Sparta zahazovala šance a bere jen bod. Slavia padla, Plzeň slaví

Fotbalisté pražské Sparty dnes na vyprodané Letné remizovali s Glasgow Rangers 0:0 a klesli v tabulce skupiny C Evropské ligy na druhou příčku se ziskem čtyř bodů. První je Sevilla, třetí »Jezdci« mají stejně jako Sparta čtyři body. Slavia dnes nebere ve skupině G ani bod, když podlehla na Olympijském stadionu v Římě favorizovanému AS Josého Mourinha 0:2, zato výhru slaví v »nižší« Konferenční lize Viktoria Plzeň, které třetí skupinovou výhru na horké půdě v Záhřebu vystřelil ve druhé půli z penalty Tomáš Chorý.

V epet ARENĚ běžela druhá minuta nastavení, kdy Kuchta vysunul do brejku střídajícího Olatunjiho, ten na pravé straně vyhrál klíčový souboj a společně s dalším novicem z druhé půle Peškem běželi dva na jednoho. Místo toho, aby Pešek mohl zakončovat do prázdné branky, v klíčový moment se zastavil a Olatunjiho prudká přihrávka byla přespříliš dlouhá. Letná si jen povzdechla.

A ne poprvé. Tato šance jako by demonstrovala průběh dnešního duelu. Sparta byla od začátku jasně lepší, ale s produktivitou byla na štíru. Na střely vedla po první půli 8:1, jenže gól ne a ne vstřelit. Výborně se dařilo hlavně křídelníku Birmančevičovi, který kličkami motal obránce Rangers. Ve výborné atmosféře vyprodaného stadionu byli domácí jako utržení ze řetězu, jenže šance spalovali jako Rudolf Hrušínský mrtvoly ve slavném československém filmu.

Například v páté minutě Birmančevič umotal kličkami jako na slalomu v Alpách tři protihráče, narazil si míč s Kuchtou, ale trefil jen gólmana Butlanda. »Kulatý nesmysl« se odrazil k Lacimu a ten z jasné pozice znovu napálil jen strážce hostující svatyně. Albánský záložník se mohl zapsat do listiny střelců i ve 21. minutě, jenže jeho rána po zemi z první minula tyč asi o deset cenimetrů.

Po půlhodině mohl skórovat sám Birmančevič, nejlepší hráč na hřišti, ale z šestnáctky trefil jen boční síť. Část hlediště již zvedala ruce nad hlavu…

Možnosti měli Ryneš, Vitík i Karabec, ale buď byli domácí nepření, nebo nechali vyniknout brankáře Butlanda. Nesmírně obětavě hrál stoper Souttar, který zblokoval hned několik nadějných pokusů Pražanů.

Ti nepovolili ani po změně stran, nicméně šance si přestali vypracovávat a hosté postupně našli pevnou půdu pod nohama. Exslávistovi Simovi, na kterého publikum jako jeden muž pískalo, se příliš nedařilo, a tak si museli tutové šance vypracovávat jiní. V 76. minutě Lammers z hranice vápna mířil do šibenice, naštěstí se však zaskvěl jednou rukou vyrážející gólman Vindahl. Za necelých 10 minut byl dánský brankář znovu za hrdinu, když se prodral do vápna střídající Danilo, tvrdě vypálil a Vindahl konečky prstů vyškrábl míč na břevno.

Příležitosti sparťanů již nepřicházely, až do onoho nastaveného času, kdy popisovanou tutovkou pohrdla dvojice Olatunji, Pešek. Za čtrnáct dní se oba týmy potkají znovu, a to v odvetě ve Skotsku. Protože Betis Sevilla dnes vyhrál 1:0 v Limassolu, dá se předpokládat, že právě česko-skotské měření bude duelem o druhé postupové místo v Evropské lize, třetí tým tabulky »spadne« do Konferenční ligy.

»Bylo to vyrovnané utkání, ale jestli měl někdo vyhrát, byli jsme to my. V první půli jsme byli dominantní, ale selhali jsme ve finální fázi,« řekl kouč Sparty Brian Priske. »Měli jsme tam spoustu závarů, hráli jsme na jeich půlce, ale od 60. minuty začal soupeř hrát víc na balónu a zatlačil nás. Po vystřídání už jsme neměli takové tempo,« dodal zaskakující kapitán domácích Filip Panák.

Brzké rozhodnutí

Slávisté dnes měli ještě těžší roli než jejich městský rival. Hráli před bezmála 65 tisíci diváky proti obrovskému favoritovi a podle očekávání podlehli. Žehrat mohou hlavně na nepovedený začátek, kdy se již po 44 sekundách hry trefil domácí záložník Edoardo Bove a druhý zásah přidal v 17. minutě útočník Romelu Lukaku.

»Věděli jsme, že Řím má nabitý tým hvězdami, jsou to skvělí hráči, což na hřišti dokázali. Myslím ale, že i my máme skvělý tým a třeba kdybychom vstoupili do zápasu lépe a proměnili šance, zápas mohl vypadat trochu jinak,« uvedl záložník Slavie Ivan Schranz. »Soupeř má samozřejmě neskutečnou kvalitu, ať už je to vzadu, na středu nebo v útoku. Kvalitu zkrátka mají a dnes ji ukázali,« dodal Schranz.

Svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského budou moct oplatit AS Řím porážku už za dva týdny, kdy přivítají bodově stoprocentního lídra skupiny na domácí půdě. Slavia má po polovině zápasů pětibodový náskok na Servette Ženeva i Šeriff Tiraspol, vzájemný duel obou týmů dnes skončil 1:1.

Pražané, kteří prohráli teprve podruhé v sezoně a po devíti soutěžních zápasech, nenavázali na úspěch z posledního vzájemného utkání před více než 27 lety. V roce 1996 ve čtvrtfinálové odvetě Poháru UEFA na Olympijském stadionu rovněž prohráli (1:3 po prodloužení), vzhledem k předchozí domácí výhře 2:0 a tehdejšímu pravidlu o venkovních gólech jim ale výsledek stačil k historickému postupu.

Dnes Slavia vstupovala do duelu se šesti body a skóre 8:0, o neprůstřelnost v Evropské lize ale přišla hned z první akce. Kapitána Holeše obral o míč El Shaarawy, který předal míč Bovemu a ten technickým obstřelem zpoza vápna trefil přesně horní roh Mandousovy brány. Jednadvacetiletý odchovanec klubu oslavil před domácím publikem a nejvyšší návštěvou sezony premiérovou trefu v ročníku.

AS Řím byl efektivní a prosadil se i z druhé nebezpečnější příležitosti. El Shaarawy znovu prošel přes Holeše a Lukaku po jeho přihrávce z úhlu prudkou střelou pod břevno překvapil Mandouse, který příliš brzy spadl směrem ke vzdálenější tyči. Belgický kanonýr dal v tomto ročníku Evropské ligy třetí branku a navázal na gól proti Slavii z roku 2019, kdy pomohl Interu Milán v Lize mistrů k výhře 3:1.

Pražané se osmělili až v závěru úvodního dějství. V 34. minutě vyslal Oscar první střelu mezi tři tyče a o pět minut později Van Buren donutil Svilara k zákroku u pravé tyče.

Čeští vicemistři vstoupili dobře i druhého poločasu, Římané se ale brzy oklepali. Po hodině hry Lukaku střelou zpoza vápna jen těsně minul. V 63. minutě mohl podtrhnout skvělý výkon nejlepší hráč utkání El Shaarawy, jenž trefil technickou střelou břevno. Záhy Jurásek vybojoval míč pro Schranze, slovenský útočník ale sám před gólmanem Svilarem v největší šanci hostů přestřelil.

Divokou pětiminutovku vystřídala klidnější závěrečná půlhodina bez větších šancí. Slavia hrozila už jen po centrovaných míčích, přes pozornou obranu už se však nedokázala výrazněji prosadit. Naopak v nastavení mohl uzavřít skóre střídající Belotti, Mandous ale tentokrát skvěle zasáhl.

Skvělý debut osmnáctiletého brankáře

Nejvíce dnes do českého pohárového koeficientu přispěla Plzeň. Utkání na stadionu Maksimir rozhodl v 69. minutě Chorý proměněnou penaltou. Hostům s osmnáctiletým debutujícím brankářem Viktorem Baierem v prvním poločase dvakrát pomohla branková konstrukce.

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka vedou tabulku »céčka« s devíti body, úřadující chorvatští mistři mají tři body stejně jako Ballkani a Astana, jejichž vzájemný souboj v Kosovu skončil výhrou kazachstánského týmu 2:1. Západočeši se příště v Konferenční lize za dva týdny utkají s Dinamem Záhřeb doma.

Baier nastoupil poté, co náhradník zraněné jedničky Jindřicha Staňka, zkušenější Slovák Tvrdoň chyboval při sobotní ligové porážce 0:3 v Liberci. »Věděl jsem, že ta šance může přijít, proto jsem se důkladně připravoval a jsem strašně rád za tuhle příležitost,« řekl nečekaný strážce plzeňské svatyně v rozhovoru pro Sport 2.

* * *

Evropská liga:

Sparta Praha – Glasgow Rangers 0:0

Rozhodčí: Stegemann – Dietz, Günsch – Storks (video, všichni Něm.). ŽK: Panák – Cantwell, Souttar, Goldson, Sima. Diváci: 18 250.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Preciado (26. Wiesner), Kairinen, Laci (66. Sadílek), Ryneš – Karabec (65. Olatunji), Birmančevič (75. Pešek) – Kuchta. Trenér: Priske.

Rangers: Butland – Tavernier, Souttar, Goldson, Davies – Lundstram, Raskin – Cantwell (64. S. Wright), Lammers, Sima – Dessers (74. Danilo). Trenér: Clement.

AS Řím – Slavia Praha 2:0 (2:0)

Branky: 1. Bove, 17. Lukaku. Rozhodčí: Eskas – Engan, Bashevkin (všichni Norsko) – Dankert (video, Něm.). ŽK: Bove, Ndicka – Masopust. Diváci: 64 834.

AS Řím: Svilar – Mancini, Llorente, Ndicka – Celik, Bove (46. Paredes), Cristante, Aouar (89. Cherubini), Zalewski (70. Karsdorp) – Lukaku (83. Pagano), El Shaarawy (70. Belotti). Trenér: Foti.

Slavia: Mandous – Holeš, Ogbu, Vlček – Douděra, Oscar, Zafeiris (82. Jurečka), Dumitrescu (65. Provod) – Masopust (46. Jurásek), Schranz (65. Wallem) – Van Buren (71. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Šeriff Tiraspol – Servette Ženeva 1:1 (0:1)

Evropská konferenční liga:

Dinamo Záhřeb – Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 69. Chorý z pen. Rozhodčí: Jones – Betts, Lennard (všichni Angl.) – Gillett (video, Austr.). ŽK: Mišič, Emreli, Perič – Kalvach, Kopic. Diváci: 8407.

Dinamo: Nevistič – Moharramí (73. Kaneko), Ristovski, Perič, Ljubičič – Bulat (73. Kulenovič), Mišič – Špikič (56. Bernauer), Baturina, Vidovič – Emreli (56. Drmic). Trenér: Jakirovič.

Plzeň: Baier – Dweh, Hranáč, Jemelka – Kopic, Kalvach, Traoré, Cadu (85. Holík) – Jirka (85. Bucha), Šulc (90.+3 Hejda) – Chorý (78. Vydra). Trenér: Koubek.

Ballkani – Astana 1:2 (1:2)

Branky: 8. Kuč – 7. Hovhannisjan, 23. Bejsebekov.