Jan Kuchta FOTO - fotbal.cz

AKTUALIZOVÁNO

Jan Kuchta, Vladimír Coufal a Jakub Brabec. Trio reprezentantů okamžitě opustilo národní tým, který se připravuje na pondělní duel o všechno proti fotbalistům Moldavska v Olomouci. Tam půjde o přímý postup na Euro – ovšem duel už se nebude týkat zmiňovaného trojlístku. Ten totiž necelých 48 hodin před výkopem posledního kvalifikačního střetnutí strávil noc na diskotéce v oblíbeném olomouckém podniku Belmondo se skleničkami alkoholu v ruce.

Reprezentaci půjde zítra na zeleném pažitu o všechno. Typický zápas »buď a nebo«. Když s Moldavskem prohrají, čeká je nevyzpytatelná baráž plná těžkých soupeřů. Pokud ale s původním outsiderem skupiny, který přitom dokázal vzít body všem jejím účastníkem, uhrají na Andrově stadionu bod, postupují na mistrovství Evropy.

Před startem kvalifikace by nikdo nic takového nečekal. Totiž že před závěrečným kolem bude mít jistý postup Albánie, zatímco papírově největší kalibr Polsko je ze hry a zbývá mu už jen zmiňovaná baráž. Také Češi kvalifikací proklopýtali. Po minulém srazu se dokonce řešila pozice kouče Jaroslava Šilhavého. Svůj post ve výkonném výboru uhájil, ač se zkrácenou smlouvou. K otázce kouče se fotbalová generalita rozhodla znovu vrátit po skončení kvalifikačních bojů. Všichni věří, že v té době už bude mít Česko jistý start na Euru v Německu a s tím zároveň spojené tučné příjmy ve svazové pokladně, které přesahují čtvrtmiliardové částky. Ovšem – trenérovi může přitížit i nynější kauza.

Reprezentanti se měli věnovat regeneraci, odpočinku a dobíjení baterek po páteční pozdně večerní remíze na horké polské půdě 1:1. Místo toho zmiňovaná trojice fotbalistů, kteří unisono nastoupili v pátek ve Varšavě v základní sestavě, trávila reprezentační soustředění až do pozdních ranních hodin na vyhlášené olomoucké diskotéce. Jako první tuto informaci přinesl server isport.cz, který zveřejnil rovněž fotografie z »místa činu«. Podle něj se chtěli přítomní s reprezentanty fotit, což jim – údajně až na Brabce – nebylo po chuti. Logicky…

Společnost jim podle isport.cz dělali i člen Výkonného výboru FAČR Tomáš Neumann, který však následně uvedl, že se s hráči potkal jen náhodou a že na diskotéku ve svém volném čase doprovázel dceru, dále pak exreprezentant a čerstvá olomoucká posila Filip Novák či členové různých hanáckých výběrů všech věkových kategorií, kteří tam nicméně na rozdíl od členů národního týmu zapíjeli konec sezony.

Konec pro Kuchtu, Brabce a Coufala skutečně nastal – i když ne sezony, ale reprezentačního soustředění. »Tři hráči národního týmu zásadním způsobem v sobotu v noci porušili interní pravidla reprezentace. Jakub Brabec, Vladimír Coufal a Jan Kuchta s okamžitou platností z rozhodnutí vedení reprezentace opustili sraz národního týmu,« uvedl národní tým na sociální síti X.

Paradoxem je to, že Coufal v pátečním duelu ve Varšavě raději pustil Poláka Zalewského do brejku, než aby ho zfauloval a riskoval tak třetí kartu v kvalifikaci, která by mu vystavila stopku pdo olomoucké utkání. Nyní si ji vystavil sám a spolu s ním i jeho dva kolegové, na které Šilhavý rovněž hodně spoléhal.

Mimochodem, skandálu z Olomouce si okamžitě všiml i Coufalův zaměstnavatel West Ham a fotografie z diskotéky rovněž zveřejnil na sociální síti.

Aktuální kauza nápadně připomíná blamáž z března 2007, kdy tehdejší deník Šíp přinesl po porážce s Německem 1:2 fotografie reprezentantů z večírku v hotelu Praha, na němž nechyběly prostitutky a kde alkohol tekl proudem. Ano, odtud pochází legendární výrok obránce Tomáše Ujfalušiho »nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí«. Kouč Karel Brückner tehdy zvažoval rezignaci, ovšem nakonec se skandál vyřešil milionovou pokutou pro fotbalisty.

Naopak další podobná situace už stála krk Brücknerova nástupce Petra Radu o dva roky později, kdy byli hráči po porážce 1:2 se Slovenskem vyfoceni při popíjení v jedné restauraci na Hradčanech.

Jaký bude osud Jaroslava Šilhavého nyní? To napoví především pondělní duel…

(koz)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here