej jak vopice, Karle Brázdo. To, že se neustále opíráte do mě, mi nevadí, ale Marie Pojkarová má naprosto skvělý hlas a to, že vystupuje jenom na Šlágru je ostuda České televize, Českého rozhlasu atd. že na rozdíl od minulých let hrají jenom svých cca 10 oblíbených interpretů (ovšem ne oblíbených u lidí, ale u věrchušky). I tehdy jsme museli hrát Plameny ÚV SSM či Pavla LIsku, ale vedle toho se hrál kde kdo.

    • Pokud by se něco podobného objevilo v ČT, přestávám platit koncesionářské poplatky. I na TV Šlágr to je silný kafe.

 7. Pane Hannigu, hudbu, kterou jste produkoval za socíku, jsem nikdy cíleně neposlouchal. Ale mohl jsem si vás vážit alespoň z pohledu manažerského. To, co předvádíte dnes, to už je jen k smíchu. Postavit vedle sebe Marušku Plojkarovou a Roxette nebo ABBu, to jste opravdu pobavil.

   • Můj intelekt je dostačující na to, abych pochopil, že cílem vámi navrhovaných regulací, je protlačení vašich koní do veřejnoprávních médií.

    • žádné koně nemám. Nicméně absolutně jste nepochopil článek. Asi jste produkt umělé inteligence se zaměřením škodit

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here